Pieniążek to popularna roślina doniczkowa, która prędzej czy później zagości w domu każdej rośliniary. Jak o niego dbać? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat pieniążka i dowiesz się, jak powinna przebiegać prawidłowa pielęgnacja tej uroczej rośliny.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz
Pieniążek, czyli Pilea. Skąd pochodzi?
Pilea peperomiodides, czyli właśnie swojski "pieniążek" swoją nazwę zawdzięcza okrągłym liściom przywodzącym na myśl skojarzenia z monetami. Niektórzy uważają, iż pieniążek może przynieść domownikom dobrobyt, dlatego ten kwiat doniczkowy często jest podarunkiem na parapetówkach. Nie jest to spektakularna roślina, ale dodaje wnętrzu przytulności. Można ją spotkać zarówno na babcinym parapecie, jak i w nowoczesnych domach.
Czytaj także:
Wystarczy wymieszać go z wodą. Storczyki obsypią się kwitami
Pieniążek pochodzi z Chin - w Europie roślina zaczęła się pojawiać dopiero w ubiegłym wieku. Zyskała popularność, przede wszystkim ze względu na łatwość w rozmnażaniu i dekoracyjne liście. W swoim naturalnym środowisku Pilea rośnie pod drzewami i uzyskuje wysokość choćby 30 cm.
Jak pielęgnować pieniążka?
Każda roślina ma swoje ulubione warunki, które pozwalają jej na pełny rozwój. Nie inaczej jest z pieniążkiem. To roślina o skromnych potrzebach, trzeba jednak wiedzieć, jak z nią postępować, żeby jej przypadkiem nie uśmiercić. Jakie są najważniejsze zasady uprawy pieniążka?
Stanowisko
Pieniążek lubi jasne miejsca, najlepiej rośnie w rozproszonym świetle. Możemy postawić go na parapecie wschodniego lub zachodniego okna - to zapewni mu odpowiednią dawkę światła i nie narazi na poparzenia. jeżeli liście rosną na cieniutkich, wydłużonych łodygach, to znak, iż nasza pilea ma za mało światła.
Czytaj także:
Jak uratować brązowe tuje? Zrób to, nim będzie za późno
Podlewanie
Dużym błędem, popełnianym przez osoby dopiero rozpoczynające przygodę z roślinami domowymi, jest ich nadmierne podlewanie. Latem i wiosną najlepiej podlewać naszą roślinę raz w tygodniu, upewniając się przed tym, czy ziemia zdążyła lekko przeschnąć. jeżeli do podlewania używamy wody z kranu, nalejmy ją do konewki i odstawmy na kilka godzin. Pieniążka raczej nie trzeba zraszać - nie wymaga dużej wilgotności powietrza. Warunki panujące w przeciętnym mieszkaniu nie powinny sprawiać mu problemów.
Temperatura i podłoże
Pilea najlepiej czuje się w umiarkowanej temperaturze - od 18 do 24 stopni. Zimą lepiej nie stawiać jej w pobliżu grzejników, bo może to powodować zasychanie liści. Podłoże dla pieniążka powinno być dość lekkie i przepuszczalne. Możemy wymieszać ziemię z perlitem w stosunku 2:1, albo kupić gotowe lekkie podłoże. Dzięki temu nasza roślina będzie pięknie rosła.