Nie lubisz zapachu lawendy? Ta roślina wygląda podobnie i kwitnie jeszcze dłużej

top.pl 14 godzin temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Wiele osób rezygnuje z uprawy lawendy, ze względu na to, iż jest to dość kapryśna roślina, której pielęgnacja nie należy do najłatwiejszych. W dodatku niektórym przeszkadza jej intensywny zapach. Wobec tego możemy ją zastąpić podobną z wyglądu rośliną, która jest jednak znacznie łatwiejsza w uprawie. Sprawdź, co to za okaz.

Lawenda przyciąga uwagę swoim wyglądem. Nie wszystkim jednak odpowiada jej zapach, a także to, ile opieki ona potrzebuje. Szukając więc substytutu dla tej rośliny, warto zainteresować się kłosowcem. To roślina niezwykle podobna do wspomnianej lawendy, ale o znacznie mniejszych wymaganiach i przyjemnym, lekkim aromacie. Podpowiadamy, jak ją uprawiać.

Kłosowiec - dlaczego warto mieć go w swoim ogrodzie?

Kłosowiec jest rośliną wieloletnią, która nie pozostało tak popularna jak lawenda, ale warto na nią zwrócić uwagę, ponieważ okaz ten ma wiele zalet. Przede wszystkim roślina ta znacznie lepiej znosi suszę niż lawenda. W dodatku nie wymaga nawożenia, a kwiatostany kłosowca utrzymują się o wiele dłużej.

Roślina ta kwitnie bowiem od połowy lata, aż do pierwszych przymrozków. jeżeli chodzi o zapach kłosowca, to jest on delikatniejszy niż lawendy i ma aromat anyżowo-miętowy z lekko wyczuwalnym cytrynowym akcentem.

Kłosowiec może dorastać od 40 do 120 cm. Pędy tej rośliny są sztywne, a kwiatostany mają formę wąskich kłosów. Jest to nie tylko roślina ozdobna, ale i przydatna w ogrodzie, ponieważ kwiaty kłosowca przyciągają owady zapylające.

Czytaj również: Ten krzew kwitnie przez ponad 100 dni. Posadź go w swoim ogrodzie, a sąsiadki oniemieją z zachwytu

Jak pielęgnować kłosowca, aby pięknie kwitnął? To prostsze niż ci się wydaje

Uprawa kłosowca jest znacznie łatwiejsza niż lawendy. Jest to idealna roślina dla tych, którym brakuje czasu w skomplikowaną pielęgnację. Wystarczy zadbać o kilka aspektów, aby cieszyć się piękną rośliną.

Podstawą jest zapewnienie jej odpowiedniego stanowiska. Kłosowiec najlepiej rozwija się w glebie przepuszczalnej o pH w zakresie 6,0-7,5. Poradzi sobie jednak choćby w podłożu lekko kwaśnym lub zasadowym. Pamiętajmy jednak, iż jeżeli ziemia w ogrodzie jest ciężka, to warto przed posadzeniem rośliny, wykonać 10-centymetrowy drenaż z grubego żwiru.

Oprócz tego powinniśmy zadbać o regularne podlewanie kłosowca. Najlepiej zasilać go wodą trzy razy w tygodniu. Wyjątkiem są starsze okazy, którym wystarczy jedno obfite podlewanie na 7-10 dni. Nie musimy jednak przejmować się, gdy zapomnimy o zasilaniu wodą, ponieważ kłosowiec potrafi przetrwać choćby długotrwałe susze. Za to musimy wiedzieć, iż szkodzi mu nadmiar wody.

Dodatkowo warto pamiętać, iż roślina ta nie potrzebuje nawożenia, a nadmiar składników odżywczych mógłby wpłynąć negatywnie na rozwój okazu, osłabiając jego pokrój i skracając czas kwitnienia.

Wiosną wato także wykonać cięcie odmładzające. Podczas niego ścinamy zeszłoroczne pędy na wysokości 5 cm nad ziemią. Dzięki temu pobudzimy kłosowca do wypuszczania nowych pędów.

Zobacz też:

Koniecznie zrób to z różami jeszcze w maju. Będą kwitły o wiele dłużej

Wlewaj do doniczek raz na 2 tygodnie. Petunie utoną w kwiatach

Wystarczy trochę mydła i czosnek. Szkodniki nie zbliżą się do warzywnika

Idź do oryginalnego materiału