Druga połowa maja to idealny czas na to, żeby zająć się aranżowaniem ogrodu. Wysadzając poszczególne okazy, możemy mieć pewność, ze nie padną one ofiarą przymrozków. jeżeli jednak wciąż nie masz pomysłu, jakimi kwiatami udekorować rabatkę, mamy dla ciebie interesującą propozycję. Górska bylina, która wyrasta naturalnie na terenie Południowej Europy (głównie w Alpach) oraz w regionie Dalmacji na Bałkanach, świetnie sprawdzi się zarówno w solowej odsłonie, jak i zbiorowych kompozycjach. Sporą zaletą tego gatunku są jego bardzo małe i nieskomplikowane wymagania uprawowe.
REKLAMA
Zobacz wideo Zastanawiasz się, co możesz wyczarować z lawendy? Mamy dla ciebie aż cztery propozycje!
Fioletowe kwiaty ogrodowe. Nie zawiedziesz się, jeżeli wybierzesz ten górski okaz
Dzwonek dalmatyński to unikatowa roślina, która potrafi wypełnić puste przestrzenie ogrodu uroczymi, fioletowymi kwiatami. Bylina ta należy do rodziny Campanulaceae i wykazuje się sporą odpornością zarówno na susze, jak i na mróz. Pielęgnowanie jej na przydomowej rabatce nie stanowi więc większego problemu. Nie warto zatem marnować czasu. jeżeli jeszcze w tym sezonie chcesz cieszyć oczy pięknym kwiatowym dywanem, sięgnij po sadzonki już teraz.
Zobacz też: Samo płukanie nie wystarczy. Dodaj to do wody, by dokładnie oczyścić truskawki z pestycydów
Zimozielony okaz, choć z powodzeniem można uprawiać również w zacienionym miejscu posesji, najlepiej rozkrzewia się w pełnym słońcu. To jedna z ważniejszych kwestii, jeżeli chodzi o pielęgnację tego gatunku. Zobacz, co jeszcze należy zrobić, aby usprawnić rozkwit dzwonka dalmatyńskiego.
Dzwonek dalmatyński - sadzonki. Zadbaj o bylinę w ten sposób, a morze kwiatów zaleje ogród
Hodując bylinę zimozieloną, jaką jest dzwonek dalmatyński, nie trzeba martwić się o konieczność częstego spacerowania z konewką do ogrodu. Jak już wspomnieliśmy, gatunek ten potrafi doskonale poradzić sobie w czasie suszy. Co więcej, wręcz ją preferuje. Nadmierna wilgoć mu nie służy i może wpłynąć m.in. na ograniczenie przyrostu fioletowych płatków. Z tego powodu ważne jest, aby gliniaste, ciężkie gleby urozmaicić piaskiem lub żwirem, jeżeli chcemy w nich wysadzić kwiat.
Sadzonki należy rozstawiać w odstępach co 20-25 cm, aby każda z nich miała możliwość swobodnego rozrostu. Warto zadbać także o odpowiednią kwasowość gleby, która powinna wynosić pH 6,5-7. istotną kwestią jest także obrywanie zniszczonych, przekwitniętych kwiatów. Respektując wszystkie te zasady, możesz mieć pewność, iż twój ogród będzie prezentował się spektakularnie.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.