Zimowe mrozy i sezon grzewczy sprawiają, iż nie jest to sprzyjający czas dla naszych roślin. Szczególnej opieki wymagają zarówno okazy domowe, jak i te w ogrodzie czy na balkonach. Musimy zapewnić im odpowiednie warunki, aby mogły przetrwać ten trudny okres i by nie przemarzły. Sprawdź, jak skutecznie chronić swoje rośliny zimą.
Jak zimować rośliny w ogrodzie, aby przetrwały do wiosny? Wypróbuj te metody
Wraz z nadejściem chłodniejszych dni, musimy zatroszczyć się o rośliny ogrodowe, które w szczególności narażone są na negatywne oddziaływanie mrozu. W przypadku okazów bardziej wrażliwych należy otulić je dzięki specjalnych kapturów ochronnych lub użyć do tego agrowłókniny, która równocześnie zatrzymuje ciepło i przepuszcza powietrze. Drzewa i krzewy w naszym ogrodzie, należy owijać, zaczynając od podstawy i kierując się ku górze.
Innym prostym i skutecznym sposobem na przezimowanie roślin ogrodowych jest wykonanie ściółkowania. W tym celu powinniśmy ułożyć dodatkową warstwę w miejscu korzeni, składającą się z liści, kory oraz igieł. Dzięki temu stworzymy naturalną izolację, która pomoże nam zatrzymać ciepło w ziemi i tym samym ochroni nasze rośliny przed zamarznięciem.
Najważniejsze jest jednak to, aby przygotowując ściółkę, przygotować bardzo grubą warstwę. Najlepszym rozwiązaniem będzie ściółka o co najmniej 5 centymetrach grubości. Zabieg ten w szczególności sprawdzi się w przypadku krzewów róż, ponieważ są one niezwykle wrażliwe na niskie temperatury. Obie wymienione metody ochrony roślin, najlepiej wykonać, zanim nadejdą pierwsze przymrozki.
Czytaj również: Spryskaj tym grządki jesienią. Wiosną nie będziesz martwił się o ślimaki
Zimowanie roślin doniczkowych - o tym musisz pamiętać
Rośliny doniczkowe trzymane w domach także potrzebują specjalnego traktowania podczas zimy. W tym czasie najczęściej przechodzą one w okres spoczynku, podczas którego powinniśmy wprowadzić zmiany w pielęgnacji naszych okazów.
Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest zmniejszenie częstotliwości podlewania roślin. Dodatkowo, gdy zasilamy już okazy wodą, warto zadbać o to, by miała ona temperaturę pokojową, dzięki czemu nie narazimy roślin na szok termiczny. Weźmy również pod uwagę fakt, iż zimą w mieszkaniu jest suche powietrze, wynikające z ogrzewania. Wobec tego powinniśmy nawilżać przestrzeń oraz systematycznie zraszać liście okazów wodą.
Oprócz tego zapewnijmy im wystarczający dostęp do światła słonecznego, którego w tym czasie jest o wiele mniej. Jednak nie stawiajmy roślin na parapetach, ani w żadnym miejscu, znajdującym się w pobliżu kaloryferów.
Dodatkowo musimy wiedzieć o tym, iż zimą należy zrezygnować lub ograniczyć do minimum nawożenie naszych roślin. Nie potrzebują go one podczas okresu spoczynku, więc wzmacnianie ich, rozpoczynamy dopiero na wiosnę.
Zobacz też:
Pięknie wygląda, a wymagania ma niewielkie. Wystarczy podlewać ją raz w miesiącu
To najczęstszy błąd w uprawie paproci. Przez to gwałtownie więdną
Ta roślina przebija grudnika i gwiazdę betlejemską. Dbaj o nią w ten sposób, a zakwitnie na święta