Bursztyny nad Bałtykiem, a złoto w górach? Czemu nie, w tych konkretnych można znaleźć ten cenny kruszec. Mowa o Górach Opawskich, czyli najdalej wysuniętej na wschód części Sudetów. Pasmo leży na pograniczu Polski i Czech, nie jest tak popularne jak Podhale, co ma swoje plusy — na szlakach nie spotkamy tłumów.
Góry Opawskie — idealne na spacer z pupilem i poszukiwanie złota
Najwyższe szczyty Gór Opawskich nie przekraczają 1000 m n.p.m. Za najwyższy szczyt po stronie polskiej uważa się Biskupią Kopię liczącą 890 m n.p.m. Znajdziemy tam mnóstwo szlaków, które nadają się również dla maluchów. Warto wiedzieć, iż na teren ten można przyjść z czworonożnym pupilem. Pasmo w dużej części należy do Parku Krajobrazowego Gór Opawskich (wejście jest bezpłatne). Dzięki temu zachowała się tam bujna roślinność, a dom znalazło wiele zwierząt objętych ochroną.
Jednak najciekawsza jest historia tych gór. Czeska nazwa, którą można przetłumaczyć jako Złotogórskie Pagórki, nie wzięła się znikąd. W średniowieczu wydobywano tam złoto, według szacunków na tych terenach pozyskano ok. 3 tony kruszcu. Podczas przemierzania tras dostrzeżemy pozostałości dawnych sztolni. Mając trochę więcej niż odrobinę szczęścia, kto wie, może znajdziemy złoto.
Sprawdź także: Wygląda jak Toskania, a leży na Śląsku. Piękna twierdza, brak tłumów i dobre ceny
Jakie miejsca w Górach Opawskich warto zobaczyć?
Jedną z największych atrakcji jest wieża widokowa na Biskupiej Kopie. W 2018 roku obchodziła 120 lat, z tej okazji ją wyremontowano. Stanowi ona urzekający punkt widokowy, można z niej podziwiać Sudety oraz Wrocław, a przy sprzyjających warunkach, można dostrzec choćby Karkonosze oraz Tatry Zachodnie. Niedaleko znajduje się schronisko pod Biskupią Kopią (położone na wysokości 765 m n.p.m.).
Przemierzając góry, warto wybrać żółty szlak „Złotych Górników”, idąc nim, trafimy na sztolnię na północnym stoku Przedniej Kopy w Głuchołazach Zdroju. Za czasów swojej działalności sztolnia miała ok. 90 m długości. Jednak w tej chwili jest ona po części zasypana oraz zamulona. Niemniej, chodząc po Górach Opawskich, warto zobaczyć to miejsce. Na tym szlaku znajdziemy również Grotę Góralską, która powstała ok. XVI wiek. w tej chwili jest ona podświetlona, a obok znajduje się promenada i Źródełko Żegnalce.
Na granicy Pokrzywnej oraz Jarnołtówka, a dokładniej przy trasie na Biskupią Kopę, znajdziemy polanę z ołtarzem polowym. Przez całe lato o godz. 19:00 jest tam odprawiana msza. Nieopodal są także wiatry oraz miejsce, gdzie można rozpalić ognisko.
Źródła: goryopawskie.eu, zopk.pl
Zobacz też:
Malownicza pętla rowerowa na Śląsku. Łatwa trasa z dala od ruchu samochodowego
Widok piękniejszy niż nad Morskim Okiem. Do tego brak tłumów i wozów konnych
Darmowe kąpieliska w Krakowie. Tu ochłodzisz się w upalne dni