Choinka to nieodłączny symbol Bożego Narodzenia. Większość z nas przynosi do domu iglaste drzewko, pragnąc wprowadzić świąteczny klimat. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, jakie tajemnice kryją w sobie te świąteczne drzewka? Jak wybrać odpowiednią choinkę i jak o nią dbać, by cieszyła nas jak najdłużej?
W naszej kulturze, wiecznie zielone drzewa iglaste uważane były za symbol trwałości życia, płodności i odradzania się. Tradycja przyozdabiania drzewek w okresie bożonarodzeniowym pojawiła się w XVI wieku w Alzacji (pogranicze Francji i Niemiec). Za pierwsze ozdoby służyły jabłka oraz ozdoby wykonane z papieru. Udekorowane drzewko nawiązywało do rajskiego drzewa „poznania dobra i zła”, z czasem jednak stało się sztandarowym symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Na ziemiach polskich ta tradycja pojawiła się na przełomie XVIII i XIX wieku.
Choinka, czyli co? Jakie gatunki drzew kryją się pod hasłem „choinka”
Kupujący najczęściej wybierają świerk lub jodłę, chociaż znajdą się również entuzjaści sosny. Ze względu na swój charakterystyczny „choinkowy” pokrój, niską cenę oraz intensywny zapach, najczęściej wybieranym świątecznym drzewkiem jest świerk pospolity. Niestety ma też swoje wady – jego igły dość gwałtownie opadają. Dobrym rozwiązaniem jest zakup świerka kłującego, zwanego również srebrnym. Słynie on z odporności na niskie i wysokie temperatury, pięknego, leśnego zapachu oraz trwałości igieł. Jodły zwykle należą do droższych opcji wśród choinek. Najczęściej spotykana jodła kaukaska charakteryzuje się pięknym pokrojem i trwałymi igłami, jednak jej zapach jest mniej intensywny niż w przypadku świerku czy sosny. To idealny wybór dla rodzin z małymi dziećmi, które nie chcą, żeby ich pociechy skaleczyły się igłami. Dla osób ceniących sobie przede wszystkim świąteczny zapach igliwia, do gustu z pewnością przypadnie sosna. Chociaż w naszym regionie nie jest często wybieranym drzewkiem, potrafi odwdzięczyć się rustykalnym wyglądem, trwałością igieł oraz niepowtarzalnym, leśnym zapachem.
A może jednak sztuczna?
Wielu osobom wydaje się, iż sztuczna choinka jest bardziej ekologiczna niż żywa. Jednak produkcja plastiku pochłania znacznie więcej zasobów i generuje więcej odpadów niż zaplanowana uprawa choinki. Dodatkowo, prawdziwą choinkę można bez problemu ekologicznie zutylizować, co w przypadku tworzywa, z którego wytwarzane są sztuczne drzewka jest niemożliwe. Jednak decydując się na żywą choinkę zadbajmy o to, żeby pochodziła ona tylko z legalnego źródła.
Jak sprawić, aby choinka cieszyła nas jak najdłużej?
Już na etapie wyboru choinki warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Delikatnie potrzyj gałązki – igły nie powinny opadać i powinny być zielone, bez żółtych i brązowych przebarwień. Świeżość choinki ciętej możemy ocenić po kolorze pnia – im jaśniejszy, tym lepiej. Choinka w donicy to świetna opcja dla osób, które chcą cieszyć się nią dłużej, choćby po świętach. Dobrze zaopiekowania może zostać wsadzona do ogrodu.
Żywotność choinki możemy przedłużyć, zapewniając jej odpowiednie warunki. Przed wniesieniem do ciepłego pomieszczenia, warto umieścić ją na jakiś czas w chłodniejszym miejscu, np. piwnicy. W ten sposób uchronimy drzewo przed szokiem termicznym. Dodatkowo, unikajmy ekspozycji na bezpośrednie działanie ciepła, np. kaloryferów. najważniejszy jest również dostęp do wody. Należy zadbać o stale wilgotne podłoże w doniczce, a w przypadku choinek ciętych, pień powinien być stale zanurzony w wodzie.
Święta, święta i po świętach. A co dalej z choinką?
Po świętach możemy pozbyć się choinki na kilka sposobów. jeżeli obumarła, możemy ją kompostować. jeżeli nie, oddamy ją do bezpłatnego odbioru. Choinki w doniczkach można posadzić w ogrodzie, pamiętając o stopniowym przyzwyczajaniu do warunków zewnętrznych.
Podsumowując, wybór choinki to nie tylko kwestia estetyki, ale także świadomy wybór. Zanim przyniesiemy świąteczne drzewko do domu, warto zastanowić się nad jego pochodzeniem i tym, jak będziemy o nie dbać. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, choinka będzie cieszyć nas przez cały okres świąteczny, a po świętach możemy jej dać drugie życie, np. kompostując lub sadząc w ogrodzie.
Źródło: Wielkopolski Park Narodowy
Choinkowe ABC – infografika – kliknij i powiększ
Post O choince słów kilka pojawił się poraz pierwszy w Gazeta Mosińsko-Puszczykowska.