Narodziny zwierząt w ogrodach zoologicznych zawsze budzą wiele emocji, zarówno wśród pracowników, jak i gości. Wyjątkowości temu wydarzeniu dodaje jednak zaangażowanie drugiej grupy w wybranie imienia dla malucha. Warszawskie zoo ogłasza taki plebiscyt już nie pierwszy raz, ale organizatorzy zastrzegają, iż zgłaszane propozycje muszą spełnić określone kryterium. Przy okazji zdradzili, jak dotąd radzi sobie mała pudu południowa.
REKLAMA
Zobacz wideo Leoś to robot, który uszczęśliwia małych pacjentów
Czy pudu urodziła się w Warszawie? Samiczka pudu południowego potrzebuje imienia
Informacja o narodzinach pudu południowego pojawiła się na facebookowym profilu warszawskiego ogrodu zoologicznego 4 lipca z samego rana.
Kochani, w Warszawskim ZOO urodziła się malutka piękność, często określana jako drugi najmniejszy jelonek świata! Samiczka pudu urodziła się 31 maja i jest przeurocza. Ma charakterystyczne umaszczenie na pyszczku, przypominające opaskę na główce
- czytamy w opublikowanym poście. Rodzicami samiczki są trzyletnia Juana oraz czteroletni Pitchu. Na razie maleństwo waży zaledwie około kilograma, przy czym pracownicy zaznaczają, iż w przyszłości i tak pozostanie niewielka. Dorosłe pudu osiągają bowiem do około 40 cm wzrostu, a ich masa wynosi zwykle do 10 kg. Jak zostało już wspomniane, ssaki te są raczej płochliwe, co utrudnia ich obserwację, ale mimo wszystko warszawskie zachęca do wypatrywania ich podczas wizyty.
W międzyczasie możemy wziąć udział w plebiscycie na imię dla samiczki. Jedynym wymogiem jest to, aby zaczynało się ono na "R". Reguła ta dotyczy wszystkich zwierząt urodzonych w zoo w Warszawie w 2025 roku. Propozycje można zgłaszać do 9 lipca, do godziny 7:30. Następnie opiekunowie zwierząt wybiorą imiona, które przejdą do głosowania finałowego. Warto zatem w tym miejscu przytoczyć kilka informacji na temat pudu południowego. Być może będzie to dla kogoś inspiracją.
Zoo Warszawa: Gdzie żyje pudu południowy? Liczba tych małych ssaków w naturze cały czas się zmniejsza
Pudu południowy (Pudu puda) jest gatunkiem ssaka parzystokopytnego z rodziny jeleniowatych (Cervidae). Zamieszkuje lasy i zarośla południowo-zachodniej Ameryki Południowej, głównie na terenie Argentyny i Chile. Latem ich sierść ma barwę rudą, a zimą przyjmuje odcień ciemnobrązowy. Poroże jest małe (7-10 cm), słabo rozwinięte i nierozgałęzione. Według informacji udostępnionych przez portal Animalia na wolności żyją do 10 lat, a w niewoli do 15 lat. Samice osiągają dojrzałość płciową już po pierwszym roku życia, samce zwykle po 18-24 miesiącach. Z jednej ciąży najczęściej rodzi się jedno młode, które przez pierwsze kilka dni pozostaje w ukryciu. Pudu południowe żyją samotnie lub w parach, ale samce nie opiekują się młodymi. Zwierzęta te żywią się roślinnością zieloną i owocami.
Zobacz też: Romans w zagrodzie. Żubr i krowa mają potomstwo. Poznajcie żubronie
Czerwona księga gatunków zagrożonych zalicza pudu południowego do gatunków bliskich zagrożenia. w tej chwili ich populacja liczy mniej niż 10 tys. osobników, przy czym w ciągu 12 lat odnotowano spadek jej liczebności o około 30 procent. Ich głównym zagrożeniem są polowania i ograniczanie zasięgu ich występowania ze względu na działalność człowieka.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.