Liście tej byliny są włochate i mięciutkie jak pomeranian. Każdy chciałby je dotknąć

1 dzień temu
Czyściec wełnisty to wieloletnia bylina o charakterystycznych włochatych liściach w srebrzystym kolorze. W dotyku liście przypominają miękką wełnę i stąd właśnie wywodzi się nazwa gatunku. Idealnie nadaje się do rabat, a jego dodatkową zaletą są niewielkie wymagania stanowiskowe. Jak uprawiać i pielęgnować roślinę? Podpowiadamy.
jeżeli zamierzasz zorganizować w swoim ogrodzie skalniak, to czyściec wełnisty nadaje się do tego doskonale. Świetnie wygląda i ciekawie kontrastuje z roślinami kwitnącymi w odcieniach różu i fioletu. Jest mrozoodporna i częściowo zimozielona. Dowiedz się, jak dbać o ten gatunek.


REKLAMA


Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!


Czyściec wełnisty - roślina mięciutka jak puch. Jakie dokładnie wygląda?
Ta bylina idealnie sprawdzi się jako roślina okrywowa. Jak dokładnie wygląda czyściec wełnisty? Wyróżnia się kilkoma charakterystycznymi cechami, wśród których można wymienić:


miękkie liście o podłużnym kształcie, pokryte gęstym kutnerem
niskie, rozłożyste pędy, które mogą osiągać wysokość ok. 20-30 cm
wraz z kwiatostanami roślina może mieć choćby 60 cm wysokości
kwiatostany mają kształt kłosa, a kwiaty są koloru fioletowego lub purpurowego
roślina kwitnie od czerwca do sierpnia, a pierwsze kwiatostany pojawiają się zwykle po dwóch latach od posadzenia
kwiaty są miododajne


Czyściec wełnisty - wymagania stanowiskowe. Gdzie najlepiej posadzić roślinę?
Niektóre rośliny preferują pełne nasłonecznienie, inne z kolei lepiej rozwijają się w miejscu półcienistym. Jakie warunki lubi czyściec wełnisty? Wymagania stanowiskowe nie są wygórowane, jednak wybór miejsca zależy od tego, jak roślina będzie rozwijała się w przyszłości.


Zdjęcie ilustracyjneiStock


Generalnie bylina najlepiej rośnie w miejscu z dużym dostępem światła słonecznego, ponieważ odpowiada ono za charakterystyczne srebrzenie liści. jeżeli wybierzemy stanowisko półcieniste, to roślina również poradzi sobie na nim, jednak należy mieć na uwadze, iż liście mogą mieć wówczas bardziej zielonkawy odcień.


Czyściec wełnisty - uprawa ogrodowa. Jaka gleba będzie najlepsza?
Oprócz stanowiska uprawy, ogromny wpływ na rozwój rośliny ma także podłoże. Na jakiej glebie najlepiej rośnie czyściec wełnisty? Uprawa ogrodowa byliny nie jest trudna, ponieważ może ona zaadaptować się do różnych warunków. Najlepiej czuje się w glebie przepuszczalnej, piaszczysto-gliniastej lub kamienistej. Należy uważać na stanowiska podmokłe i gliniastą glebę. W takich warunkach narażamy roślinę na gnicie korzeni i obumarcie.
Czyściec wełnisty - pielęgnacja byliny. Uważaj na zbyt częste podlewanie
Ten gatunek niezbyt dobrze radzi sobie w podłożu o słabym drenażu. Roślina jest odporna na suszę i należy uważać na to, aby nie przelać czyśćca wełnistego. Pielęgnacja jest bardzo prosta. Oprócz tego, iż nie wymaga zbyt częstego podlewania, to także nie ma konieczności nawożenia, bo bylina poradzi sobie świetnie w glebie uboższej w składniki mineralne. Jakie czynności pielęgnacyjne warto podejmować?


latem usuwamy przekwitłe kwiatostany, dzięki czemu roślina zachowa dekoracyjny wygląd
wczesną wiosną usuwamy uszkodzone i zbrązowiałe liście, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób


Czyściec wełnisty - odmiany o najbardziej dekoracyjnym wyglądzie. Co wybrać?
Rabaty i skalniaki ogrodowe to miejsca, gdzie najczęściej sadzimy czyściec wełnisty. Odmiany, które tworzą dekoracyjne tło dla innych roślin to m.in.:


Silver Carpet - wyróżnia się grubymi srebrzystymi liśćmi i prawie nie wytwarza kwiatów, co w przypadku tej byliny dla wielu ogrodników jest zaletą
Big Ears - odmiana, której cechą charakterystyczną są bardzo duże liście o srebrzystym lub zielonkawym odcieniu
Cotton Ball (Cotton Boll) - roślinę cechują zbite gęsto liście i kuliste kwiatostany, przypominające kłębki bawełny


Zobacz też: Zaskakujący werdykt AI - ten kwiat zdobył tytuł najpiękniejszego w Polsce. Zgadzasz się z tym?
Idź do oryginalnego materiału