Skrzydłokwiat to roślina, która lubi miejsca o rozproszonym świetle, lekko wilgotną i przepuszczalną glebę, regularne podlewanie, a także nawożenie. Chcąc cieszyć się dobrym wyglądem i kondycją tej rośliny doniczkowej, koniecznie trzeba przestrzegać kilku podstawowych kwestii, a także dostarczać niezbędnych do wzrostu składników. Można to w łatwy sposób zrobić dzięki domowej odżywki z obierek mango.
Zjedz mango, a obierki zostaw dla skrzydłokwiatu. Dlaczego warto to zrobić?
W pielęgnacji skrzydłokwiatu najważniejsze jest regularne nawożenie, szczególnie w okresie wzrostu. Brak odpowiednich składników odżywczych może spowodować powolny wzrost czy też żółknięcie liści. W łatwy sposób można uchronić przed tym swoją roślinę doniczkową, sięgając po domowe rozwiązania.
Jednym z nich jest odżywka przygotowana z obierek mango. Dlaczego akurat z tego egzotycznego owocu? Skórka mango obfita jest bowiem w wiele cennych minerałów i mikroelementów. To między innymi doskonałe źródło potasu i fosforu, które są potrzebne do prawidłowego wzrostu rośliny.
Ponadto owoc ten obfity jest w enzymy, które pomagają przyswajać składniki odżywcze z gleby. Nie można również zapomnieć o witaminach, które mogą korzystnie wpłynąć na odporność rośliny na szkodniki i niesprzyjające warunki. Nawóz z mango jest więc ekologicznym, a przede wszystkim skutecznym rozwiązaniem, które zapewni bujny wzrost twojemu skrzydłokwiatowi.
Zobacz także: To najczęstszy błąd w uprawie paproci. Przez to gwałtownie więdną
Jak przygotować odżywkę dla skrzydłokwiatu z obierek mango? Wykonanie i używanie domowego nawozu
Domowy nawóz z obierek mango pozwala zapewnić skrzydłokwiatowi optymalne warunki do wzrostu, wspierając roślinę w łagodny i skuteczny sposób. Najlepsze jest to, iż przygotowanie tej odżywki jest niezwykle proste i zajmie zaledwie kilka minut.
W tym celu wystarczy świeża skórka z jednego mango, która wcześniej powinna być dokładnie umyta, aby pozbyć się potencjalnych zanieczyszczeń. Następnie gotowe obierki należy umieścić w litrowym słoiku i zalać wodą o temperaturze pokojowej. Zakręcony słoik pozostaje odstawić w ciemne miejsce na 2-3 dni, pamiętając o mieszaniu płynu raz dziennie.
Z gotowej odżywki można przygotować roztwór z wodą w proporcji 1:1, a następnie podlać nim skrzydłokwiat. Po rozcieńczeniu odżywka będzie optymalna dla rośliny, dostarczając jej przy tym odpowiednią ilość mikroelementów. Czynność dobrze powtarzać raz na 2-3 tygodnie, wlewając do doniczki około 100 ml płynu i unikając przy tym moczenia liści.
Może cię zainteresować: Pamiętaj o tym w jesienno-zimowym okresie. Rośliny doniczkowe ci podziękują
Zobacz też:
To już ostatni moment na sadzenie hortensji. Nie przegap terminu i pamiętaj o tych zasadach
Szukasz rośliny, która zakwitnie mimo śniegu i mrozu? Koniecznie posadź ją w ogrodzie
Liście paprotki brązowieją? Uratuj ją odżywką z tego owocu