Dwa dęby szypułkowe z Ogrodu Botanicznego UW otrzymały status pomników przyrody.
Ogród Botaniczny UW jest jednym z najstarszych, a zarazem najmniejszych ogrodów botanicznych w Polsce. Można w nim znaleźć ponad 5 tys. gatunków roślin. Wśród nich dwa niemal 20-metrowe dęby szypułkowe w odmianie kolumnowej „Fastigiata” (Quercus robur „Fastigiata”), którym Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyznała status pomników przyrody.
Drzewa mierzą w obwodzie 345 i 355 cm. Pracownicy Ogrodu wraz z organizatorem wystawy iluminacji MagicznyBotaniczny, która odbywa się w tej chwili w tym miejscu, zadbali o to, aby odpowiednio wyeksponować wyróżnione drzewa.
Szlachetne drzewa
– W wielu dawnych wierzeniach dąb był przedstawiany jako pierwsze drzewo na świecie. Nie wyglądał on jednak tak, jak obecnie. Koroną sięgał do nieba, które wspierał, a na jego gałęziach mieszkali bogowie, między innymi słowiański Perun. Jego potężne korzenie stanowiły filary piekieł, a pień wydawał się niezniszczalny – mówi Marianna Darżyniewicz-Wojcieska, kierowniczka Pracowni Edukacji Ogrodu Botanicznego UW.
Biolożka dodaje, iż dęby w niektórych religiach uznawane były za święte drzewa. Swoją sakralną renomę zyskały nie tylko dzięki rozmiarom i długowieczności, ale przede wszystkim dlatego, iż to właśnie w dęby, jako najwyższe drzewa w okolicy, uderzały pioruny. Ludzie utożsamiali je z bogami ciskającymi gromy i chętnie krzesali z takich drzew ogień. Dęby mają również wyjątkowe miejsce w historii starożytnych Greków i Rzymian. To pod nim zbierali się magowie i druidzi. Dawniej przypisywano temu gatunkowi drzew magiczne moce – dęby mogą mieć choćby ponad 1 000 lat i osiągać do 50 m wysokości. Wiele lat trzeba również czekać na dębowe owoce. Orzechy w zdrewniałej miseczce często pojawiają się dopiero w 80. roku życia drzewa i stanowią pokarm dla dzików, sójek, wiewiórek i dzięciołów.
Wystawa świateł
W Ogrodzie Botanicznym UW do 16 lutego trwa wystawa MagicznyBotaniczny, dostępna przez cały tydzień (poza wtorkami). Bilety na nią można kupić online na stronie https://lumagica.pl/ lub w kasach Ogrodu Botanicznego UW w godzinach otwarcia wystawy.
Studenci, doktoranci i pracownicy UW oraz dzieci do 5. roku życia mogą oglądać wystawę bezpłatnie. Kody umożliwiające darmowe wejście dla osób związanych z Uniwersytetem są dostępne na portalu Moje Konto UW.
Z okazji nadania dębom z Ogrodu Botanicznego UW statusu pomników przyrody, osoby, które przyjdą obejrzeć drzewa od 9 do 13 grudnia mogą kupić bilet na wystawę MagicznyBotaniczny ze specjalnym rabatem, a w punkcie z napojami spróbować prawdziwego naparu z kory dębu.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Ogrodu Botanicznego UW na Facebooku >>