Kwiaty wstawione do wazonu potrafią zwiędnąć już następnego dnia. Okazuje się jednak, iż można przedłużyć ich żywotność choćby o kilka dni. Sprawdź, jak je pielęgnować oraz zastosuj domowe sposoby, dzięki którym będą zdobiły mieszkanie jeszcze po świętach.
Jak dbać o kwiaty w wazonie? Najważniejsze zasady
Cięte kwiaty nie lubią małego wazonu, w którym muszą walczyć o świeżą wodę. Powinny być więc luźno ułożone w nim, nie możemy ich wciskać na siłę. Przed włożeniem nie zapomnijmy o umyciu, wypłukaniu i wysuszeniu naczynia. W ten sposób pozbędziemy się wszelkich mikroorganizmów, negatywnie wpływających na żywotność roślin.
Do naczynia wlejmy przegotowaną wodę o temperaturze pokojowej. Nalewamy ją na wysokość 1/3 łodyg. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku gerber, które wolą płytszą wodę.
Poza tym woda musi być świeża, najlepiej wymieniać ją codziennie, jeżeli nie używamy odżywek. Po każdej takiej wymianie myjemy wazon. Regularna wymiana wody, jej gotowanie i mycie naczynia minimalizuje przyczyny blokowania naczyń łodyg, przez które trudniej im pobierać wodę.
Przed włożeniem kwiatów do wazonu usuńmy z nich zwiędłe płatki, a także liście, choćby te znajdujące się przy łodygach. Z kolei te części roślin przytnijmy ostrym narzędziem pod kątem 45 stopni. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu pęcherzyków powietrza, zwiększając powierzchnię do pochłaniania wody.
Po tych wszystkich czynnościach stawiamy wazon z kwiatami we właściwym miejscu. Dłużej przetrwają, jeżeli umieścimy je w chłodnym pomieszczeniu - szybciej więdną w pokoju o wysokiej temperaturze. Nie mogą stać na pełnym słońcu, ale też nad grzejnikiem, kominkiem czy innymi źródłami ciepła. Zadbajmy też o to, aby pobliżu roślin nie leżały dojrzewające owoce, ponieważ wydzielają etylen, który przyspiesza starzenie okazów.
Domowe sposoby na odżywienie kwiatów w wazonie
Dzięki odżywkom oczyszczamy wodę w wazonie i przedłużamy żywotność kwiatów. Możemy kupić gotowe produkty w kwiaciarni lub wykorzystać to, co już mamy w domu. Jakie są domowe sposoby na odżywienie roślin?
- Miedź
Wystarczy wrzucić do naczynia np. grosik, żeby pozbyć się bakterii glinianych, które powodują więdnięcie kwiatów.
- Aspiryna
Pół tabletki rozcieramy w drobny pył i w takiej postaci dorzucamy ją do wazonu z wodą. Zwalcza bakterie, a także zwiększa kwasowość wody. Aspirynę możemy zastąpić kwaskiem cytrynowym albo solą.
- Cukier z octem jabłkowym
Cukier stanowi pożywienie dla roślin, ale niestety przez niego rozwijają się bakterię. Właśnie dlatego dolewamy ocet jabłkowy, który zwalcza drobnoustroje.
- Wybielacz
Wystarczy kilka kropel detergentu, aby zapobiec rozwojowi bakterii i pleśni. Możemy też myć nim naczynie, jeżeli mamy obawy przed dolaniem go do wody.
Zobacz też:
Nie kładź fiołka alpejskiego w tym miejscu. Nigdy nie zakwitnie
Zielistka uwielbia ten nawóz. Wystarczą 2 łyżki, by zakwitła
Storczyk nie chce kwitnąć? Przygotuj mu taką kąpiel wzmacniającą