Niedzielna wyprawa z PTTK: krajobrazy, przyroda i dobra energia (ZDJĘCIA)

1 dzień temu

W niedzielę, 20 lipca, odbyła się kolejna wycieczka za miasto z przewodnikiem PTTK, która okazała się wyjątkowo udana. Dopisała pogoda i widoczność, uczestnikom towarzyszyła świetna atmosfera oraz niezapomniane krajobrazy Pogórza Bukowskiego.

Trasa wycieczki wiodła przez malownicze okolice, pełne ciekawych miejsc i historycznych obiektów. Pogórze Bukowskie obfituje w zabytki, takie jak dwory, kościoły, dawne cerkwie, pomniki i cmentarze. Na uwagę zasługują również odkrycia archeologiczne, m.in. znaleziska z II wieku n.e. w Prusieku. Uczestnicy mieli okazję podziwiać także osiągnięcia współczesności – m.in. Farmę Wiatrową Bukowsko-Nowotaniec, składającą się z dziewięciu wiatraków o wysokości około 100 metrów i skrzydłach długości 30 metrów, które produkują ekologiczną energię.

Podczas wyprawy można było zaobserwować piękny „szachowy” układ pól oraz zadbane gospodarstwa z kolorowymi ogrodami, w których kwitły malwy, juki i hortensje. Trasa wiodła przez wzniesienia Dziady (647 m), Kuty (664 m) i Żurawinkę (569 m), a uczestnicy przemierzali wilgotne lasy i pachnące łąki z widokami na Pasmo Bukowicy oraz szczyty Bieszczadów, takie jak Chryszczata, Suliła, Łopiennik, Jaworne, Wołosań, Jasło i Jawor. Na horyzoncie rozpoznano również Kamionkę w Górach Sanocko-Turczańskich z szybowiskiem w Bezmiechowej.

W rozpoznawaniu szczytów szczególnie wyróżniał się prezes Oddziału PTTK Sanok, Stanisław Sieradzki. Dużo euforii sprawiła uczestnikom zabawa w rozpoznawanie roślin. Ciekawostką okazały się żabieniec babka wodna oraz przytulia adekwatna. Wiele emocji wywołały rozmowy o ziołolecznictwie – przypomniano między innymi, iż dziurawiec wykazuje działanie lecznicze w przypadku ponad 50 schorzeń, w tym depresji.

Wycieczkę wzbogaciły interesujące opowieści z zakresu geografii, biologii, archeologii, geologii, architektury, etnografii i historii. Po intensywnej wędrówce przyszedł czas na relaks i posiłek. Uczestnicy odwiedzili bar w Ośrodku Jeździeckim „Tarpan” w Wysoczanach, gdzie czekały na nich doskonałe lody, kawa, napoje, pizza z pieca i estetycznie podane hamburgery.

Na zakończenie, sprawny i bezpieczny powrót do Sanoka zapewnił kierowca, pan Tomasz, który cieszy się sympatią uczestników wycieczek. Wyprawa zakończyła się w znakomitych nastrojach, a jej uczestnicy już dziś zapowiadają swój udział w kolejnych wędrówkach z PTTK.

Do zobaczenia na szlaku.

Grażyna Chytła – przewodniczka górska PTTK Sanok

[ngg src="galleries" ids="14243" display="basic_thumbnail"]

fot. nadesłane

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Wędrówka nieznanym Beskidem z PTTK Sanok (ZDJĘCIA)

W niedzielę za miasto z przewodnikiem PTTK. Rowerem lub pieszo w stronę historii i zdrowia

Idź do oryginalnego materiału