Niebawem ruszają prace w Parku

zlocieniec.pl 2 miesięcy temu

W Parku Żubra w Złocieńcu za kilka dni rozpoczną się prace pielęgnacyjno-urządzeniowe drzewostanu parkowego. Obejmą także chronione pomniki przyrody żywej.

Zadanie obejmuje m. in. usunięcie posuszu koronowego, wykonanie podpory pnia oraz wiązań elastycznych konarów koron, podkrzesanie pni, usunięcie odrośli korzeniowych, korektę koron i poprawę statyki drzew zakwalifikowanych do przeprowadzenia prac pielęgnacyjno-urządzeniowych. Usunięte zostaną także drzewa obumarłe. Przeprowadzenie tych prac na celu poprawę statyki i stanu zdrowotnego drzew, a także zwiększenia bezpieczeństwa w ich pobliżu.

Park miejski w tej chwili nazywany Parkiem Żubra powstał na początku XVIII wieku u podnóża złocienieckiego zamku i do 1945 r. nazywany był ogrodem zamkowym. Pierwotnie był prywatną własnością rodziny von Griesheim i był niedostępny dla mieszkańców Złocieńca. Obecna nazwa parku pochodzi od jego pierwszego powojennego opiekuna, którym był Jan Żuber. Głównym i najciekawszym elementem parku jest, biegnąca po jego wschodniej stronie, Aleja Grabowa. Tworzą ją fantastycznie ukształtowane ręką ogrodników 83 graby, których korony splatają się ze sobą dając wrażenie zielonego tunelu. W centralnej części występuje wiele cennych drzew, w tym kilkusetletnie pomniki przyrody, m.in. graby, buki, dęby, lipy, cisy i kasztanowce. Najciekawsze okazy, to m.in. ponadprzeciętne wymiarowo lipy drobnolistne, z których największa ma ponad 600 cm obwodu i wiek szacowany na 450 lat, czy 300-letni, pomnikowy cis pospolity.

Nadzór nad prawidłowością wykonania prac objętych programem będzie prowadził dr n. przyr. Alojzy Kowalczyk – rzeczoznawca biegły sądowy z zakresu dendrologii, ochrony środowiska, architektury zieleni, ochrony zieleni zabytkowej i krajobrazu.

Podczas realizacji zadania mogą wystąpić krótkotrwałe utrudnienia i ograniczenia dla korzystających z parku, wynikające głównie z konieczności prowadzenia prac w rejonie alejek parkowych. Wystąpią również uciążliwości związane z hałasem podczas pracy sprzętu.

Rozpoczęcie prac planowane jest na 18 listopada 2024 r., zaś ukończenie - jeszcze w 2024 r. Odbędą się one zgodnie z opracowanym Programem gospodarki drzewostanem parkowym. Wykonawcą będzie uprawniona firma „Boczulak” Zakład Usługowy Barbara Boczulak z siedzibą w miejscowości Nielep, posiadająca doświadczenie, wiedzę, umiejętności i odpowiedni sprzęt do wykonania tego zadania ściśle według dokumentacji.

Idź do oryginalnego materiału