Ogrodowe trendy 2025 – modne urządzenie tarasu i ogrodu

6 godzin temu

Niektóre trendy w projektowaniu ogrodów od kilku lat pozostają niezmienione, ale cały czas pojawiają się jakieś nowe kierunki rozwoju. W tym artykule podpowiemy, w jaki sposób warto zaaranżować przestrzeń rekreacyjną na świeżym powietrzu. Co jest modne w 2025 roku? Jakie rośliny warto zasadzić w ogrodzie? Jakie wybrać meble oraz w jaki sposób dobrać oświetlenie? Których elementów architektonicznych z pewnością nie powinno zabraknąć w ogrodzie? Na czym polega slow gardening? Zapraszamy do lektury!

Jakie rośliny powinny się znaleźć w nowoczesnym ogrodzie?

Trawy ozdobne do nowoczesnego ogrodu

Niezależnie od stylu, w jakim zaaranżujemy przestrzeń ogrodową, jej kluczowym elementem pozostają rośliny. Jakie gatunki powinny wzbogacić ogrodowy pejzaż w 2025 roku? Absolutnym hitem są wysokie trawy ozdobne, takie jak miskant chiński, turzyca Buchanana, kostrzewa sina, proso rózgowate czy trzcinnik ostrokwiatowy. Szczególnie dobrze prezentują się w połączeniu z nowoczesnymi elementami architektury i wyposażenia ogrodu, zwłaszcza tymi wykonanymi z metalu oraz szkła.

Trawy ozdobne są łatwe w uprawie i stosunkowo odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Większość gatunków zachowuje estetyczny wygląd choćby przy silnym nasłonecznieniu i niedoborze wody. Rośliny te nie wymagają również nawożenia ani żadnych innych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wybierz je do swojego ogrodu, jeżeli masz mało czasu w dbanie o uprawy lub po prostu nie masz ochoty poświęcać na to zbyt wiele energii.

Trawa ozdobna w ogrodzie

Trendy ogrodowe na 2025 rok – rośliny miododajne

Nowe trendy w aranżacji przestrzeni ogrodowej zakładają również sadzenie roślin miododajnych. Ochrona pszczół powinna być priorytetem dla wszystkich, kto troszczy się o dobro naszej planety. Wspieranie populacji owadów zapylających może też przynieść wymierne korzyści nam samym, bo to właśnie dzięki nim mamy szansę uzyskać wyższe plony oraz zachować bioróżnorodność w swoim ogrodzie.

Rośliny miododajne cenione są również za swój wygląd. Ich kwiaty przybierają najróżniejsze barwy i kształty, a niektóre z nich wydzielają także zapach, który ma być wabikiem dla owadów zapylających. To właśnie dzięki tym roślinom ogrody stają się wyjątkowo przyjemnym miejscem do relaksu na świeżym powietrzu.

Polecane gatunki roślin miododajnych do ogrodu to:

  • Lawenda wąskolistna;
  • Kocimiętka;
  • Szałwia omszona;
  • Jeżówka purpurowa;
  • Floks wiechowaty;
  • Budleja Dawida;
  • Ligustr pospolity;
  • Robinia akacjowa;
  • Wiciokrzew przewiercień.

Ogrodowe trendy na 2025 rok zakładają również stawianie na praktycyzm. Warto więc posadzić w ogrodzie rośliny, które są nie tylko ozdobą przestrzeni, ale też przydają nam się na co dzień. Mowa tu głównie o owocach, warzywach i ziołach, które wykorzystamy w kuchni. Część gatunków jadalnych to rośliny wieloletnie, a więc nie będziemy musieli co roku sadzić ich od nowa.

[[kategoria:2002:6]]

Inteligentne oświetlenie ogrodowe odegra kluczową rolę w nadchodzącym sezonie

2025 rok to rok, w którym stawia się na nowoczesne rozwiązania technologiczne. Od dawna wiadomo, iż oświetlenie pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale też jest w stanie wydobyć walory wizualne każdej przestrzeni, o ile zostało odpowiednio dobrane. Zgodnie z aktualnym trendem, w ogrodzie podświetla się nie tylko alejki czy miejsca, w których domownicy lubią spędzać czas po zmroku, ale też wybrane rośliny. Z pozoru zwyczajne drzewo może zyskać wyjątkowy urok, jeżeli zostanie umiejętnie podświetlone światłem padającym pod adekwatnym kątem (najlepiej, gdy jest to światło kolorowe).

W swoim ogrodzie warto skorzystać z możliwości, jakie w 2025 roku daje nam technologia. Oświetleniem można zdalnie sterować, automatyzować je i dostosowywać dzięki aplikacji, pilota lub komend głosowych. Przydatną funkcją są np. czujniki ruchu i oświetlenia, dzięki którym światło włącza się wtedy, kiedy jest potrzebne. Oświetlenie może też być zintegrowane z systemem smart home, dzięki czemu współpracuje z innymi inteligentnymi urządzeniami (np. kamerami, alarmem).

Istotna jest ponadto możliwość zmiany barwy światła. Przydaje się przy tworzeniu nastrojowego klimatu w ogrodzie lub podświetlaniu roślin i różnych elementów architektury znajdujących się w przestrzeni. Nowoczesne rozwiązania, w duchu dbałości o środowisko naturalne, ograniczają zużycie energii elektrycznej. Projektując oświetlenie, pamiętajmy, iż musi być ono odporne na warunki atmosferyczne panujące w ogrodzie.

Inteligentne oświetlenie ogrodu

Oczka wodne i wodotryski – must have do każdego ogrodu w 2025 roku

Wypoczynek na świeżym powietrzu jest szczególnie przyjemny w pobliżu wody. Oczko wodne, w którym pływają kolorowe rybki, to znakomita dekoracja przydomowego ogrodu. Z kolei wszelkiego rodzaju fontanny i wodotryski zapewnią nam niezwykle relaksujący szum płynącej wody.

Jeśli szukasz estetycznych i trwałych rozwiązań, najlepiej zakupić coś z szerokiej oferty gotowych fontann. Dostępne są w różnych stylach i rozmiarach, dlatego bez trudu znajdzie się coś pasującego do każdej przestrzeni. W nowoczesnych modelach zużycie wody jest naprawdę niewielkie. Urocze oczko wodne lub fontanna o ciekawej formie mogą stać się centralnym punktem ogrodu, wokół którego posadzimy rośliny i umieścimy pozostałe elementy małej architektury.

Oczko wodne w ogrodzie

Ogrody terapeutyczne i sensoryczne – przestrzeń na miarę XXI w.

W 2025 roku, wzorem poprzednich lat, duży nacisk kładziony jest na dostosowanie przestrzeni tak, aby była przyjazna dla wszystkich. Obejmuje to również użytkowników o specjalnych potrzebach. Coraz częściej przy placówkach oświatowych, przy różnych ośrodkach terapeutycznych czy po prostu w przestrzeni miejskiej projektuje się ogrody o wyjątkowym przeznaczeniu. Wspierają one terapię osób z pewnymi problemami fizycznymi, psychicznymi lub społecznymi.

[[kategoria:30:6]]

Ogród terapeutyczny może być zaprojektowany jako przestrzeń do prowadzenia terapii zajęciowej. Dbanie o rosnące tam rośliny czy zwierzęta odwiedzające ogród jest zajęciem jednocześnie angażującym, jak i sprzyjającym relaksowi.

Coraz częściej stosuje się w ogrodach elementy, które sprzyjają rozwojowi sensorycznemu. Przydają się one szczególnie małym dzieciom, dopiero uczącym się poznawać otoczenie różnymi zmysłami. Fontanny, w których szumi woda, zapach roślin czy alejka wyłożona materiałami o różnych fakturach – wszystko to działa na organizm bardzo stymulująco.

Drewniany dzwonek w ogrodzie sensorycznym

Slow gardening, czyli trend ogrodniczy, który króluje w 2025 roku

Popularna w ostatnich latach koncepcja slow life znalazła także odzwierciedlenie w podejściu do własnego ogrodu. Slow gardening kładzie nacisk na cieszenie się samym procesem dbałości o ogród, a efekt końcowy naszych wysiłków jest mniej istotny. Koniecznie trzeba znaleźć czas na relaks i po prostu na cieszenie się przebywaniem na świeżym powietrzu. Istotna jest spokojna kontemplacja otaczającej nas natury – skupienie się na szumie wody w fontannie, śpiewie ptaków w zaroślach czy obserwacja zmian, jakie zachodzą w roślinach zgodnie z rytmem pór roku.

W ogrodzie utrzymywanym w duchu slow gardening nie wszystko musi być idealne. Opadłe liście, chwasty czy naturalne zarośla również są częścią natury, więc i dla nich powinno znaleźć się miejsce w naszej przestrzeni. W ogrodzie powinniśmy stosować rozwiązania, które są przyjazne dla środowiska naturalnego, takie jak kompostowanie, ustawianie kolektorów słonecznych czy unikanie stosowania pestycydów.

Domek na działce

Trendy ogrodnicze na 2025 rok – ekologiczne materiały i zrównoważone rozwiązania

Aktualne trendy ogrodowe wskazują na wyraźny wzrost zainteresowania materiałami przyjaznymi dla środowiska naturalnego. Chodzi tu nie tylko o naturalne surowce, takie jak drewno czy tkaniny wytworzone z włókien roślinnych, ale również o tworzywa produkowane z materiałów poddanych recyklingowi. Nowoczesne ogrody stają się więc miejscami, w których królują ekologiczne meble i dekoracje.

[[kategoria:2055:6]]

Jakie meble ogrodowe będą modne w nadchodzącym sezonie?

Trendy ogrodowe na 2025 rok, czyli nowoczesny design to podstawa!

Jeśli chodzi o meble na tarasy i do przydomowych ogrodów, to w 2025 roku stawia się przede wszystkim na minimalistyczne rozwiązania. Popularne są meble ogrodowe o prostych formach, wyprodukowane z praktycznych materiałów, takich jak technorattan. Są one stosunkowo niedrogie i pasują adekwatnie do każdej przestrzeni.

Gdy chcemy nadać meblom bardziej niepowtarzalnego charakteru, to wystarczy dobrać do nich odpowiednie detale. Sprawiają one, iż taras czy altana w ogrodzie zyskuje wyjątkowy klimat. Doskonałym przykładem takiego detalu są ozdobne poduszki oraz wszelkiego rodzaju narzutki i kocyki.

Nowoczesne meble ogrodowe na tarasie

Meble wykonane z technorattanu – hit 2025 roku!

Najlepszym wyborem będzie połączenie estetyki z odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne. Warto więc postawić na meble ogrodowe ze wspomnianego już wcześniej technorattanu. To nowoczesne tworzywo sztuczne, które znakomicie imituje wygląd naturalnego rattanu, jednak jest pozbawione jego wad.

Meble technorattanowe są znacznie bardziej odporne na trudne warunki atmosferyczne, na jakie mogą być narażone w Twoim ogrodzie. Nie szkodzi im wilgoć ani nie tracą kolorów pod wpływem narażenia na silne promieniowanie UV przez długie lata.

Nowe trendy ogrodowe, oldskulowy design

W aranżacjach ogrodowych na 2025 rok warto wykorzystać także meble wykonane z innych tworzyw. Choć minimalizm staje się coraz bardziej popularny, to odwrotny trend ogrodniczy również zyskuje grono zwolenników. Bogato zdobione meble ogrodowe, najczęściej wykonane z metalu lub naturalnego drewna mogą stać się kluczowym elementem ogrodu urządzonego w stylu glamour. Fotele czy kanapy z ciężkimi, metalowymi okuciami doskonale wpisują się natomiast w aranżacje vintage.

Meble wykonane z technorattanu

W 2025 roku postaw na meble ogrodowe w duchu wellbeing gardening

Jeśli marzy nam się romantyczny zakątek do wypoczynku na łonie natury, to doskonałym wyborem mogą okazać się meble do ogrodu wykonane z wikliny lub naturalnego rattanu i wyłożone miękkimi poduchami.

W 2025 roku liczy się, by aranżacja Twojego ogrodu miała estetyczny wygląd, a przy tym sprzyjała relaksowi i wyciszeniu emocji. Doskonale wpisuje się to w trend wellbeing gardening, w myśl którego ogród powinien być przestrzenią, gdzie przyjemnie odpoczniemy od szybkiego tempa życia.

Rattanowe i wiklinowe meble ogrodowe bez wątpienia tworzą przytulną przestrzeń ogrodową, która sprzyja wyciszeniu, choćby jeżeli nie są najbardziej praktycznymi rozwiązaniami. Najbardziej problematyczną kwestią jest ich długowieczność, a adekwatnie jej brak.

Naturalny surowiec, z którego zostały wykonane, ma tendencję do rozsychania się, gdy przez długi czas pozostaje wystawiony na oddziaływanie silnego nasłonecznienia. Bardzo szkodzi mu również wilgoć, dlatego takie meble ogrodowe koniecznie muszą stać pod zadaszeniem lub być wynoszone z ogrodu do domu przed nadejściem deszczu. Z pewnością nie można ich pozostawić na świeżym powietrzu przez okres zimowy.

W 2025 roku warto postawić także na funkcjonalne meble ogrodowe z aluminiowym stelażem, których nieodłącznym elementem powinny być miękkie siedziska. Takie wyposażenie tworzy idealne miejsce do błogiego relaksu w otoczeniu natury.

Meble ogrodowe w stylu wellbeing gardening

Projektowanie przestrzeni w ogrodzie – trendy na 2025 rok

Trendy w projektowaniu przestrzeni ogrodu w 2025 roku z pewnością wnoszą pewien powiew świeżości. Wśród najbardziej polecanych roślin znajdują się trawy ozdobne, gatunki miododajne oraz rośliny jadalne.

Dużą rolę dla estetyki i funkcjonalności ogrodu odgrywa odpowiednio dobrane oświetlenie, które jest w stanie najpełniej wydobyć walory wizualne każdej przestrzeni. Oczywiście, system oświetlenia znajdujący się na świeżym powietrzu, musi być w pełni odporny na warunki atmosferyczne. Przestrzeń ogrodu warto wzbogacić o zbiorniki wodne oraz wodotryski.

W nadchodzącym sezonie coraz więcej uwagi koncentruje się wokół terapeutycznej funkcji ogrodów. Warto zapoznać się również z założeniami koncepcji slow gardening i postawić na zrównoważone rozwiązania oraz ekologiczne materiały. Jeśli chodzi o meble do ogrodu, to w 2025 roku stawia się z jednej strony na nowoczesny minimalizm, a z drugiej odwołuje do przeszłości.

Najważniejsze, by meble były estetyczne i funkcjonalne zarazem. Z tego powodu do najchętniej wybieranych należą meble tarasowe wykonane z technorattanu. Jest on materiałem odpornym na zróżnicowane warunki atmosferyczne panujące w ogrodzie, a przy tym praktycznym i wyjątkowo estetycznym. Mamy nadzieję, iż dzięki naszym wskazówkom uda Ci się zaaranżować przestrzeń w sposób modny, a zarazem komfortowy dla użytkowników!

Idź do oryginalnego materiału