Ogórki w donicy? Jak najbardziej, ale z głową
Ogórki przy odpowiedniej pielęgnacji doskonale rosną choćby w pojemnikach na balkonie. jeżeli masz balkon od strony południowej lub zachodniej, nie ma przeszkód, aby uprawiać na nim te ciepłolubne warzywa. Najważniejsze to wybrać odpowiednią odmianę, najlepiej samopylną i przystosowaną do uprawy w ograniczonej przestrzeni. Sprawdzą się m.in. ogórki partenokarpiczne, które nie potrzebują zapylenia do zawiązania owoców.
Donica powinna być głęboka i stabilna, o pojemności minimum 20-30 litrów. Ogórki mają rozbudowany system korzeniowy, dlatego nie znoszą ciasnych pojemników. Ziemia powinna być żyzna, przepuszczalna, z dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonego obornika. Niezwykle ważne jest także ustawienie pojemnika. Ogórki potrzebują pełnego słońca i osłony przed wiatrem. Wybierając pojemnik do balkonowej uprawy, sięgnij po jasne kolory. Odbijają one słońce w upalne dni, chroniąc korzenie przed przegrzaniem, a woda paruje z nich wolniej.
Czytaj też: Liście ogórków żółkną? Nie czekaj, aż całkiem uschną, lekarstwo masz w apteczce
Najczęstszy błąd w uprawie ogórków
Jeśli masz doświadczenie w uprawie ogórków na działce, odłóż je na bok. Pędy tych roślin płożą się po ziemi choćby do dwóch metrów. W ogrodzie jest na to miejsce, ale w przypadku pojemników postawionych na tarasie czy balkonie, rośliny sobie nie poradzą. Najczęstszym błędem w uprawie ogórków w donicach jest brak podpór. W naturalnych warunkach to rośliny pnące, dlatego trzeba zapewnić im obiekty, wzdłuż których będą mogły wzrastać.
Podpórki do roślin możesz kupić w sklepie ogrodniczym. jeżeli jednak chcesz oszczędzić pieniądze, możesz podwiązać je do balustrady lub do sznurków zwisających z góry. Dla ogórków możesz też zbudować płotek ze sklejki, gałęzi lub bambusa. Sprawdzi się każdy materiał, który nie ulega wygięciom i utrzyma sporą wagę dojrzewających owoców.
Podlewanie i nawożenie ogórków w donicach
Podlewanie ogórków na balkonie czy tarasie wydaje się szczególnie proste, nie trzeba przecież w tym celu choćby opuszczać mieszkania. Jednak warto pamiętać, iż ziemia w ograniczonej przestrzeni roślin szybciej paruje. Dlatego balkonowe uprawy ogórków podlewaj codziennie, a w okresach suszy choćby dwa razy dziennie.
Podobnie jest z erozją, podłoże w pojemnikach gwałtownie się wyjaławia. Konieczne jest więc regularne nawożenie ogórków nawozem naturalnym lub do roślin owocujących. Zasilaj rośliny co 7-10 dni od momentu kwitnienia. Kiedy twoje krzaczki zaczną zawiązywać pąki kwiatowe, unikaj odżywek zawierających azot. Powoduje on przyrost masy zielonej kosztem kwitnienia i owocowania.
Zobacz też:
Sąsiadka podlewa tym hortensje. Tylu niebieskich kwiatów nie ma nikt w okolicy
Wysiej je w lipcu. Będą cieszyć oko do późnej jesieni
Turkuć podjadek znów pojawił się w ogrodzie? Działaj szybko, nim zniszczy rośliny