Jak rozpocząć hodowlę borowików w domu?
Aby borowiki mogły rozwijać się w warunkach domowych, potrzebują grzybni, która jest podstawą każdej uprawy grzybów. Owszem można ja kupić choćby w sieci, ale my spróbujemy przekonać Cię do domowej wersji własnoręcznie zrobionej na bazie:
- dojrzałego borowika,
- drożdży,
- wody.
Istotne jest połączenie ich w odpowiednich proporcjach. W ten sposób pozyskasz naturalne zarodniki z kapelusza grzyba, a po obróbce wykorzystasz je do założenia prywatnej hodowli.
Krok 1: Zbiór i przygotowanie grzybni
Podczas leśnego grzybobrania warto odłożyć jednego dużego, dojrzałego borowika lub kilka mniejszych, ale w pełni rozwiniętych. To właśnie one mają najwięcej zarodników, które posłużą do stworzenia grzybni. Przygotuj również 50 gramów świeżych drożdży i 4 litry przegotowanej, przestudzonej wody. Drożdże pełnią tu rolę stymulatora wzrostu, przyspieszając proces kiełkowania zarodników i sprawiając, iż grzyby rosną bardziej obficie.
Krok 2: Tworzenie "eliksiru" grzybowego
Zblenduj borowika i wymieszaj powstałą masę z wodą oraz drożdżami. Powstanie coś w rodzaju grzybowego eliksiru, który należy przelać do szklanego naczynia, przykryć gazą i odstawić w ciepłe, zacienione miejsce na dwa tygodnie. W tym czasie mikstura będzie pracować, a zarodniki zaczną się aktywizować. Po upływie tego czasu, eliksir należy rozcieńczyć w 10 litrach wody i wykorzystać do podlewania podłoża przygotowanego do hodowli.
Krok 3. Wybór podłoża i odpowiednie warunki do uprawy
Borowiki, mimo iż naturalnie rosną w lesie, mogą być uprawiane w warunkach domowych, o ile zapewni się im odpowiednie podłoże oraz klimat zbliżony do leśnego. Najlepsza ziemia do uprawy borowików to ta specjalnie dedykowana grzybom, którą można znaleźć w centrach ogrodniczych. Aby lepiej odwzorować naturalne środowisko leśne, warto dodać do niej suche liście dębu lub brzozy oraz niewielką ilość mchu. Świerkowe igliwie i kora również będą świetnym dodatkiem, za pomocą którego grzyby poczują się "jak w domu".
Ziemię umieść w doniczce. Najlepsze będzie duże i głębokie (na przynajmniej 30 cm) naczynie, w którym grzyb będzie miał wystarczającą przestrzeń, aby się zakorzenić i rozwinąć.
Jakie warunki zapewnić borowikom do wzrostu?
Domowa hodowla borowików wymaga utrzymania stabilnych warunków. Chociaż grzyby te potrafią przetrwać w różnych środowiskach i warunkach atmosferycznych, zadbaj o to, aby miały odpowiednią temperaturę, tj. od 15 do 17 stopni Celsjusza. Nie ustawiaj doniczki w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym, bardziej w cieniu lub świetle rozproszonym. Zapewnij im dostęp do świeżego powietrza poprze regularne wietrzenie. Podłoże, w którym rosną borowiki, powinno być stale wilgotne, ale nie przemoczone. Grzyby te nie tolerują nadmiaru wody, dlatego podlewaj je regularnie, ale umiarkowanie - inaczej zamiast rosnąć, zaczną gnić!
Hodowla borowików wymaga cierpliwości. Choć proces przygotowania grzybni i posadzenia grzybów nie jest trudny, pierwsze owocniki mogą pojawić się dopiero po 3 do 6 miesiącach od rozpoczęcia uprawy. Warto zaczekać!
Zobacz też:
To niepozorne warzywo jest skarbnicą witamin. Polacy jedzą stanowczo zbyt rzadko
Olej pryskający z patelni to prawdziwa zmora. Tak pozbędziesz się problemu
Domowy środek do czyszczenia nagrobka. Będzie lśnił z daleka i nie zniszczysz płyty