Beskidzkie Morskie Oko znajdziemy w Beskidzie Niskim. Jest to jedno z największych i najpiękniejszych jezior osuwiskowych w polskich Karpatach. Mimo iż z Morskim Okiem w Tatrach łączy je nazwa, to znajdują się daleko od siebie.
Beskidzkie Morskie Oko — jak się do niego dostać?
Jezioro to znajduje się w Szymbarku, dokładniej na zboczu Maślanej Góry. Jest zdecydowanie mniej oblegane niż jego zakopiańska siostra. Ma niewielkie rozmiary — ok. 50 × 20 metrów. Tereny wokół są bardziej dzikie, nie spotkamy tam na każdym kroku turysty. Atrakcyjności temu miejscu dodaje fakt, iż leży w pobliżu rezerwatu przyrody Jelenia Góra. Pięknie widoki, podczas wyprawy gwarantowane. To idealne miejsce dla osób, które mają dość zgiełku miasta i chcą jechać w góry, aby odpocząć i podziwiać przyrodę.
Do Morskiego Oka Beskidów prowadzi kilka szlaków turystycznych. Można wybrać trudniejszy — idealne dla osób o dobrej kondycji bądź łatwiejszy, który można spokojnie przejść choćby z wózkiem o nieco większych kołach. Bardziej wymagający mogą postawić na zieloną trasę z centrum Szymbarku, która wiedzie przez tereny leśne w kierunku Maślanej Góry. Trasa ta na odcinku ok. 5 km ma różnicę wniesień wynoszącą ok. 470 m.
Rodziny powinny postawić na trasę z przysiółka Szymbarku — Łęgi, która liczy ok. 3 km. Jest ona łagodna i bez problemu można ją przejść także z wózkiem. Czas potrzebny na wędrówkę w jedną stronę to ok. 1,5 godz. Jest ona oznaczona czarnymi znakami. Po dotarciu do jeziorka można odpocząć — są tam ustawione ławki i stoły.
Sprawdź także: Ten kurort został stworzony dla miłośników sportów zimowych. Tańszy niż Karpacz czy Zakopane
Beskidzie Morskie Oko — co można zobaczyć w okolicy?
Jezioro to jest niezwykłym miejscem, powstało ono w wyniku ogromnego osuwiska w 1784 roku. Kształtowało się później wskutek kolejnych obsunięciach w 1913 oraz 1974 roku. Zimą to dobre miejsce na wycieczkę, ponieważ można wtedy zobaczyć je w białym anturażu. Co ważne latem czasami wysycha. Po drodze z pewnością nie można narzekać na brak widoków. Przede wszystkim oczarowuje rezerwat przyrody Jelenia Góra. To właśnie tam rośnie kilka niezwykłych roślin, które znajdują się pod ochroną m.in. języcznik zwyczajny oraz buczyna karpacka.
Warto zobaczyć także Szlak Architektury Drewnianej, w Szymbarku stoi m.in. zabytkowa cerkiew, skansen i kościól. Nieopodal znajduje się także wieża widokowa w Wieżycy oraz ponad 100-letni bukowy las.
Zobacz też:
Pojedź na narty w Bieszczady. Doskonałe warunki do jazdy i atrakcyjne ceny karnetów
Masz dość zimy? Zaplanuj krótki wypad na słoneczną wyspę
Chcesz zorganizować kulig? Tu zrobisz to taniej i bardziej kameralnie niż w Zakopanem