Muzyka w ogrodzie włoskim. Przed nami 6. „Chopinowskie inspiracje”

7 godzin temu
Zdjęcie: Muzyka w ogrodzie włoskim. Przed nami 6. „Chopinowskie inspiracje”


Dwa wakacyjne miesiące, 9 koncertów, wybitni instrumentaliści i znakomite głosy oraz piękny plener. Po raz szósty w ogrodzie włoskim dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach zabrzmi muzyka z cyklu „Chopinowskie inspiracje”. Koncert inauguracyjny w odbędzie się w sobotę, 12 lipca. Wystąpi pianista, Kamil Pacholec.

Gospodarzem wydarzenia jest Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, który przyznaje, iż te muzyczne spotkania tak mocno wpisały się kalendarz letnich wydarzeń, iż publiczność na nie czeka cały rok.

– Co jest wyjątkowego w tych koncertach? To jest doskonałe połączenie natury, sztuki, muzyki, relaksu. Chcemy, żeby nasze muzeum kojarzyło się z miejscem bezpiecznym, ale też wytchnienia, stąd uważam, iż to działanie wpisuje się w szeroko rozumianą muzeoterapię. Nie jest więc przypadkiem, iż te koncerty realizowane są w ogrodzie włoskim – mówił.

Robert Kotowski zaznaczył, iż 12 lipca, w dniu inauguracji cyklu „Chopinowskie inspiracje”, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich – siedziba Muzeum Narodowego w Kielcach będzie czynny dłużej, do godz. 19.30. Prezentowana jest tam nowa wystawa czasowa „Powróćmy ja za dawnych lat”.

– Nasza publiczność będzie mogła odwiedzić tę wystawę i niejako połączyć doznania, które pojawią się po wizycie w muzeum podczas oglądania ekspozycji z tymi, które zaistnieją podczas słuchania w ogrodzie tych wspaniałych interpretacji – powiedział.

Wstęp na wystawę jest płatny.

Kielce. Koncert z cyklu „Chopinowskie inspiracje”. Na zdjęciu Eryk Parchański / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Jak co roku, tak i tym razem w organizację „Chopinowskich inspiracji” włącza się Radio Kielce. Pełniąca obowiązki redaktor naczelnej Renata Morąg wyraziła satysfakcję, iż po raz kolejny kielczanie, ale również osoby odwiedzające Kielce i region świętokrzyski otrzymają fantastyczną dawkę kultury, w otoczeniu przyrody, leżąc na leżaku. Przywołała także garść liczb.

– Za nami pięć lat i jak policzyłam było to 37 koncertów. W 2020 roku było pięć, a potem 7, 8 lub 9. W czterech edycjach udział wzięli Kamil Pacholec oraz Eryk Parchański, wychowankowie kieleckiej szkoły muzycznej. Skoro było 37 koncertów, a jeden trwał minimum godzinę, to daje łącznie 37 godzin, czyli ponad półtorej doby słuchacze spędzili w tych pięknych okolicznościach przyrody z muzyką Chopina, z kulturą wysoką – wyliczyła.

Wybrane koncerty będą retransmitowane na antenie Radia Kielce.

Organizacja „Chopinowskich inspiracji” jest możliwa dzięki wsparciu marszałek województwa świętokrzyskiego Renaty Janik, która zachęca do udziału w tym wydarzeniu.

– Impreza jest organizowana po raz szósty, ale po raz drugi z ogromnym zaangażowaniem środków z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. W tym roku na ten cel przekazaliśmy 125 tys. zł. Nie są to wielkie środki, mając na uwadze jak wielu mieszkańców i turystów może bezpłatnie skorzystać i wysłuchać pięknych utworów. Wejście jest bezpłatne. Można zabrać ze sobą kocyk, można zabrać ze sobą rodzinę, przyjść i spędzić w tym miejscu wyjątkowy czas – podkreśliła.

Kielce. Ogród włoski Pałacu Biskupów Krakowskich. Koncert „Chopinowskie inspiracje”. Przy fortepianie Kamil Pacholec / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Za program „Chopinowskich inspiracji”, jak co roku, odpowiada pomysłodawca wydarzenia, Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Przypomniał, iż idea koncertów w ogrodzie włoskim narodziła się w czasie pandemii, kiedy wszystkie instytucji kultury musiały być zamknięte.

– Po sześciu latach nie muszę tłumaczyć, gdzie są koncerty i dlaczego. Popieramy naszych artystów, cieszę się, iż cykl po raz kolejny inauguruje Kamil Pacholec, którego staram się systematycznie przypominać kieleckiej publiczności, bo przypuszczam, iż to dalej będzie wielka, światowa kariera. W jego wykonaniu już 12 lipca usłyszymy Chopina, Ravela, Debussy’ego i innych kompozytorów – wymienia.

Wybitnych pianistów nie zabraknie, bo jak przypomina Artur Jaroń, w tym roku odbędzie się XIX Konkurs Chopinowski. Ale będą także wirtuozi gry na innych instrumentach oraz znakomici śpiewacy.

W lipcu koncerty będą się rozpoczynać o godz. 20.00, a w sierpniu – o godz. 18.00. W przypadku złej pogody wydarzenie zostanie przeniesione do pałacowych wnętrz (tu liczba miejsc jest ograniczona). Wstęp wolny.

Chopinowskie inspiracje 2025 – program:

12 lipca (sobota) – Kamil Pacholec – fortepian;

19 lipca (sobota) – Mateusz Dubiel – fortepian;

26 lipca (sobota) – Janusz Wawrowski – skrzypce, Aleksandra Świgut – fortepian;

2 sierpnia (sobota) – Hyuk Lee – fortepian;

9 sierpnia (sobota) – Piotr Pawlak – fortepian;

15 sierpnia (piątek) – Ewelina Szybilska – sopran, Łukasz Gaj – tenor, Agata Kielar-Długosz – flet, Łukasz Długosz – flet, Artur Jaroń – fortepian;

16 sierpnia (sobota) – Joanna Woś – sopran, Adrian Domaracki – tenor, Krzysztof Wierciński – fortepian, Artur Jaroń – fortepian;

23 sierpnia (sobota) – Marcin Zdunik – wiolonczela, Paweł Wakarecy – fortepian;

30 sierpnia (sobota) – Grażyna Brodzińska – sopran, Adam Zdunikowski – tenor, Artur Jaroń – fortepian, String Trio: Ludmiła Worobec – Witek– skrzypce, Maciej Jaroń – skrzypce, Jacek Hodur – wiolonczela.

Idź do oryginalnego materiału