Lilia grzywiasta – Warkocznica – uprawa i pielęgnacja

1 rok temu
Zdjęcie: Lilia grzywiasta – Warkocznica – Eukomis


Lilia grzywiasta vel Warkocznica vel Eukomis (Eucomis)

Wysokość 50-60 cm
Kwitnienie VII, VIII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój kępiasty, wzniesiony

Lilia grzywiasta, poprawna nazwa to Warkocznica vel Eukomis (Eucomis) jest rośliną cebulową należącą do rodziny szparagowatych. W naturze można ją spotkać w lasach i na łąkach Afryki Południowej. Inne nazwy lilii, to te nawiązujące do charakterystycznych kwiatostanów: czuprynek albo z angielskiego pineapple lilies (lilia ananasowa).

Czuprynek dorasta do 60 cm wysokości wliczając w to pęd kwiatostanowy. Jego liście są długie i lancetowate. Od spodu często nakrapiane. Warkocznica kwitnie w lipcu i sierpniu. Na wyglądający jak grono kwiatostan lilii składa się kilkadziesiąt kwiatków. Pęd kwiatostanowy zakończony jest pióropuszem krótkich listków. W zależności od odmiany kwiaty mają różne barwy: zielonobiałe, zielonożółte albo zielonoróżowe. Pokrój eukomisa jest wzniesiony i kępiasty.

Lilia grzywiasta – uprawa

Lilia grzywiasta rośnie najlepiej w miejscu słonecznym, ciepłym i osłoniętym od wiatru. Do tego podłoże musi być przepuszczalne i żyzne. Lubi wilgotne podłoże, powinna być zatem w miarę potrzeby regularnie podlewana. Szczególnie okazy rosnące w donicach. By zachować żyzność podłoża należy roślinę systematycznie co 2-3 tygodnie zasilać nawozem dedykowanym roślinom kwitnącym. Gdy przekwitnie, kwiatostan ścinamy.

Cebule warkocznicy mają około 5 cm średnicy. Umieszcza się je w podłożu w taki sposób, by ich wierzchołki znajdowały się na poziomie podłoża a same cebule znalazły się pod cienką jego warstwą.

Lilia grzywiasta nie jest rośliną mrozoodporną, dlatego cebule się wykopuje i umieszcza w suchym pomieszczeniu, najlepiej w pojemniku z piaskiem. Zanim to jednak nastąpi, dobrze jest je dobrze osuszyć przez tydzień lub dwa.

Warkocznica przyciąga pszczoły, co jest o tyle dziwne, iż wydziela dość nieprzyjemny zapach i naprawdę trzeba sprawdzić jak na niego reagujemy, zanim postawimy ją w pokoju. Jest to bowiem roślina, którą można uprawiać zarówno na rabatach jak i w na balkonie czy w domu.

Fot. główna: T.Voekler, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Idź do oryginalnego materiału