Najbardziej trująca roślina w Polsce, a mamy ją w ogrodach. Sam dotyk jest niebezpieczny

5 godzin temu
W ogrodzie nie brakuje pięknie wyglądających roślin, które są niebezpieczne. Wiele z nich uprawia się dla barwnych i efektownych kwiatów, co sprawia, iż stają się niezwykle popularne. Tymczasem choćby niewielki kontakt może być śmiertelnym zagrożeniem.
Tojad to blisko 320 gatunków roślin, które charakteryzują się charakterystycznymi kwiatami, zwykle o fioletowej lub fioletowo-niebieskiej barwie, rzadziej żółtej. To roślina miododajna, która przyciąga zapylacze. Fani kwiaty te mogą też kojarzyć m.in. z serii o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego (Geralt w jednym z opowiadań pije eliksir z tojadem) i gier od CD Projektu, a także powieści "Harry Potter". Najczęściej "na dziko" spotkać można tojad mocny, który pospolicie występuje m.in. w górach. W ogrodach często uprawiany jest tojad ogrodowy i tojad Carmichaela. Kwiaty te są oryginalną ozdobą, nie mają też szczególnych wymagań, więc cieszą się sporą popularnością. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z ryzyka.


REKLAMA


Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary


Czy tojad jest trujący? Sanepid ostrzega
Tojad bywa też nazywany wilczym zielem i mordownikiem. Jego nazwa nie wzięła się z przesady.


Jedna z najbardziej niebezpiecznych i najszybciej działających roślin trujących w Polsce


- cytuje "Atlas Roślin" Sanepid i ostrzega, iż zarówno korzeń, jak i świeże kwiaty, liście oraz nasiona są silnie trujące. Zawierają bowiem akonitynę. W bardzo niewielkich dawkach roślina stosowana jest leczniczo, w większych może doprowadzić do śmierci m.in. przez porażenie układu oddechowego, nerwowego i zaburzenie pracy serca. Śmiertelna dawka przy spożyciu wynosi zaledwie 2 mg.


UWAGA! Niebezpieczny jest sam kontakt z tojadem, akonityna bowiem przenika do organizmu choćby przez nieuszkodzoną skórę. Objawy zatrucia to drętwienie, paraliż, stany lękowe, ból brzucha. Po kontakcie z tojadem jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.


Tojad Fot. istockphoto.com/ autor Valerii Maksimov


Jak uprawiać tojad? Zadbaj o bezpieczeństwo
jeżeli decydujesz się na uprawę tojadu dla ozdoby w ogrodzie, musisz pamiętać o kilku zasadach. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko.


Zawsze używaj rękawic podczas pielęgnacji rośliny, w tym podlewania i przycinania pędów późną jesienią. Nigdy nie wyrzucaj resztek do kompostownika.
Po zakończeniu prac dokładnie umyj ręce.
Sadź kwiaty w miejscach niedostępnych dla dzieci i zwierząt. jeżeli nie masz takiej możliwości, zrezygnuj z uprawy.


Wybierz miejsce w lekkim półcieniu, wilgotne, osłonięte od bezpośrednich promieni słonecznych. Tojad źle reaguje na susze, dbaj więc, by podłoże było stale lekko wilgotne.
Czy spotkałaś/eś tojad? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału