Widok czworonożnych pomocników wspierających służby celne na lotniskach nikogo już nie dziwi, ale szczury w tej roli to prawdziwa rewolucja. W Tanzanii położonej we wschodniej Afryce naukowcy z Fundacji APOPO wyszkolili gryzonie do wykrywania nielegalnych towarów pochodzących od gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem. Nowatorski projekt ma pomóc w walce z kłusownikami.
REKLAMA
Zobacz wideo Paweł Zalewski: Jestem za tym, by powstało w Polsce lotnisko jak Ramstein
Szczury na lotnisku. Skuteczne, inteligentne i gotowe do działania
Nielegalny handel dzikimi zwierzętami i produktami od nich pochodzącymi jest jednym z największych przestępczych rynków na świecie. Wystarczy wspomnieć, iż generuje roczne zyski na poziomie 23 miliardów dolarów (około 92 miliardów złotych). Szkolenie szczurów może okazać się przełomem w walce z tym procederem, dając służbom narzędzie skuteczne, a przy tym bardzo elastyczne i ekonomiczne. Wielkoszczury południowe, bo to o nich mowa, to gryzonie o wyjątkowych zdolnościach. Są tanie w utrzymaniu, gwałtownie się uczą, a ich umiejętność rozpoznawania zapachów dorównuje psom tropiącym. Fundacja APOPO wyposaża je w specjalne kamizelki, które pozwalają im sygnalizować znalezienie nielegalnych towarów. Co ciekawe, zwierzęta te pamiętają swoje treningi choćby przez osiem miesięcy. Mało tego, ich rola nie ogranicza się tylko do łapania przemytników. Te inteligentne gryzonie wspierają także wykrywanie min lądowych, pomagając w oczyszczaniu terenów zagrażających lokalnym społecznościom. Ponadto szczury trenowane przez APOPO rozpoznają gruźlicę u ludzi, co jest niezwykle cennym wsparciem w rejonach z ograniczonym dostępem do diagnostyki medycznej.
Wielkoszczury południowe: Niedoceniane, a wszechstronne zwierzęta. Idealni pomocnicy
Inicjatywa APOPO pokazuje, iż walka z przestępczością i ochrona środowiska naturalnego mogą iść w parze dzięki nowatorskim rozwiązaniom. Wielkoszczury południowe - gryzonie często niedoceniane - udowadniają swoją przydatność w różnorodnych działaniach związanych z ochroną życia ludzkiego i dzikiej przyrody. Taki model współpracy między ludźmi a zwierzętami może stać się inspiracją dla kolejnych projektów, które wykorzystają naturalne zdolności szczurów w służbie bezpieczniejszego, lepszego świata. Doktor Izzy Szott, badaczka behawioralna kierująca projektem Fundacji APOPO, podkreśla, iż gryzonie mogą być doskonałym "narzędziem uzupełniającym" dla psów.
Szczury są niesamowite, ale jeżeli wyobrazimy sobie śledzenie kogoś na otwartych przestrzeniach Serengeti (Park Narodowy w północnej Tanzanii), to trudno by w tej roli wystąpił właśnie szczur. Jednakże w gęsto upakowanych kontenerach transportowych gryzonie te, dzięki swoim niewielkim rozmiarom i zwinności, mają zdecydowaną przewagę
- mówi Izzy Szott, cytowana przez CNN. Testując swoje rozwiązanie APOPO przeprowadziło badanie w porcie morskim Dar es Salaam w Tanzanii, który odpowiada za obsługę aż 95 procent międzynarodowego ruchu towarowego tego kraju. W eksperymencie szczury wykryły ponad 83 procent ukrytych przedmiotów, choćby gdy były one zamaskowane regularnie używanymi produktami o intensywnych zapachach. Po ich zlokalizowaniu gryzonie sygnalizowały znalezisko, pociągając przednimi łapami za niewielką kulkę przymocowaną do specjalnej neoprenowej kamizelki. Uruchamiało to sygnał dźwiękowy.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.