Nornica to rodzaj ssaka z podrodziny karczowników, występujący w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jest niewielkich rozmiarów, bowiem jej ciało ma około 85-135 milimetrów długości, ale potrafi narobić w ogrodzie ogromnych szkód. Latem żywi się głównie zielonymi częściami roślin, owadami, nasionami, pąkami drzew, korą i porostami, a szukając pożywienia drąży płytkie, rozgałęzione tunele tuż pod powierzchnią ziemi. W ten sposób niszczy nie tylko trawnik, ale też całe uprawy, dlatego warto wiedzieć, jak pozbyć się tego gryzonia, zanim zupełnie stracimy rośliny.
REKLAMA
Zobacz wideo Pięć sposobów na uciążliwe insekty. Jak pozbyć się mrówek, muszek czy komarów?
Jakie dziury robi nornica? Po tym poznasz, iż gryzonie opanowały twój ogród
Obecność nornic w ogrodzie można rozpoznać po kilku rzeczach. Przede wszystkim będą to widoczne na trawniku lub na rabatach otwory wejściowe do wydrążonych przez nie tuneli. Nie tworzą kopców tak jak krety, ale ziemia w miejscu wykopanych dziur będzie lekko spulchniona i słaba, przez co rośliny mogą się zapadać lub przechylać. Kolejnym objawem, który powinien nas zaalarmować, są uszkodzone, nadgryzione i więdnące uprawy. Nornice podgryzają nie tylko liście i łodygi, ale też niestety korzenie, co prowadzi do całkowitego obumierania wielu gatunków, zwłaszcza roślin cebulowych, warzyw korzeniowych i młodych sadzonek. W miejscach ich żerowania mogą się też pojawić ślady łapek i odchodów.
Zobacz też: Turkuć podjadek "udławi się" tym zapachem. Jedna rzecz, a działa jak terminator na szkodniki
Jak zwalczać nornice? Podlej rośliny tą mieszanką
Nornice potrafią być prawdziwym utrapieniem, dlatego powinniśmy podjąć z nimi walkę, gdy tylko zauważymy pierwsze oznaki ich obecności. Oczywiście należy sięgać tylko po środki humanitarne, które nie robią zwierzętom krzywdy, a jedynie odstraszają je z naszych ogrodów. W tym celu doskonale sprawdzą się metody zapachowe z wykorzystaniem woni, których te gryzonie nie znoszą. Są to zapachy różnych roślin, między innymi:
czosnku,
gorczycy,
rącznika pospolitego,
porzeczki,
mięty,
wilczomlecza groszkowego.
Aromaty tych roślin są dla człowieka ledwo wyczuwalne i zwykle przyjemne, a nornice gwałtownie uciekną, gdy tylko je poczują. Możesz zasadzić te okazy w swoim ogrodzie lub sporządzić z nich płynne mieszanki do ogrodu. Wystarczy, iż dodamy do wody kilka kropel olejku rycynowego o zapachu jednej z tych roślin, na przykład mięty lub rącznika pospolitego, i podlejemy nimi rośliny. Gryzonie będą wówczas omijać je z daleka.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.