Nie musisz wyjeżdżać za granicę. Te 10 miejskich parków w Polsce wygląda jak z bajki

5 godzin temu
Miejskie parki często są niesłusznie pomijane przez turystów, ale i lokalnych mieszkańców. Na zasadzie: cudze chwalicie, swego nie znacie. Dlatego przedstawiamy wam 10 parków w miastach, do których warto jechać nie tylko przy okazji, ale jako główny cel naszej wycieczki.


W NaTemat dużo przeczytacie np. zarówno o zagranicznych, jak i krajowych ulubionych miejscówkach naszych rodaków. Tym razem proponujemy coś na krótsze wypady, choćby jednodniowe. I to dość niesztampowo, bo nie do typowo wakacyjnych kurortów, ale w większości do dużych polskich miast (niektórzy choćby nie będą musieli nigdzie zbytnio wyjeżdżać). Które parki warto odwiedzić?

10 najpiękniejszych parków miejskich w Polsce. Wejdziemy tam z darmo


Jest ich o wiele więcej, więc skupiamy się na tych najbardziej znanych. I tylko tych miejskich, a nie narodowych (jak np. Kampinoski). Wejście do wszystkich jest bezpłatne. Bilety trzeba kupić jedynie w przypadku niektórych dodatkowych atrakcji np. palmiarni, ogrodu tematycznego lub muzeum. Nie są to jednak duże wydatki. Ceny znajdziemy na stronach internetowych poszczególnych miejscówek.

Park Oliwski im. Adama Mickiewicza (Gdańsk)


Zielona perełka Gdańska przylega do słynnej Katedry Oliwskiej. Park zachwyca różnorodnością stylów ogrodowych – od francuskiej symetrii po orientalne inspiracje w ogrodzie angielsko-chińskim.

Największą atrakcją jest Palmiarnia Oliwska, ale nie można pominąć Grot Szeptów, Stawu z łabędziami czy malowniczej Alei Grabowej. Latem odbywa się tu festiwal Mozartiana, który dodaje miejscu wyjątkowego klimatu.

Park Szczytnicki z Ogrodem Japońskim (Wrocław)


Jeden z najstarszych parków we Wrocławiu i bez wątpienia jeden z najbardziej urokliwych. To ogromna przestrzeń rekreacyjna z malowniczymi stawami i polanami piknikowymi, ale jego największym skarbem jest Ogród Japoński – dzieło sztuki ogrodowej z prawdziwymi japońskimi elementami.

Tuż obok parku znajduje się Hala Stulecia, w której często realizowane są różnego rodzaju wydarzenia, a także Fontanna Multimedialna, które wieczorami zachwycają pokazami światła, dźwięku i wody.

Planty Krakowskie (Kraków)


To wyjątkowy pas zieleni okalający krakowskie Stare Miasto. Powstały w miejscu dawnych murów obronnych. Planty są idealne na spacer w cieniu drzew, z widokiem na zabytkowe fortyfikacje.

Po drodze warto zatrzymać się przy pomniku Kopernika, Barbakanie czy urokliwych fontannach. Ich długość i forma sprawiają, iż są jednym z najbardziej rozpoznawalnych parków miejskich w Polsce.

Park Wilsona z Palmiarnią Poznańską (Poznań)


To miejsce z długą historią. Jest najstarszym parkiem publicznym w tym mieście, idealnie nadaj się na rodzinny spacer. Na jego terenie znajduje się słynna Palmiarnia Poznańska, jedna z największych w Europie.

W środku czeka tam nas egzotyczna roślinność, akwaria z tropikalnymi rybami i przyjemny mikroklimat. W parku można też posłuchać koncertów w muszli koncertowej albo po prostu odpocząć w cieniu starych drzew.

Park Skaryszewski im. I.J. Paderewskiego (Warszawa)


Jest jednym z najbardziej malowniczych parków w stolicy. Zlokalizowany jest po praskiej stronie Wisły. Zaprojektowano go w stylu angielskim, z licznymi stawami, wodospadami i ogrodem różanym. Urzeka swoim romantycznym klimatem.

Można zobaczyć tam słynne rzeźby, jak "Rytm" Henryka Kuny czy przystań wodną. To także miejsce wyróżnione w konkursach na najpiękniejszy park w Polsce i Europie.

Park Zdrojowy (Ciechocinek)


Serce słynnego uzdrowiska, w którym można poczuć klimat XIX-wiecznego kurortu. Znajduje się tu pijalnia wód mineralnych, muszla koncertowa, fontanna "Grzybek" i przepiękne dywany kwiatowe.

Same tężnie solankowe są obok i są dostępne dla kuracjuszy, ale park jest otwarty dla wszystkich i doskonale uzupełnia leczniczy i relaksujący charakter tego miejsca. Idealnie nadaje się na spacer, który wpłynie korzystnie na nasze zdrowie.

Park Cytadela (Poznań)


To rozległy teren zielony powstały na miejscu dawnej twierdzy Fort Winiary. Łączy w sobie funkcje rekreacyjne i historyczne, z miejscami pamięci i sztuką współczesną.

Znajdziesz tam rzeźby Magdaleny Abakanowicz, muzea wojskowe, rosarium, a także duże polany idealne na wypoczynek. Świetne miejsce zarówno na spacer, jak i refleksję nad historią.

Park im. Tadeusza Kościuszki (Katowice)


Największy park w Katowicach. Pełen zieleni i leśnego klimatu. Znajduje się tu drewniany kościółek św. Michała, przeniesiony z Syryni, a także wieża spadochronowa, miejsce ważne historycznie.

Na odwiedzających czekają też ogrody tematyczne, place zabaw i szerokie alejki idealne do biegania czy jazdy na rolkach.

Park Źródliska (Łódź)


Najstarszy park publiczny w Łodzi, który jest zlokalizowany w centrum miasta. Wypełniony jest pomnikami przyrody i zacienionymi alejkami na spacer, a także stanowi doskonałe miejsce do odpoczynku np. na trawie.

W jednej z jego części znajduje się Palmiarnia Łódzka z imponującą kolekcją egzotycznych roślin i ponad 130-letnimi palmami. Tuż obok mieści się Muzeum Kinematografii, więc spacer można połączyć z odrobiną kultury.

Łazienki Królewskie (Warszawa)


Na koniec jeden z najsłynniejszych parków w Polsce. Kiedyś był letnią rezydencją króla Stanisława Augusta. Jest tam wyjątkowe połączenie klasycystycznej architektury i naturalnego krajobrazu, a spacer wśród zabytkowych alejek jest niczym podróż w czasie.

Warto zobaczyć Pałac na Wyspie, Stary Amfiteatr, Oranżerię z Galerią Rzeźby, a także liczne rzeźby i pawie przechadzające się po alejach. Latem realizowane są tu koncerty chopinowskie na świeżym powietrzu.

Idź do oryginalnego materiału