Murale we Wrocławiu – gdzie są najciekawsze?

1 rok temu

Szukasz sposobu na niecodzienną wycieczkę po stolicy Dolnego Śląska? A może spacer szlakiem murali? W stolicy Dolnego Śląska znajdziesz ich wiele – rozpoczynając od tych najbardziej popularnych, jak Kolorowe Podwórka na Nadodrzu czy mural na Ostrowie Tumskim. Wiele malowideł upamiętnia interesujące osobistości związane z Wrocławiem. Niektóre z murali zostały stworzone przez najmłodszych mieszkańców. Wyrusz w podróż szlakiem wrocławskich murali!

Murale we Wrocławiu – lista ponad 30 lokalizacji

Brama do Nadodrza

Nadodrze to dzielnica, która słynie z wielu murali. Z pewnością jednym z najbardziej rozpoznawanych jest brama do Nadodrza. Mural ten został odsłonięty w 2013 roku. Kosztował 55 tys. złotych, a za jego projekt odpowiada Michał Węgrzyn, absolwent Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Jego projekt wygrał w internetowym głosowaniu i zdobył ponad 8,5 tys. głosów.

Mural Marka Krajewskiego

Dzieło to znaleźć można przy ul. Jedności Narodowej 42/44a. To hołd dla autora powieści kryminalnych i ambasadora Wrocławia, Marka Krajewskiego. Na muralu odnaleźć możemy nie tylko podobiznę pisarza, ale i również jego literackich bohaterów. Autorem muralu jest Łukasz Zasadni. Malunek powstał we współpracy z Wydawnictwem Znak, w którym Krajewski opublikował niemało swoich książek. Za zamyślonym literatem zobaczyć można dwóch najpopularniejszych bohaterów jego powieści – Eberharda Mocka oraz Edwarda Popielskiego.

Kolorowe podwórka przy nadodrzańskiej ul.Roosevelta

To miejsca, o których wiedzą nieliczni. Podwórka znajdują się przy ul. Roosevelta 15 i 14-16. Pomysłodawcą projektu był Mariusz Mikołajek, a inicjatywa należy do Ośrodka Kulturalnej Animacji Podwórkowej. W projekt zaangażowali się tacy artyści, jak m. in. Irena Różańska, Jan Mikołajek, Witold Liszkowski czy Marianna Mądrawska. W tworzeniu murali wzięli też udział mieszkańcy. Dzieła zajmują powierzchnię około 1200 mkw, ciągną się przez 250 metrów budynków.

Graffiti na placu Społecznym

Murale można oglądać również na pl. Społecznym – tamtejsze wiadukty i przejścia podziemne zostały pomalowane podczas „Graffiti Jam” – wydarzenia, które odbyło się w 2018 roku. Wzięło w nim udział ponad 50 polskich i zagranicznych artystów.

Mural „Dziewczyna w kapeluszu”

Mural ten jest symbolicznym hołdem dla wrocławianek i ich działań w odbudowie miasta zniszczonego po wojnie. Przedstawia dziewczynę, główną postać z dzieła Robina Nasa. Jest on grafikiem, ilustratorem i autorem wielu murali. Dzieło podziwiać można na ścianie budynku u zbiegu ulic Łukasiewicza i Skłodowskiej-Curie.

Mural „Zapominanie”

To jedno z najpopularniejszych dzieł Stanisława Dróżdża. Dzieło dotyka tematyki kruchości ludzkiej pamięci, a także braku możliwości powrotu do utraconych wspomnień. Mural powstał w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Świecący mural przy ul. Włodkowica

Powstanie tego muralu łączy się z inauguracją organów Michaela Englera we Wrocławiu. Prace rekonstrukcyjne dotyczące organów stały się punktem wyjścia do współpracy ludzi różnych wyznań i kultur. W ten sposób powstał niesamowity malunek znajdujący się przy ul. Pawła Włodkowica, we wrocławskiej Dzielnicy Czterech Wyznań. To miejsce jest symbolem różnorodności i tolerancji. Za jego wykonanie odpowiada artysta Oskar Podolski (?). Zainspirowany postacią Aarona, którego rzeźba znajduje się w Bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu stworzył napis w języku hebrajskim „Aaron, pierwszy arcykapłan”. Jest on widoczny za dnia. Gdy robi się ciemno, na ścianie budynku dostrzec można twarz Aarona, wyłaniającą się z napisu.

Ostrów Tumski – mural Jana Pawła II

Przy wjeździe na Ostrów Tumski podziwiać można kilkumetrowy mural w barwach Śląska Wrocław. Został on stworzony przez kibiców wspomnianego zespołu i przedstawia papieża, Jana Pawła II. Malunek znajduje się dokładnie na ścianie przy ul. Bolesława Kominka. Projekt jest autorstwa grupy UltraVaganza – jej członkowie tworzą oprawy na stadiony, graffiti i murale. Na malunku znalazły się słowa papieża: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Pod spodem kibice zamieścili swoje podziękowania: „Twoją troską był zawsze Bóg, wiara i Polska. Ojcze Święty, dziękujemy za pontyfikat. Kibice wrocławskiego Śląska”.

Wyspa Słodowa i Concordia Design

Concordia Design to wrocławskie centrum kreatywności i biznesu. Mural ma ponad 500 metrów kwadratowych. Za jego wykonanie odpowiada uznana artystka, Alicja Biała. Jej dzieło ma skłaniać do refleksji nad uważnością, powolnością i szacunkiem do codzienności. Nakłaniać do zatrzymania się w pędzie codzienności i zastanowienia, za czym tak naprawdę biegniemy.

fot. propertydesign.pl

Murale na podwórku neonów

Ul. Ruska znana jest nie tylko z murali. To tzw. „podwórko neonów”, miejsce, które jest popularnym punktem odwiedzanym przez turystów.

Mural Niebieska Linia

Malowidło znajduje się przy ul. Legnickiej 64. Jest dedykowany Białorusinom i ich walce o niepodległość. Początkowo miał powstać w miejscu jednego z najstarszych murali w mieście – przy skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego i Sienkiewicza. Po protestach mieszkańców zdecydowano jednak, iż stary mural poddany zostanie renowacji, a Niebieska Linia znajdzie się przy ul. Legnickiej. Autorką projektu jest artystka z Białorusi, Anna Redko. Za wykonanie odpowiadają Maria Dakarewicz i Dominik Dziedzina.

fot. polska-org.pl

Mural – hotel dla pszczół

To malowidło, które oprócz funkcji estetycznej ma także tą ekologiczną. Powstało obok Centrum Dydaktyczno-Naukowego na placu Grunwaldzkim. Powodem do powstania muralu były obchody 70-lecia Uniwersytetu Przyrodniczego. Ze względu na to, iż na wspomnianej wcześniej uczelni prowadzone są badania pszczół, mural jest również hotelem dla pszczół murarek. Do ściany, na której znajduje się malowidło, przymocowano dwadzieścia domków, w których owady mogą się schronić. Mural stworzył Wojciech Kołacz (Otecki).

Mural PPA

Przy ul. Mazowieckiej 19 znajduje się mural promujący Przegląd Piosenki Aktorskiej – festiwal, który odbywa się w stolicy Dolnego Śląska od 1976 roku. Za jego wykonanie odpowiada grupa Kolektyf. Powstał w 2007 roku.

Mural Marii Koterbskiej

Mural przy ul. Teatralnej 26 przedstawia Marię Koterbską. Jest to piosenkarka, której utwór „Wrocławska Piosenka” rozsławił ten region. Za jego wykonanie odpowiada duet artystów Czary-Mury – tworzą go Marek Grela i Marta Piróg.

Mural WrOpenUp

Malowidło znajduje się przy ul. Sienkiewicza 38. Powstało w ramach WrOpenUp – cel tej kampanii to propagowanie otwartości na różnorodność kulturową i etniczną. Za projekt odpowiada Bartosz Maria Ślusarski, a za realizację – Rafał Kaufhold.

fot. wropenup.wordpress.com

Murale na Przedmieściu Oławskim

Malowidła na Przedmieściu Oławskim zostały wykonane przez młodzież z Wrocławia, która wzięła udział w warsztatach Brave Kids Festival 2021. Dzieła tematycznie nawiązują do zmian klimatu i migracji. Murale oglądać można przy ul. Kniaziewicza 15 oraz Hercena 13. Zostały one wykonanie przy użyciu farb oczyszczających powietrze.

Mural na osiedlu Nowa Papiernia

Pomysł na powstanie muralu zrodził się, gdy na osiedle wprowadzili się Anna Karnafel i Adam Ząbek. Chcąc ożywić przestrzeń i poddać podwórko renowacji, wzięli udział w Akademii Liderów Przedmieścia Oławskiego, a w ramach funduszy na lokalny projekt postanowili stworzyć mural. Za projekt malowidła odpowiedzialna jest fundacja ART JTM. Bohaterami ściennego malowidła są mieszkańcy, są wśród nich również osoby niepełnosprawne.

fot. ecoevolution.org

Mural przy ul. Powstańców Śląskich

Malowidło to znajduje się nieopodal ul. Powstańców Śląskich, a dokładniej na ścianie budynku przy ul. Nasypowej 22A. Powstał w ramach akcji „OUT OF STH prezentuje, która została zorganizowana przez wrocławskie BWA. Autorem jest Mariusz Waras aka M-city.

fot. polska-org.pl

Mural „Krasnoludzki Świat”

To dzieło Anny Niemierko, które oglądać można na ścianie budynku przy ul. Grabiszyńskiej 89.

fot. polska-org.pl

Mural „Kobiety wiedzą, co robią”

To malowidło upamiętniające Wandę Rutkiewicz – wybitną himalaistkę, która zdobyła 8 z 14 ośmiotysięczników. Mural na jej cześć został odsłonięty w 2018 roku. Za projekt odpowiada Marta Frej. Mural został namalowany przez dziewczyny z firmy Red Sheels. Podziwiać go można na placu Legionów 4A.

Mural „Wrocław uskrzydla”

Ten mural również znaleźć można na placu Legionów. Dokładny adres to pl. Legionów 15. Malowidło jest dziełem pracowni Moliera 2. Za projekt odpowiada Beatę Rojek, wrocławska artystka.

fot. gazetawroclawska.pl

Mural w Przejściu Żelaźniczym

Malowidło to zostało namalowane przez haitańskich artystów podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Świat miejscem prawdy”. Jego tytuł to „Poto Mitan” – „Źródło życia” – Hommage à Jerzy Grotowski. Autorzy muralu to: Pierre Sylvain Augustin „Payas”, Lionel Paul „Onel”, Denis Smith, St-Jean St-Juste, Pelazie Jeannot.

Mural w Przejściu Garncarskim

Mural w Zaułku Solnym

Mural znajduje się w okolicy Księgarni Hiszpańskiej i przedstawia sylwetki najwybitniejszych iberyjskich pisarzy. Autorem jest Tomasz Broda.

fot. streetartcities.com

Mural Erica Il Cane

To malowidło podziwiać można na ścianie budynku przy ul. Wojciecha Cybulskiego 10. Jego autorem jest artysta z Bolonii o pseudonimie Eric Il Cane. Treść muralu do walki na rzecz ochrony praw zwierząt.

Mural BLU

Malowidło można oglądać przy ul. Wojciecha Cybulskiego 15. BLU to pseudonim włoskiego artysty, który odpowiedzialny jest za stworzenie muralu. Dzieło powstało w ramach festiwalu organizowanego przez wrocławskie BWA – Out of Sth.

fot. visitwroclaw.eu

Mural przy ul. Dubois

Ten mural jest dziełem dwóch polskich artystów, których pseudonimy to SICK i TOPE.To refleksja na temat technologicznego rozwoju. Oglądać go można na ścianie budynku przy ul. Stanisława Dubois 33.

Mural „Oblicza nadziei”

Mural znajduje się na ścianie budynku przy ul. Ludwika Rydygiera 43. Znajduje się na nim logo Wrocławskiej Kampanii Przeciwdziałania Przemocy – biała wstążka. (?) Przedstawia kobiety, które są ofiarami przemocy.

fot. .whitemad.pl

Mural przy ul. Ptasiej

Tytuł dzieła to „Od pustki do życia”. Powstał z inicjatywy francuskiego artysty REMEDA. Oglądać go można na ścianie budynku przy ul. Ptasiej 22. To część wrocławskiej akcji „Artyści zewnętrzni”.

Mural „Kolibry wiążące wirusa”

Nowy wrocławski mural powstał na budynku Uniwersytetu Medycznego przy ul. Krakowskiej 26. Malowidło zatytułowane „Kolibry wiążące wirusa” ma zachęcać wrocławian do szczepień przeciwko COVID-19.

Najstarszy wrocławski mural

To jeden z najstarszych / najstarszy wrocławski mural, autorstwa Aleksandry Mikołajko. Powstał w 2006 roku. Znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego i Sienkiewicza.

Murale LUC- a

L.U.C. czyli Łukasz Rostkowski to raper i producent muzyczny związany z Wrocławiem. Murale ilustrują sceny, o których opowiada w swoich piosenkach. Znaleźć je można na wiadukcie kolejowym nad ul. Komandorską oraz na kamienicy przy ul. Cieszyńskiego.

Koński mural

Otwarcie „końskiego muralu” nastąpiło 18 września 2020 roku. Promuje on sporty konne i znajduje się przy ul. Sądowej 8a. Został zrealizowany przez Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice.

Murale we Wrocławiu – które warto zobaczyć?

W stolicy Dolnego Śląska nie brakuje interesujących miejsc, które często znajdują się poza głównymi turystycznymi szlakami. We Wrocławiu napotkać można niejeden mural – są w wielu zakątkach miasta. Wśród nich świecący mural przy ul. Włodkowica czy mural – hotel dla pszczół. We Wrocławiu nie brak pomysłów na kreatywne zagospodarowanie ścian budynków. Gdzie są najciekawsze, najbardziej kolorowe bądź najbardziej nietypowe murale we Wrocławiu? Które murale koniecznie zobaczyć? Na stronie WroclawskiPortal.pl znajdziesz listę miejsc, do których warto się przejść, by podziwiać te kolorowe malowidła.

Martyna Jersz

Idź do oryginalnego materiału