Nikandra miechunkowa – uprawa i pielęgnacja

1 rok temu
Zdjęcie: Nikandra miechunkowa


Nikandra miechunkowa (Nicandra physalodes)

Wysokość do 1,5 m
Kwitnienie VI, VII, VIII, IX
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby stale wilgotna
Ozdobność kwiaty, owoce, owocostany
Pokrój rozłożysty, wzniesiony

Nikandra miechunkowa (Nicandra physalodes) jest rośliną jednoroczną, należącą do rodziny psiankowatych. W krajach tropikalnych często uznawana za roślinę ruderalną i chwast, natomiast w krajach strefy umiarkowanej uprawia się ją jako roślinę ozdobną.

Nikandra ma ładny, rozłożysty, często parasolowaty pokrój, dorasta do 1,5 m wysokości i osiąga 1,7 m rozpiętości. Jej liście są ząbkowane, na łodydze ułożone skrętolegle. Na ich blaszkach pojawiają się czarne kropki, które są kępkami włosków. Łodygi początkowo zielone z czasem przybierają barwę fioletową. W kącikach liści pojawiają się sporej wielkości kwiatowe kielichy o pięciu sercowatych, ostrych u góry działkach. Mają zielono-fioletowawą barwę. W ich wnętrzu pojawia się kwiat w odcieniach fioletu. Pojedynczy żyje około 3 dni, ale roślina kwitnie od czerwca do października.

Po przekwitnieniu w ozdobnych, zrośniętych kielichach znajdują się ukryte fioletowe jagody. Są to tzw. mieszki, niezwykle dekoracyjne. Każda działka upstrzona jest ciemnofioletową, prawie czarną plamką. Z biegiem czasu mieszki tracą kolor, usychają i pękają.

Roślina jest lekko trująca. Odstrasza również komary i muchy, które bardzo nie lubią zapachu roztartej rośliny.

Uprawa nikandry miechunkowej

Nikandra miechunkowa jest rośliną łatwą w uprawie, wystarczy zapewnić jej nasłonecznione stanowisko a podłoże żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Nie można zapominać o systematycznym podlewaniu rośliny, zwłaszcza gdy realizowane są upały a ona rośnie w pełnym słońcu. Jest rośliną ciepłolubną i niestety mrozów w naszym kraju nie jest w stanie przetrwać.

Nikandra rozmnaża się przez wysiew nasion w kwietniu pod osłonami. Następnie pikuje się ją, gdy ma 2 stałe listki a po wiosennych przymrozkach przesadza na miejsce docelowe. Jest przysmakiem ślimaków, które potrafią ją dokładnie objeść. Ze względu na adekwatności odstraszające owady świetnie sprawdza się w uprawie balkonowej, ale również na kwiatowych rabatach.

Fot. główna: myself, CC BY 3.0, commons.wikimedia.org

Idź do oryginalnego materiału