Największy pies świata – ranking największych ras

1 rok temu
Zdjęcie: największy pies świata


Co jakiś czas w mediach pojawiają się nagłówki, w których oznajmia się, iż odnaleziony został największy pies na całym świecie. Chociaż duża część zdjęć to fotomontaże, w istocie przedstawiciele niektórych ras mogą osiągać naprawdę imponujące rozmiary. Ciężko wybrać ostatecznego zwycięzcę. Przygotowaliśmy jednak ranking dziesięciu największych ras. Ich przedstawiciele często biją rekordy i budzą respekt – nie tylko sędziów na wystawach.

Największy żyjący pies świata wszech czasów miał na imię Zeus. Był to dog niemiecki z Otsego w Michigan w Stanach Zjednoczonych. Mierzył aż 111,8 cm, a gdy stawał na tylnych łapach, mierzył aż 2,2352 m. Mimo tego swoją wagą 70,3 kg ustępował znacznie Gigantycznego George’owi, którego masa ciała wynosiła 111 kg. Zeus zmarł z przyczyn naturalnych w wieku pięciu lat. w tej chwili największym żyjącym psem jest również Zeus, także dog niemiecki. Mierzy 1,046 m i mieszka w Bedford, w Teksasie.

1. Dog niemiecki – najwyższy pies świata

Dog niemiecki uznawany jest za największą znaną nam rasę. Psy te ważą choćby 90 kilogramów, a ich wysokość w kłębie dochodzi do 110 centymetrów! Przedstawiciel tej rasy to najwyższy pies na świecie.

Wbrew swoim groźnym rozmiarom są to bardzo przyjazne i czułe czworonogi. Uwielbiają się bawić i spędzać czas z opiekunem. Nie są agresywne, chociaż swojego człowieka będą bronić przed każdym możliwym zagrożeniem. Dodatkowo ich szkolenie nie jest trudne, ponieważ zwykle są posłuszne i uległe, szczególnie o ile okaże im się odpowiednią dozę łagodności i konsekwencji.

Chociaż nie są długowieczne, uchodzą za rasę zdrową. Bardzo lubią inne zwierzęta, a wychowywane z dziećmi bardzo dobrze się z nimi dogadują. Niech cię więc nie zmyli jego ciężar i wzrost. Mimo iż dog niemiecki to największy pies świata, w odpowiednich rękach nigdy nie będzie groźny.

2. Wilczarz irlandzki – ogromny myśliwy

Szukając odpowiedzi na pytanie, jaki jest największy pies na świecie, nie sposób nie wspomnieć o wilczarzu irlandzkim. Chociaż jest smukły, jego wysokość w kłębie często wynosi prawie 90 centymetrów.

Ten zrównoważony olbrzym służy dzisiaj przede wszystkim jako pies do towarzystwa. Jest jednak chartem z krwi i kości, co oznacza, iż geny myśliwego są w nim bardzo silne. Tak naprawdę jest to pies przyjaźnie nastawiony do innych, chociaż obcych może traktować z pewną dozą nieufności.

Świetnie sprawdza się jako pies stróżujący, w żadnym wypadku nie nadaje się jednak dla niedoświadczonego opiekuna. Jest bowiem niezależny i podczas szkolenia może wykazać się naprawdę dużym uporem.

3. Mastif angielski – najcięższy pies świata

Mastif angielski nie jest może najwyższym psem świata, jednak jego masa naprawdę robi wrażenie. Wzorcowo psy te powinny waży do 100 kilogramów, jednak zdarzają się osobniki, które osiągnęły wagę choćby 120 kg! Ten kolos rodem z Wysp Brytyjskich w istocie ma ogromne serce i bardzo lubi pieszczoty. Z natury jest nieco ociężały i spokojny. Od zabawy i intensywnego wysiłku woli stróżowanie i powolne patrolowanie swojego terenu.

Ten wielki molos nie jest szczególnie posłuszny, chociaż, poddany szkoleniu, zapamiętuje niektóre komendy. Nie zawsze ma pełną świadomość własnej siły, więc potrzebuje doświadczonego opiekuna, który będzie w stanie w razie potrzeby nad nim zapanować – także fizycznie. Wzorcowo nie powinna być to rasa ani agresywna, ani nadmiernie nieśmiała. Idealny mastif angielski jest obojętny, ale zawsze czujny.

4. Owczarek kaukaski – olbrzym ze Związku Radzieckiego

Owczarek kaukaski to może nie największy pies ze wszystkich znanych ras, jednak zdecydowanie znajduje się w czołówce. Jego masa i bujna sierść robią wrażenie. Może mierzyć do 75 centymetrów a największe osobniki ważą choćby 70 kilogramów.

Kaukaz cieszy się opinią psa wyjątkowo niezależnego, a choćby groźnego. Zdecydowanie nie jest to pupil dla niedoświadczonych właścicieli. Chociaż jego natura jest raczej zrównoważona, na wszystkie bodźce reaguje błyskawicznie. Jest bardzo przywiązany do swojego opiekuna i w jego obronie jest gotowy wiele poświęcić. Ogromna siła fizyczna i nieposkromiona odwaga sprawiają, iż owczarek kaukaski jest rasą dla zaawansowanych psiarzy.

Jego historia nie jest w pełni znana, jednak wiemy, iż jest to rasa stosunkowo młoda. Jej przedstawiciele są raczej zdrowi i, jak przystało na psy ze Związku Radzieckiego, odporni na warunki atmosferyczne.

5. Bernardyn – kolos z gór

Bernardyny to ogromne i niezwykle masywne psy, które mogą ważyć 100 kilogramów, a ich wysokość w kłębie dochodzi choćby do metra. Świetnie sprawdzają się w roli psów stróżujących. Chociaż z natury bardzo spokojne i zrównoważone, nie pogardzą dobrą zabawą.

Ze względu na swoją masę wymagają konsekwentnego wychowania, jednak bardzo trudno wymusić na nich jakąkolwiek agresję. Zaatakowane nie pozostaną bierne, a intruz, który włamie się na ich terytorium, może ponieść bardzo przykre konsekwencje.

Bernardyn to rasa dosyć niezależna, dlatego szkolenie warto zaczynać już w młodym wieku, najlepiej przez zabawę. Psy te są bardzo przyjazne w stosunku do dzieci i uwielbiają się z nimi bawić. Z reguły akceptują także inne zwierzęta. Na co dzień są raczej ciche, jednak niektórzy twierdzą, iż ich szczekanie przypomina nieco ryk lwa.

6. Leonberger – muskularny olbrzym

Leonbergery to ogromne psy, których wysokość w kłębie może dochodzić do 80 centymetrów. Rozmiar ich ciała jest proporcjonalny do wielkiego serca, które w sobie kryją. To bardzo wierne, spokojne i zrównoważone psy, które wprost uwielbiają swoją rodzinę.

Pomimo swojego rozmiaru są dosyć aktywne. Często wybierane do roli psów stróżujących, obcych odstraszają jednak wyłącznie swoim rozmiarem. Najlepiej czują się jako psy rodzinne. Są oddane i czułe w stosunku do dzieci, a dla swojego opiekuna skoczyłyby w ogień.

W szkoleniach uczestniczą chętnie. Mają bardzo dobrą pamięć i lubią współpracę z człowiekiem. Właśnie dlatego uchodzą za dosyć posłuszne. Potrzebują stałego kontaktu ze swoją rodziną. Nie mogą mieszkać w kojcu i same pod żadnym pozorem nie oddalają się z posesji.

7. Anatolian – mądry i dumny olbrzym

Anatoliany to może nie największe psy na świecie, jednak zdecydowanie znajdują się one w czołówce. Mierzą 80 centymetrów a największe osobniki ważą ponad 70 kilogramów.

Przywiązują się do swojej rodziny i chociaż z natury są niezależne i bardzo dumne, nie gardzą pieszczotami od kochanego człowieka. W stosunku do obcych zachowują dystans i nigdy nie wykazują agresji. o ile jednak ktoś wedrze się nieproszony na ich terytorium, konsekwencje mogą być dla niego bardzo przykre. Na co dzień spokojny, w obronie rodziny anatolian nie cofnie się przed niczym.

Z natury samodzielny i niezależny, nie będzie wzorem posłuszeństwa, dlatego potrzebuje bardzo doświadczonego i konsekwentnego opiekuna. Szkolenie i socjalizacja muszą rozpocząć się już w bardzo młodym wieku. To bardzo odporny i wytrzymały pies, który rzadko zapada na jakiekolwiek choroby.

8. Landseer – czuły pies obronny

W rankingu największych psów świata nie mogło zabraknąć landseerów. Te przepiękne, puchate molosy świetnie sprawdzają się zarówno jako psy towarzyszące, jak i użytkowe. Mogą ważyć choćby 80 kilogramów.

Jako psy rodzinne są bardzo czułe i chętnie okazują uczucia. Słyną z bardzo zrównoważonego usposobienia. Wzorcowo nigdy nie są agresywne. Do obcych raczej zdystansowane, swojego człowieka traktują z ogromną miłością. Maja obronną naturę, dlatego dla nieproszonych gości mogą stanowić prawdziwe zagrożenie.

Zdecydowanie nie nadają się do życia w kojcu. Muszą mieć stały kontakt z rodziną. Ich szkolenie powinno zacząć się wcześnie i wymaga dosyć dużego doświadczenia oraz żelaznej konsekwencji. Są inteligentne, ale mają bardzo silny charakter. W wielu przypadkach potrzebują pomocy profesjonalnego szkoleniowca, jednak dobrze przeprowadzone szkolenie i budowanie poprawnej relacji z opiekunem to klucze do sukcesu.

9. Chart szkocki – ogromny pies gończy

Chociaż charty szkockie są stosunkowo lekkie, to ich wysokość w kłębie może dochodzić choćby do 80 centymetrów. Właśnie dlatego zaliczane są do największych ras na świecie. W naszym kraju pojawiają się rzadko, jednak mają grono swoich wiernych fanów.

Na tle innych chartów szkoty są dosyć czułe. Uwielbiają zabawę i potrzebują bardzo dużej dawki fizycznej aktywności. Dobrze sprawdzają się jako psy obronne. Lubią towarzystwo człowieka, jednak nie mają problemu z przebywaniem w pojedynkę. W stosunku do obcych są nieufne i mogą stanowić zagrożenie, o ile na ich terenie nagle pojawi się intruz.

Chart szkocki jest psem z niezależnym i silnym charakterem, dlatego jego szkolenie nie jest proste. Wymaga bardzo dużej konsekwencji, jasnego stawiania granic, a także fizycznej siły, która w razie potrzeby pozwoli nad nim zapanować.

10. Owczarek węgierski kuvasz – biały olbrzym

Kuvasz to bardzo elegancki pies pasterski, którego biała szata i duże rozmiary przykuwają wzrok. Największe osobniki tej rasy ważą ponad 60 kilogramów i mierzą choćby 80 centymetrów.

Pomimo swoich rozmiarów owczarek węgierski nie budzi grozy. To aktywny pies użytkowy, który nie gardzi pieszczotami i zabawą, jednak najbardziej ceni sobie cele, które może konsekwentnie realizować. Wzorcowo jest zrównoważony, odważny i pewny siebie. Ma dosyć niezależną naturę i, chociaż potrzebuje kontaktu z człowiekiem, musi mieć także przestrzeń dla siebie.

Pies ten wymaga rozsądnego i doświadczonego opiekuna. Jest inteligentny, ale bardzo niezależny. Nie zniesie jakiejkolwiek brutalności. Źle traktowany, może stać się nieprzewidywalny i agresywny, dlatego jego szkolenie powinno być konsekwentne, profesjonalne i rozpoczęte jak najwcześniej. Dla dzieci będzie bardziej obrońcą niż partnerem do zabawy, jednak akceptuje je i chętnie pilnuje.

Nawet największy pies świata potrzebuje szkolenia opartego na szacunku i konsekwentnej delikatności. Niektóre z największych ras świetnie sprawdzają się jako psy do towarzystwa, inne z kolei potrzebują nieustannych wyzwań i zadań do wykonania. Rzadko spotykane na ulicach miast, najlepiej czują się w domach z ogrodem na wsiach, gdzie mają dostęp do lasów i łąk. o ile chciałbyś mieć pod swoim dachem jednego z tych olbrzymów, zastanów się, czy masz w sobie odpowiednie pokłady spokoju, cierpliwości i konsekwencji.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są największe psy świata?

Do największych psów świata zaliczamy m.in. dogi niemieckie czy owczarki środkowoazjatyckie. Największe rasy psów to również mastiffy angielskie, neapolitańskie, tybetańskie czy bernardyny.

Jaki jest największy pies w Polsce?

Niestety, żaden pies nie został zgłoszony do polskiego rekordu.

Kiedy zmarł największy pies świata?

Największy pies świata, dog niemiecki Zeus z Otsego w USA, zmarł w 2014 roku.

Idź do oryginalnego materiału