Mieszkańcy jeszcze walczą o drzewa przy szpitalu. Niestety, burmistrz Jaskólska-Palus wydała już zgody na ich wycinkę

2 dni temu

Ponad 30 drzew ma zostać wyciętych przy remoncie parkingu szpitala w Brzegu. Starosta Monkiewicz uzyskał już zgody od burmistrz Palus na te wycinki. Mieszkańcy mimo tego przez cały czas walczą. Wysłali choćby skargę na starostę do Kancelarii Premiera. Dodatkowo na najbliższej sesji rady miasta będzie rozpatrywany ich wniosek o ustanowienie jako pomniki przyrody dwóch drzew przeznaczonych do wycinki przy szpitalu.

Mimo wydania przez burmistrz Violettę Jaskólską-Palus zgody na wycinki drzew, na które wnioskował starosta Monkiewicz, mieszkańcy przeciwni wyrżnięciu ponad 30 drzew i „betonozie” przy szpitalu przez cały czas walczą. Na najbliższej sesji rady miasta ma być rozpatrywany wniosek o ustanowienie pomnikami przyrody dwóch drzew, z ponad 30 przeznaczonych do wycinki. Może to uratować niektóre z przeznaczonych do usunięcia. Ponadto mieszkańcy złożyli kolejne wnioski o ustanowienie innych drzew pomnikami przyrody. Będą one rozpatrywane prawdopodobnie na następnej sesji rady miasta.

Skarga na Monkiewicza do premiera

Dodatkowo w imieniu mieszkańców została złożona skarga do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na starostę Monkiewicza.

– Łączny obwód 35 drzew do wycinki to 7548cm, największe z nich to klon o obwodzie 422cm i dąb szypułkowy o obwodzie 345cm. Kolizja z inwestycją – to jedyny powód wycinki, projekt inwestycji powstał bez inwentaryzacji zieleni, bez analizy dendrologicznej, bez planu projektowanej zieleni wysokiej i niskiej. Dopiero po podpisaniu umowy z wykonawcą, wykonano analizę dendrologiczną i starosta wystąpił z do Urzędu Miasta z wnioskiem o zgodę na wycinkę. Analizę dendrologiczną przeprowadził wykonawca /jak wynika z umowy/ i wyznaczył 25 drzew do wycinki. Numeracja drzew w analizie dendrologicznej i w spisie ze starostwa jest odmienna, sprawdzenie, czy są to te same drzewa jest znacznie utrudnione. Może się okazać, iż jeszcze więcej drzew zostanie wyciętych. – podkreślają w swojej skardze mieszkańcy przeciwni likwidacji ponad 30 drzew przy szpitalu.

W swojej skardze mieszkańcy podkreślają, iż szpital działa od 65 lat. Przy budowie szpitala w latach sześćdziesiątych uczestniczyli Przedstawiciele Ligii Ochrony Przyrody. Przypominają też, iż w ubiegłych latach dokonano termomodernizacji budynków szpitalnych, wykonano drogi pożarowe nie dewastując przy tym cennego drzewostanu.

Niektóre z tych drzew liczą 160 – 200 lat, a ich historia sięga XIX-wiecznego cmentarza. Stanowią cenne dziedzictwo przyrodnicze, tworzą ekosystem flory i fauny dla szczególnie licznego ptactwa. W skardze dodatkowo wskazują, iż drzewa naturalnie schładzają atmosferę w centrum miasta, są źródłem tlenu, a wysoka zieleń pod oknami szpitala wpływa pozytywnie na zdrowie pacjentów. Szczególną role pełnią wysokie drzewa przy południowej ścianie budynku szpitala, zacieniając okna i obniżając temperaturę w salach pacjentów na wszystkich czterech kondygnacjach.

– W w/w inwestycji pod oknami szpitala zaplanowano parkingi, wg starosty w trosce o pacjentów. Np. od strony wschodniej i południowej nie ma wejść do szpitala dla pacjentów, a zaplanowano tam okolo120 miejsc parkingowych. Dodatkowe 30 miejsc parkingowych jest przy wyremontowanym budynku ZOL, też od strony południowo- wschodniej, większość z nich zwykle nie jest zajęta. Zaprojektowanie placu manewrowego z wycinką 2 dużych drzew tuż obok istniejącego placu wyłożonego płytami betonowymi i w sąsiedztwie wspomnianego parkingu przy ZOL nasuwa przypuszczenie, iż projektant nie dokonał oględzin terenu przed projektowaniem. – wskazują, oburzeni dewastacją parku przy szpitalu, mieszkańcy w swojej skardze.

Według wnoszących skargę, głównym argumentem starosty za wycinką jest konieczność ochrony przeciwpożarowej. Jednak z udostępnionych mieszkańcom, w ramach informacji publicznej, dokumentów dotyczących ochrony p-pożarowej datowanych na 2018 i 2019r. nie wynika konieczność wycinki drzew.

Mieszkańcy przeciwni wyrżnięciu ponad 30 drzew są zaniepokojeni też faktem, iż zaplanowanie tak dużej liczby miejsc parkingowych wymaga intensywnych prac ziemnych, zdjęcia warstwy próchniczej i odsłonięcia korzeni. Uszkodzi to system korzeniowy drzew rosnących w bezpośrednim sąsiedztwie miejsc parkingowych zaplanowanych też bezpośrednio przy drzewach. Nie uzyskali również od starosty informacji, na jakim podłożu będą budowane parkingi, jaka będzie nawierzchnia, co dodatkowo budzi ich niepokój.

– Ratujemy zabytkowe budynki np. Liceum Piastowskie w Brzegu a wycinamy zabytkowe drzewa, jedno i drugie za publiczne pieniądze. Licząc wg cennika ofertowego firm wycinkowych wycinka drzewa kosztuje 70zł za cm x 7548cm łącznego obwodu 35 drzew, wycinka drzew w BCM będzie kosztowała 528 360zł, czyli ponad pół miliona złotych i zostanie sfinansowana z Polskiego Ładu. – kończą swoją skargę mieszkańcy przeciwni likwidacji ponad 30 drzew przy szpitalu.

Pełen tekst skargi Monkiewicza

Składam skargę na Starostę powiatu brzeskiego Pana Jacka Monkiewicza za zaplanowanie wycinki 35 wiekowych drzew przy realizacji inwestycji Kompleksowej modernizacji infrastruktury drogowej w Brzeskim Centrum Medycznym w Brzegu w woj. opolskim. Inwestorem jest Starostwo Powiatowe, finansowanie z programu Polski Ład. Mieszkańcy Brzegu protestują w przeciwko wycince drzew w/w inwestycji.

Pierwsze protesty przeciwko planowanej wycince miały miejsce w marcu 2024r z udziałem pracowników szpitala. 25.03.2024 r. pracownicy szpitala skierowali do starosty pismo opatrzone 70 podpisami, odbyło się pierwsze spotkanie ze starostą, który obiecał pochylić się nad problemem. Następne spotkanie ze starostą Panem Jackiem Monkiewiczem z udziałem mieszkańców i przedstawicieli organizacji pozarządowych, rady seniorów i ligi Ochrony Przyrody, PTTK odbyło się 22.07.2024. Na każdym z nich mieszkańcy prosili o korektę projektu tak aby zachować jak najwięcej drzew, nie negowali potrzeby inwestycji. Na kolejnym spotkaniu w dniu 30.08.2024 w ratuszu z udziałem starosty, wiceburmistrza, władz gminy, powiatu, projektanta i mieszkańców inwestor nie przedstawił żadnych konkretnych informacji możliwości oszczędzenia drzew. Spodziewając się fiaska spotkania mieszkańcy zamieścili w dniu 29.08.2024 internetową petycję do starosty na stronie petycje online, w której przedstawili konkretne propozycje zmian w inwestycji w celu ochrony drzew. Trwa zbiórka podpisów.

Dokumenty otrzymane ze starostwa w ramach dostępu do informacji publicznej zawierają spis 35 drzew do wycinki z podaniem wymiarów w cm, na którego podstawie prawdopodobnie będą naliczane koszy wycinki, projekt graficzny inwestycji z zaznaczonymi do wycinki drzewami oraz umowę z wykonawcą, w/w dokumenty przesyłam w mailu nr2. Łączny obwód 35 drzew do wycinki to 7548cm, największe z nich to klon o obwodzie 422cm i dąb szypułkowy o obwodzie 345cm. Kolizja z inwestycją to jedyny powód wycinki, projekt inwestycji powstał bez inwentaryzacji zieleni, bez analizy dendrologicznej, bez planu projektowanej zieleni wysokiej i niskiej. Dopiero po podpisaniu umowy z wykonawcą, wykonano analizę dendrologiczną i starosta wystąpił z do Urzędu Miasta z wnioskiem o zgodę na wycinkę.

Analizę dendrologiczną przeprowadził wykonawca / jak wynika z umowy/ i wyznaczył 25 drzew do wycinki. Analizę przesyłam w mailu nr 3. Numeracja drzew w analizie dendrologicznej i w spisie ze starostwa jest odmienna, sprawdzenie czy są to te same drzewa jest znacznie utrudnione. Może się okazać, iż jeszcze więcej drzew zostanie wyciętych.

Szpital działa od 65 lat, przy budowie szpitala w latach sześćdziesiątych uczestniczyli Przedstawiciele Ligii Ochrony Przyrody. W ubiegłych latach dokonano termomodernizacji budynków szpitalnych, wykonano drogi pożarowe nie dewastując przy tym cennego drzewostanu.

Zaprojektowanie w inwestycji blisko 200 miejsc parkingowych z wyjazdem na drogi pożarowe wymaga poszerzenia dróg pożarowych do 5-5.5m co wynika z odrębnych przepisów i jest zapisane w umowie z wykonawcą. Mieszkańcy Brzegu są przeciwni zaprojektowaniu inwestycji bez poszanowania środowiska naturalnego wokół szpitala. Niektóre z tych drzew liczą 160 – 200 lat a ich historia sięga XIX wiecznego cmentarza. Stanowią cenne dziedzictwo przyrodnicze, tworzą ekosystem flory i fauny a szczególnie licznego ptactwa. Drzewa naturalnie schładzają atmosferę w centrum miasta, są źródłem tlenu a wysoka zieleń pod oknami szpitala wpływa pozytywnie na zdrowie pacjentów. Szczególną role pełnią wysokie drzewa przy południowej ścianie budynku szpitala zacieniając okna i obniżając temperaturę w salach pacjentów na wszystkich 4 kondygnacjach. W w/w inwestycji pod oknami szpitala zaplanowano parkingi, wg starosty w trosce o pacjentów. Np. od strony wschodniej i południowej nie ma wejść do szpitala dla pacjentów a zaplanowano tam okolo120 miejsc parkingowych. Dodatkowe 30 miejsc parkingowych jest przy wyremontowanym budynku ZOL, też od strony południowo- wschodniej, większość z nich zwykle nie jest zajęta. Zaprojektowanie placu manewrowego z wycinką 2 dużych drzew tuż obok istniejącego placu wyłożonego płytami betonowymi i w sąsiedztwie wspomnianego parkingu przy ZOL nasuwa przypuszczenie, iż projektant nie dokonał oględzin terenu przed projektowaniem.

Głównym argumentem starosty za wycinką jest konieczność ochrony przeciwpożarowej. Z udostępnionych mieszkańcom w ramach informacji publicznej, dokumentów dotyczących ochrony p-pożarowej datowanych na 2018 i 2019 r. nie wynika konieczność wycinki drzew. Dokumenty te przesyłam w mailu nr4. Rozporządzenie MSWiA z 2009r o dostępie do wody i drogach pożarowych przez cały czas obowiązuje i drogi pożarowe wokół szpitala mają wymaganą szerokość 4m. Dlaczego w świetle tych samych przepisów drzewa mają być teraz usunięte? Starostwo nie udostępniło żadnej opinii ochrony p-pożarowej nakazującej wycinkę drzew.

Zaplanowanie tak dużej liczby miejsc parkingowych wymaga intensywnych prac ziemnych, zdjęcia warstwy próchniczej, odsłonięcia korzeni, uszkodzi system korzeniowy drzew rosnących w bezpośrednim sąsiedztwie miejsc parkingowych zaplanowanych też bezpośrednio przy drzewach. Nie uzyskaliśmy informacji na jakim podłożu będą budowane parkingi, jaka będzie nawierzchnia.

Słyszymy liczne wypowiedzi medialne na temat konieczności zachowania bioróżnorodności, również na obszarach miejskich. Czy lokalne samorządy nie mają obowiązku realizować polityki rządu w zakresie ochrony przyrody? Ratujemy zabytkowe budynki np. Liceum Piastowskie w Brzegu a wycinamy zabytkowe drzewa, jedno i drugie za publiczne pieniądze. Licząc wg cennika ofertowego firm wycinkowych wycinka drzewa kosztuje 70zł za cm x 7548cm łącznego obwodu 35 drzew, wycinka drzew w BCM będzie kosztowała 528 360zł, czyli ponad pół miliona złotych i zostanie sfinansowana z Polskiego Ładu.

Wyburzenie czy remont zabytkowego budynku wymaga zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dlaczego więc wycinka zabytkowych drzew nie wymaga zgody Regionalnego Konserwatora Przyrody?

Radio ZET podało informację o dyrektywie UE, która ma zakazywać wycinki drzew w miastach powyżej 20 tyś. mieszkańców. Czy i od kiedy zacznie obowiązywać?

Aktualny stan prawny

1.Wniosek starostwa o wydanie zgody wycinkę drzew wpłynął do urzędu miasta 01.08.2024 r. nie mamy pewności czy zgoda na wycinkę została już wydana, prawdopodobnie tak

2. Starosta podpisał umowę z wykonawcą 04.07.2024 r.

3. Starostwo nie uzyskało jeszcze zgody na budowę. Zgoda wydawana jest przez starostwo powiatowe, czyli starosta wydaje zgodę samemu sobie jako inwestorowi!!!!

Wnioskuję o wyłączenie z rozpatrywania skargi wojewody opolskiego Pani Moniki Jurek, ze względu na fakt, iż w poprzedniej kadencji samorządu Pani Monika Jurek była radną powiatu brzeskiego i członkiem zarządu powiatu. Pan Jacek Monkiewicz był starostą również w poprzedniej kadencji.

Idź do oryginalnego materiału