Lawenda w ogrodzie to jedna z łatwiejszych do uprawy i pielęgnacji roślin. Oprócz kilku prostych zabiegów nie wymaga od nas wiele pracy, wysiłku i zaangażowania. Odwdzięcza się pięknymi kwiatostanami, które wydzielają przyjemną woń i stanowią naprawdę piękną ozdobę w każdym ogrodzie. Jak ogarnąć roślinę żeby lawenda w ogrodzie rosła piękna i zdrowa? Wszystko wyjaśniamy poniżej.
Kiedy myślimy o lawendzie, zwykle wyobrażamy sobie intensywnie fioletowe kwiatostany na cienkich łodygach, lekko kołyszące się na wietrze i wydzielające przyjemny zapach. Oprócz tych tradycyjnych kolorów spotkać można także te mniej popularne. Dla przykładu odmiana ‘Snow White’ lub ‘Edelweiss’ będą kwitły na biało, a ‘Ellegance Pink’ na różowo. Najpopularniejsze jednak odmiany fioletowe, które goszczą w polskich ogrodach to ‘Hidcote’ lub ‘Dwarf Blue’.
Jakie warunki lubi lawenda w ogrodzie?
Pochodząca z południowej Europy lawenda najlepiej będzie czuła się na stanowiskach bardzo ciepłych, słonecznych, osłoniętych od zimnego i mocnego wiatru. Ziemia do uprawy lawendy musi być zasadowa lub co najmniej obojętna. Kwaśne gleby nie będą sprzyjały jej kwitnieniu. Ważna jest także struktura gleby – przepuszczalna, lekka, piaszczysta. Największy błąd przy uprawie lawendy, najczęściej popełniany, to ciężka i mokra gleba. „Zimne nóżki” u lawendy będą sprzyjały rozwojowi chorób grzybowych, bardzo słabym wzrostem i takim samym kwitnieniem.
Lawenda w ogrodzie nie lubi nadmiernego zagęszczenia, dlatego sadzenie jej w bliskiej odległości z innymi roślinami może nie być najlepszym pomysłem. Odstęp pomiędzy roślinami na rabatach powinien wynosić co najmniej 30 cm aby powietrze swobodnie owiewało rośliny.
A co, jeżeli nie mamy ogrodu? Lawendę bez problemu da się uprawiać w donicach na balkonie lub tarasie.
Nawożenie lawendy
Jak niemal każda roślina, tak i lawenda w ogrodzie, będzie wymagała regularnego nawożenia. Jest ono niezbędne jeżeli pragniemy cieszyć się pięknymi kwiatami i ich niesamowitym zapachem. Odżywianie lawendy musi być zapisane w corocznym planie jej uprawy. Warto tutaj wybierać dedykowane nawozy do lawendy, ponieważ roślina ta ma dość specyficzne wymagania względem składników pokarmowych. Dobrze reaguje także na jesienne nawożenie kompostem, który dodatkowo odkwasza glebę.
Przycinanie lawendy
Przycinanie to jeden z tych nielicznych i chyba najważniejszych zabiegów jakie wymaga lawenda w ogrodzie. Należy je wykonać co najmniej dwa razy do roku – wiosną oraz latem. Celem cięcia lawendy jest przede wszystkim stymulowanie jej do krzewienia się, zapobieganie jej nadmiernemu zdrewnieniu oraz zbiór kwiatów do wykorzystania w kuchni czy ziołolecznictwie.
Wiosenne cięcie pozwoli uformować roślinę w preferowany dla nas kształt. Dodatkowo pobudzi ją do krzewienia się. To cięcie należy wykonać wczesna wiosną, na tyle wcześnie aby nie wycinać zawiązanych już pąków kwiatowych. Przy okazji należy usunąć wszystkie zaschnięte lub uszkodzone pędy.
Letnie cięcie lawendy przyniesie podwójną korzyść. Po pierwsze zbierzemy cenne kwiaty, które mogą być ozdobą mieszkania lub półproduktem do różnego rodzaju pachnideł, wyrobów zielarskich czy choćby składnikiem w kuchni. Po drugie w ten sposób możemy spowodować drugie kwitnienie lawendy oraz jeszcze bardziej pobudzić ją do rozkrzewienia się.
Jak rozmnożyć lawendę?
Aby rozmnożyć lawendę mamy do wyboru trzy opcje: wysiew nasion, wykonanie sadzonek lub przez tak zwane odkłady pędowe. Każda z tych możliwości jest wysoce skuteczna.
Wysiew nasion lawendy
Wysiew nasion lawendy warto przeprowadzić już jesienią. Wówczas przejdą one, w sposób naturalny, proces skaryfikacji. Przemrożenie jest niezbędne do prawidłowego wykiełkowania.
W przypadku siania wiosennego, najpierw nasiona należy umieścić w chłodnym miejscu (polecana lodówka) na kilka tygodni. Dopiero po takim zabiegu można je wysiewać – najpierw do pojemników, a na miejsce stałe przesadzać w kolejnym roku.
Rozmnażanie przez sadzonki
Sadzonkowanie to najpopularniejsza metoda rozmnażania lawendy. Daje pewność powielenia cech matecznych oraz pozwala na dość szybki wzrost rośliny. Wykonanie sadzonek jest bardzo proste, wystarczy odciąć zdrowy, lekko zdrewniały pęd i go ukorzenić. Sadzonki z roślin należy pobierać w końcem lata.
Rozmnażanie przez odkłady
Wykonanie odkładów wymaga lekkiej wprawy i kontroli nad rośliną. Aby rozmnożyć lawendę przed okłady należy jeden z pędów wygiąć ku ziemi i przytwierdzić go w taki sposób aby dotykał podłoża. Następnie miejsce styku lekko przysypać i dbać aby było stale wilgotne. W kolejnym roku na pędzie zaczną wyrastać korzenie i będzie można go odciąć od rośliny mateczniej.
Rozmnażanie przez odkłady pojedyncze – Ogarnij Ogród
Lawenda w ogrodzie to nie tylko romantyczny, prowansalski klimat i nieziemski zapach. Przy okazji skutecznie odstrasza wiele szkodników, w tym ślimaki. Również komary nie przepadają za jej wonią.
zdj. główne MichaelGaida / pixabay.com