
W 2025 roku przypada kilka ważnych rocznic związanych z osobami zasłużonymi dla Powiatu Kaliskiego: 110. rocznica urodzin Doroty Ścigajłło, pielęgniarki i działaczki społecznej, 130. rocznica urodzin i 50. rocznica śmierci nauczycielki i współtwórczyni szkoły w Tłokini Wielkiej Anieli Kacerowej, 155. rocznica urodzin i 125. rocznica przybycia do Liskowa działacza ludowego, posła oraz senatora ks. Wacława Blizińskiego oraz 200. rocznica urodzin Jerzego Perskawca, gospodarza, ławnika Sądu w Opatówku i protoplastę rodu, którego potomkiem jest pochodzący z Tłokini Wielkiej przyrodnik Tomasz Dymny. Naukowiec pracujący w Arboretum w Wojsławicach na Dolnym Śląsku postanowił nazwać wyhodowane wespół z Tadeuszem Kotulą liliowce, imionami zasłużonych mieszkańców Ziemi Kaliskiej honorując w ten sposób ich dokonania.
„Taka praca trwa pięć, sześć lat. Najpierw wybiera się okazy mateczne, czyli ojca i matkę o odpowiednich wybarwieniach i kształtach płatków oraz liści i sztywnych łodygach. I tworzymy miks tych dwóch odmian. W lipcu, kiedy liliowce zaczynają kwitnąć, pobieramy pyłek z ojca i przenosimy na matkę zapylając ten kwiat. Na niego zakładamy odpowiednie zabezpieczenia z jutowej lub papierowej torebki, zapobiegając dostaniu się innych pyłków. Na przełomie września i października wykształcają się nasiona, które też zbieramy i sadzimy. I czekamy kilka lat, by nowe siewki zakwitły. Z nich wybieramy najpiekniejszy kiwat, któremu nadajemy imię" - powiedział radiuCENTRUM o pracy nad liliowcami honorującymi mieszkańców Powiatu Kaliskiego Tomasz Dymny.
na fot.: Tomasz Dymny
Nowe odmiany zarejestrowane są w Amerykańskim Towarzystwie Liliowcowym. w tej chwili są po dwie sztuki każdego z nowych liliowców - w szkółce Tadeusza Kotuli w Rybniku oraz w Arboretum w Wojsławicach. Ich pierwsze kwitnienie przewidywane jest na lipiec. A kwiaty kwitną tylko jeden dzień, ale pąków jest na tyle dużo na łodydze, iż kolejne mozna oglądać choćby przez dwa tygodnie.
na fot.: Liliowiec "Ksiądz Wacław Bliziński" charakteryzuje się okazałymi kwiatami (17 cm średnicy) barwy mieszanej żółto-czerwonej z żółtą, przechodzącą w zieleń gardzielą oraz z okazałą żółtą falbanką, zakończoną zębami i wyrostkami
Autor:

Personalia
e-mail walczak@rc.fmNazwisko:




