Nowoczesna drewutnia w ogrodzie – aranżacje naszych klientów

2 dni temu

Drewutnia to ogrodowy schowek na drewno, którym będziemy palić w kominku czy piecu. Taka konstrukcja powinna być solidna i funkcjonalna, ale równie ważna jest estetyka. W tym artykule przedstawimy kilka ciekawych pomysłów na aranżację drewutni.

Nowoczesna drewutnia w ogrodzie

Gotowe drewutnie ogrodowe

W naszej ofercie znajdziesz drewutnie ogrodowe w różnych rozmiarach i kształtach. Montaż konstrukcji na działce bez problemu wykonasz samodzielnie, według załączonej instrukcji. Wiele gotowych drewutni da się wykorzystać również jako schowek, altanę śmietnikową czy domek narzędziowy. Ponadto mamy w ofercie praktyczne szopy do przechowywania narzędzi czy różnych urządzeń wykorzystywanych w ogrodzie. Taka budowla może być połączona z wiatą do magazynowania drewna opałowego.

Każda drewutnia ogrodowa z oferty Meblobranie skutecznie chroni opał przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz czy śnieg. Wiele modeli ma ażurowe ściany, które zapewniają cyrkulację powietrza. Zapobiega to wilgotnieniu drewna i rozwojowi grzybów. Nasze drewutnie są solidne, trwałe i funkcjonalne. Zostały zaprojektowane i wykonane z troską o najdrobniejsze detale, aby zapewnić estetykę konstrukcji i optymalne warunki do przechowywania drewna opałowego.

Najczęstszym wyborem naszych klientów jest blaszana lub drewniana drewutnia ogrodowa. Takie konstrukcje są lekkie, łatwe w transporcie i montażu, a przy tym odporne na różne niszczycielskie czynniki. Nie sprawiają problemów, jeżeli chodzi o utrzymanie ich w czystości. Dach drewutni może być wykonany z blachy, trapezowej płyty PCV lub innych materiałów zapewniających skuteczną ochronę drewna przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

W naszej ofercie każdy może znaleźć coś odpowiedniego do swoich potrzeb i odzwierciedlającego styl ogrodu. Bez trudu znajdziesz drewutnię wpisującą się wizualnie w przestrzeń na działce. Na przykład do drewnianego domku narzędziowego i ogrodzenia posesji wykonanego z drewna najlepiej pasować będzie drewniana drewutnia. jeżeli masz dom, wiatę garażową czy jakąkolwiek inną konstrukcję w ogrodzie z blaszanym dachem, to warto postawić również blaszaną drewutnię na drewno kominkowe.

[[kategoria:2103:6]]

Samodzielna budowa drewutni ogrodowej

Dlaczego wiele osób postanawia samodzielnie wybudować drewutnię?

Mimo szerokiej dostępności i przystępnych cen gotowych drewutni ogrodowych, wiele osób postanawia wykonać taką konstrukcję samodzielnie. Dzięki temu drewutnia jest ściśle dostosowana do indywidualnych potrzeb, a jej wybudowanie od podstaw daje właścicielowi ogromną satysfakcję.

Dużą zaletą jest również oszczędność. Solidna drewutnia ogrodowa może powstać naprawdę niewielkim nakładem środków finansowych. jeżeli do budowy wykorzystamy jakieś niepotrzebne materiały (np. cegły pozostałe po budowie domu, fragmenty blachodachówki, którą kryto dachy innych budynków czy deski z europalet), możliwe, iż nie wydamy ani grosza.

To o tyle funkcjonalne rozwiązanie, iż jednocześnie dokonujemy recyklingu materiałów, które leżałyby gdzieś niewykorzystane lub trafiły na śmietnik. Budując z nich drewutnię na drewno, dajemy im drugie życie i jesteśmy przyjaźni środowisku naturalnemu.

Samodzielna budowa drewutni na drewno kominkowe jest dobrym rozwiązaniem także wtedy, gdy na posesji mamy do dyspozycji wolną przestrzeń o nietypowym kształcie. Standardowe wymiary gotowych produktów mogą po prostu w takich miejscach nie pasować.

Prosta, nowoczesne drewutnia metalowa

Estetyczna i funkcjonalna drewutnia wykonana z drewna impregnowanego

Drewutnię ogrodową najczęściej buduje się z miękkiego, łatwego w obróbce drewna – sosnowego czy świerkowego. Można choćby zbić ze sobą kilka niepotrzebnych palet, bez konieczności rozmontowywania ich. Odstępy znajdujące się pomiędzy poszczególnymi deskami w palecie posłużą jako wentylacja, która pomoże zapewnić optymalne warunki do schnięcia drewna kominkowego. Przy większych szczelinach w ścianach drewutni należy pamiętać o zaprojektowaniu dachu odpowiednio wysuniętego na boki, aby chronić przechowywane drewno przed zacinającym deszczem.

Drewno jest naturalnym, biodegradowalnym materiałem, który w naturalny sposób komponuje się z zielenią w ogrodzie. Wykonane z niego budowle mają bardzo klasyczny design, który będzie stanowił wspaniałe uzupełnienie przestrzeni zaprojektowanej np. w stylu rustykalnym.

Należy pamiętać, iż drewniana drewutnia w każdym ogrodzie narażona jest na wilgoć, gwałtowne zmiany temperatur i intensywne nasłonecznienie. Aby drewno pozostało odporne na te wszystkie czynniki, koniecznie musi być impregnowane. W sprzedaży dostępne są różne produkty, dzięki którym drewno zostanie znakomicie zabezpieczone przed wpływem niszczycielskich warunków atmosferycznych. Z preparatu impregnującego pierwszy raz należy skorzystać tuż po wybudowaniu drewnianej drewutni, a potem budowla powinna być systematycznie impregnowana, najlepiej co roku.

[[kategoria:2002:6]]

Blaszana drewutnia lub wiata na opał

Wyjątkowo trwałe są konstrukcje ze szkieletem wykonanym z metalowych profili oraz z blaszanymi ścianami. Gotowe produkty z reguły mają zaprojektowane odpowiednie otwory wentylacyjne, ale przy samodzielnej budowie trzeba pamiętać o ich uwzględnieniu. Konstrukcja metalowa bardzo skutecznie chroni magazynowany opał przed różnymi warunkami atmosferycznymi, jednak bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza drewno kominkowe byłoby narażone na rozwój grzybów.

Drewutnie murowane charakteryzują się dużą wytrzymałością, są łatwe do utrzymania w czystości, ale ich budowa jest trudniejsza i pod pewnymi względami mniej praktyczna. Jeśli wznosimy konstrukcję z cegieł, kamieni czy pustaków, to raczej z myślą o tym, by pozostała w danym miejscu ogrodu na stałe.

Wymurowanej drewutni nie zdemontujemy i nie przeniesiemy w inne miejsce, a w przypadku budowli z drewna, metalu czy tworzyw sztucznych często jest to możliwe. Najlepiej sprawdzą się pod tym względem gotowe produkty, których demontaż na ogół jest równie szybki i łatwy jak montaż. Oczywiście, nie dotyczy to drewutni mocowanych na stałe w gruncie, np. poprzez zabetonowanie słupów nośnych.

Domek ogrodowy z drewutnią przy ogrodzeniu

Czy w każdej drewutni potrzebna jest podłoga?

Tak, każda drewutnia powinna mieć podłogę. Bez niej przechowywane drewno nie będzie odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, która często przenika od gruntu. Warto postawić na solidną posadzkę z wylewki betonowej na fundamencie. Jej samodzielne wykonanie może sprawiać amatorom pewne trudności, ale na stronach internetowych nie brakuje szczegółowych wskazówek, jak wykonać taką podłogę.

Podłoże betonowe wyróżnia nie tylko trwałość, ale też łatwość utrzymania w czystości. To istotne, bo w drewutni z pewnością będziemy mieli do czynienia z dużą ilością pyłu, fragmentów kory i innych zanieczyszczeń. Gładką posadzkę betonową można wygodnie zamieść. Drewutnia na drewno opałowe może też mieć podłogę wykonaną z tego samego materiału, co ściany. Ważne jednak, by została ona podniesiona nieco powyżej poziomu gruntu, co ochroni opał przed wilgocią.

[[kategoria:30:6]]

Nowoczesna drewutnia – interesujące aranżacje

Budowla wielofunkcyjna

Strony internetowe obfitują w podpowiedzi, jak zaaranżować drewutnię ogrodową. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest wzniesienie konstrukcji, która będzie całkowicie lub częściowo zabudowaną wiatą na drewno, a jednocześnie spełni jeszcze inne funkcje. Można zdecydować się np. na funkcjonalne połączenie drewutni z domkiem narzędziowym, szopą, altaną czy zadaszonym miejscem do grillowania.

Gotowa drewutnia ogrodowa z metalu

Estetyczna drewutnia murowana

Trwałość nie jest jedyną zaletą konstrukcji wznoszonych z kamienia czy cegieł. Murowana drewutnia ma zupełnie inną estetykę niż blaszana czy drewniana. Doskonale prezentują się budowle wzniesione z kamienia dekoracyjnego, zwłaszcza gdy przestrzeń wokół zaaranżowano z wykorzystaniem tego samego budulca. Można np. tym samym kamieniem wykończyć elewację domu i wybudować z niego murki ogrodowe czy podmurówkę płotu. Do murowanej drewutni świetnie będzie pasował dach pokryty gontem bitumicznym (kolor powinien być stonowany i dobrze współgrać z barwą ścian).

Nowoczesna drewutnia z metalu

Drewutnia na drewno jako zielona przestrzeń

Wielu naszych klientów stawia na drewutnie, które harmonizują z naturą. Jednym z najpiękniejszych trendów jest ,,zielona drewutnia”, w której roślinność odgrywa kluczową rolę. Wiata pokryta pnączami (np. majestatyczną winoroślą czy romantycznymi różami pnącymi) nie tylko pełni funkcję schowka na drewno do kominka, ale staje się naturalną częścią ogrodowego krajobrazu.

Ścianki takiej drewutni mogą być wykonane np. z metalowej lub drewnianej kratownicy, po której swobodnie będą się piąć rośliny, podobnie jak w klasycznej pergoli. Roślinność wprowadza element przytulności i sprawia, iż drewutnia staje się bardzo estetyczną częścią ogrodu. Pełni poza tym funkcję praktyczną – dzięki liściom roślin przechowywane wewnątrz drewno jest dodatkowo zabezpieczone przed intensywnymi promieniami słońca czy zacinającym deszczem.

[[kategoria:1848:6]]

Drewutnia z ogrodem wertykalnym

Zamiast wykonywać tradycyjne ścianki drewutni, zaprojektuj je tak, by miały otwory lub półki pełniące rolę ogrodu wertykalnego. Możesz umieścić tam doniczki z roślinami kwitnącymi, ziołami, warzywami, a choćby małymi krzewami. Taka drewutnia stanie się nie tylko miejscem przechowywania drewna, ale również elementem dekoracyjnym, który sprawi, iż przestrzeń na działce stanie się bardziej estetyczna. Zielony akcent będzie ładnie współgrał z naturalnym drewnem i doda aranżacji pewnej świeżości.

Drewutnia w formie stylizowanego domku

Aby nadać swojej drewutni interesującego charakteru, możesz stworzyć konstrukcję w formie miniaturowego domku. Wystarczy spadzisty dach (najlepiej kryty gontem bitumicznym, aby wyglądał autentycznie), małe okienka, drzwi jak do prawdziwego domu oraz kilka ozdobnych detali i mamy urokliwą drewutnię-domek. Taki projekt doskonale pasuje do ogrodów w stylu angielskim lub wiejskim, gdzie dbałość o szczegóły jest niezwykle ważna.

Nowoczesna drewutnia z domkiem na działce

Drewutnia z przeszklonymi ściankami

Dla osób, które cenią światło słoneczne, ciekawym rozwiązaniem może być drewutnia z przeszklonymi ściankami. Można je wykonać ze szkła lub trwałych i estetycznych paneli poliwęglanowych. Taka drewutnia będzie wyglądała lekko i nowocześnie, jednocześnie pozwalając na pełne doświetlenie wnętrza. Dzięki przezroczystym bokom, choćby bez wchodzenia do środka będziemy wiedzieli, ile drewna do kominka jeszcze nam zostało.

[[kategoria:1555:6]]

Aranżacje drewutni w ogrodzie – podsumowanie

Drewutnia to schowek na drewno, a często także miejsce do przechowywania narzędzi ogrodniczych czy innego sprzętu. Taka budowla powinna być solidna, trwała, a przy tym estetyczna i łatwa do utrzymania w czystości. Musi zapewniać przechowywanemu drewnu do kominka odpowiednie warunki schnięcia. Powinno być chronione przed różnymi warunkami atmosferycznymi, a jednocześnie mieć dobrą wentylację.

Można kupić gotową drewutnię lub wiatę na drewno. W sprzedaży dostępne są estetyczne i funkcjonalne produkty do samodzielnego montażu, które sprawdzą się w każdym ogrodzie. Można też samemu wybudować schowek na drewno od podstaw. W ten sposób będziemy w stanie uzyskać naprawdę unikalne budowle. Dla przykładu warto wymienić drewutnię w postaci domku, wiatę połączoną z pergolą czy też schowek na drewno będący jednocześnie ogrodem wertykalnym lub miejscem do relaksu.

Idź do oryginalnego materiału