Odcinasz dolne liście pomidorów. Uważaj! Nie zawsze jest to dobry pomysł

dompelenpomyslow.pl 19 godzin temu

Wiele osób automatycznie pozbywa się dolnych liści pomidorów, ale czy jest to na pewno prawidłowe działanie? Zabieg ten może wspomóc roślinę, ale wykonany w nieodpowiednim czasie może również zahamować jej wzrost. Sprawdź, kiedy warto usuwać dolne liście pomidorów, a kiedy lepiej się od tego powstrzymać.

Usuwanie liści u młodej sadzonki

Panuje ogólne przeświadczenie, iż odcinając dolne liście, roślina zyskuje lepszy przepływ powietrza i obniża się u niej ryzyko rozwoju chorób grzybowych. jeżeli jednak zaczniesz usuwać liście zbyt szybko, zamiast wspomóc rozwój rośliny, znacząco go spowolnisz. Dolne liście uczestniczą w procesie fotosyntezy, który zapewnia roślinie niezbędną do jej wzrostu energię. Młoda sadzonka pozbawiona tych liści będzie słabsza i ograniczona zostanie jej zdolność do budowania systemu korzeniowego, przez co nie będzie w stanie zdrowo się rozwijać.

Kiedy zatem usuwać dolne liście?

Jeśli zamierzasz pozbywać się dolnych liści pomidorów, to najlepiej poczekać, aż roślina trochę urośnie. Zabieg ten będzie bezpieczny, dopiero gdy pomidory odpowiednio się ukorzenią i osiągną wysokość kilku pięter kwiatowych, a ich łodyga wyraźnie zgrubieje. Do usunięcia nadają się szczególnie liście znajdujące się bardzo blisko ziemi lub te, które już na niej leżą. Dolnych liści można pozbyć się dzięki sekatora lub delikatnie je oderwać. Najlepiej robić to w ciepłe i słoneczne dni, kiedy pogoda sprzyja szybkiemu zasychaniu łodygi odsłoniętej przez usunięty liść.

Idź do oryginalnego materiału