
Najważniejsze zabytki Siemiatycz
Niestety miasto bezpowrotnie utraciło swoją świetność w wyniku powstania styczniowego. To właśnie tutaj odbyła się największa bitwa tego zrywu niepodległościowego, a w odwecie Rosjanie Siemiatycze spalili. W efekcie zniknął pałac księżnej Jabłonowskiej i nigdy go nie odbudowano, a także wiele innych budynków. Ocalała natomiast synagoga, będąca ważnym śladem prężnej obecności społeczności żydowskiej w mieście, i warto do niej zajrzeć. w tej chwili mieści się w niej Siemiatycki Ośrodek Kultury. Zaprojektował ją słynny architekt Szymon Bogumił Zug i jest jedną z nielicznych XVIII-wiecznych klasycystycznych synagog w Podlaskiem.
Ściśle związany z gminą żydowską jest także Dom Talmudyczny. To neobarokowy budynek z końca XIX wieku, także bardzo dobrze zachowany. Współcześnie jest siedzibą szkoły zawodowej.
Ocalały też posągi sfinksów, które kiedyś strzegły wjazdu do pałacu księżnej, a także oranżeria z 1860 roku. Ta ostatnia była tzw. domem ogrodnika. Oranżeria dzięki remontowi odzyskała dawny blask i mieści się tutaj Muzeum Regionalne. Będąc w okolicy, warto zwrócić także uwagę na kamienno-ceglany mur otaczający oranżerię i park – pochodzi on z 1777 roku.
Siemiatycze mogą się też poszczycić imponującymi budowlami sakralnymi. To kościół Wniebowzięcia NMP i Cerkiew prawosławna Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Ten pierwszy można śmiało określić jako jedną z najpiękniejszych świątyń w Podlaskiem. Inicjatorem jego budowy był Leon Sapieha. Budowa kościoła zakończyła się w 1637 roku, ale dzisiejszy wygląd zyskał on w I poł. XVIII wieku. Kościół otacza murowane ogrodzenie z bramą główną, której najwyższym akcentem jest figura Św. Michała Archanioła, dawniej zdobiąca jedną z czterech bram nieistniejącego dziś ratusza. Warto wejść do środka, by zobaczyć organy i ołtarze – główny i boczne. interesujące jest także sąsiedztwo kościoła, czyli dawne, późnobarokowe zabudowania klasztorne misjonarzy.
Pierwsza cerkiew w Siemiatyczach powstała w XV wieku i była drewniana. Obecną murowaną świątynię wzniesiono po stłumieniu powstania styczniowego, czyli w II poł. XIX wieku. We wnętrzu cerkwi zachował się ikonostas z 1908 oraz barokowe ikony Świętych Piotra i Pawła oraz św. Paraskiewy.
Siemiatycze oferują także atrakcje dla fanów wypoczynku nad wodą. W mieście znajduje się sztuczny zbiornik wodny, a wokół niego atrakcyjna infrastruktura. Jest molo, strzeżone kąpielisko, ładna piaszczysta plaża i place zabaw dla dzieci. W mieście jest także nowoczesna pływalnia, a w okolicy liczne szlaki rowerowe czy nordic walking.
Julia Szypulska
red. Aneta Kursa
fot. Kamil Timoszuk
Źródło: Urząd Marszałkowski