Piątak lancetowaty (nazywany przez wielu gwiazdą Egiptu) jest jedną z najpiękniejszych ozdobnych roślin balkonowych na jesień. Mimo egzotycznego pochodzenia ta afrykańska roślina rewelacyjnie radzi sobie także w polskim umiarkowanym klimacie.
Kwitnie niemal cały rok - od wiosny, aż do przymrozków, zachwycając feerią swych barw. Ma niewielkie wymagania. Aby zdobiła twoją przestrzeń, musisz tylko pamiętać o kilku zasadach. Sprawdź, jak uprawiać piątaka lancetowatego i jak o niego dbać?
Jak wygląda piątak lancetowaty? Tej rośliny na balkonie pozazdroszczą ci sąsiedzi
Piątak lancetowaty dorasta zwykle do 30-60 cm, więc jest rośliną średniej wielkości. Tworzy gęste kępy, dzięki czemu idealnie nadaje się do uprawy na rabatach ale z powodzeniem może być sadzony także w donicach i wystawiany np. na balkon czy taras.
W wyglądzie tego gatunku największe wrażenie robią oczywiście kolorowe kwiaty z pięcioma płatkami, które rozchodzą się na boki. Przypominają one maleńkie gwiazdki i najczęściej przyjmują odcienie: bieli, różu, czerwieni, fioletu albo żółtego.
Liście piątaka lancetowatego również są piękne. Mają ciemnozielony kolor, są gładkie, błyszczące, lekko wydłużone i lancetowate (stąd taka, a nie inna nazwa rośliny).
Może cię zainteresować: Wbij różę w ziemniaka. Za miesiąc sobie podziękujesz
Jak uprawiać piątaka lancetowatego? O tych zasadach musisz pamiętać
Znajomość podstawowych zasad uprawy piątaka lancetowatego sprawi, iż będzie długo i bujnie kwitnąć i przyciągnie na twój balkon wspaniałe kolorowe motyle. Przede wszystkim musisz zapewnić roślinie słoneczne stanowisko, (na którym gwiazda Egiptu będzie miała minimum 6 godzin dziennie dostępu do bezpośredniego światła słonecznego).
Jeśli chodzi o podłoże, to powinno być ono żyzne, przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (ph od 6 do 7 będzie idealne). Świetnie sprawdzi się mieszanka torfu, ziemi kompostowej i pasku w proporcjach 2:2:1. Ziemia musi być dobrze zdrenowana, gdyż ten gatunek nie toleruje zastoju wody. o ile ta stoi zbyt długo, korzenie piątaka zaczynają gnić.
Czytaj również: To najodporniejsza odmiana lawendy. Zachwyca pięknem i przetrwa choćby mrozy
Jak dbać o piątaka lancetowatego? Najważniejsze jest podlewanie
Podlewanie to najważniejszy zabieg pielęgnacji piątaka lancetowatego. Nawadniaj go często, szczególnie w okresie wzrostu i kwitnienia co 2-3 dni tak, by ziemia w doniczce była cały czas lekko wilgotna (nie przemoczona).
Poza dostarczaniem roślinie wody regularnie usuwaj przekwitłe kwiatostany, by pobudzić piątaka do wytwarzania nowych pąków. Możesz także zastosować odżywki, które będą wspierać kwitnienie gwiazdy Egiptu.
Nawożenie piątaka lancetowatego najlepiej wykonywać co 2-3 tygodnie produktem o zrównoważonym składzie (dedykowanym roślinom kwitnącym, bogatym w fosfor. Co dwa lata kwiatka można przesadzić do większej doniczki, aby mogła swobodnie się rozwijać.
Na zimę nie zapomnij wykonać tej czynności, bo piątak lancetowaty przemarznie
Zapewne zastanawiasz się, czy gwiazda Egiptu jest rośliną mrozoodporną? Niestety odpowiedź jest przecząca i ma na nią wpływ egzotyczne pochodzenie tego pięknego kwiatka. Optymalna temperatura, by mógł dobrze się czuć, wynosi 18-25 stopni Celsjusza.
Spadki poniżej 10 stopni Celsjusza mogą wyniszczyć roślinę, więc pod koniec października lub w listopadzie nie zapomnij przenieść jej do mieszkania (np. do przedpokoju), by piątak lancetowaty mógł przezimować. Chroń go przed przeciągiem i nagłymi skokami temperatury.
Zobacz też:
Przypominają słoneczniki i obficie kwitną. Tak przygotujesz je na zimę
Jesienią potraktuj jeżynę w ten sposób. Za rok oblepi się całą masą owoców
Znudziły ci się hortensje? Zasadź ten krzew o wyjątkowych kwiatach