Oczar pośredni jest hybrydą. Powstał przez skrzyżowanie oczaru japońskiego z omszonym. Jego cechą charakterystyczną jest wczesne kwitnienie. Podczas gdy inne rośliny w ogrodzie są w zimowym uśpieniu, on rozwija pąki. Przypominają delikatne wstążki i mają żółty, pomarańczowy lub czerwony kolor. Krzew kwitnie na przełomie stycznia oraz lutego.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk
Kiedy kwitnie oczar pośredni? Owoce i liście pojawiają się później
Później w marcu lub kwietniu miejsce kwiatów zajmują zdrewniałe, pękające owoce. Ciemnozielone liście również pojawiają się dopiero wiosną. Jesienią zmieniają kolor na czerwony, żółty albo pomarańczowy. Oczar pośredni nie ma dużych wymagań, ale trzeba pamiętać o kilku rzeczach, żeby mógł stać się ozdobą zimowego ogrodu.
Może zainteresować cię też: 4 składniki i obrzydliwa woń ryby w mieszkaniu zniknie. Kuchnia znów będzie pachnieć wypiekami
Przede wszystkim lubi przepuszczalną, żyzną i próchniczą glebę. Najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku, w zacisznym miejscu osłoniętym od wiatru, np. przy ścianie domu lub ogrodzeniu. W pierwszym roku uprawy należy zabezpieczyć go na zimę, żeby nie przemarzł. Dobrym wyborem będzie biała agrowłóknina.
Oczar pośredni pexels.com/Eva Bronzini
Kiedy sadzić oczary? Ten miesiąc to najlepszy wybór
W kolejnych latach zabezpieczanie oczaru przed chłodem nie jest już konieczne. Zanim nadejdą mrozy, warto podsypać krzew kompostem. Wiosną zasil go nawozem bogatym w azot, a latem i jesienią preparatami bogatymi w fosfor oraz potas. Najkorzystniejszym czasem na sadzenie rośliny jest jesień (wrzesień). Można to zrobić również wiosną (kwiecień i maj). Jedną z największych zalet oczaru pośredniego jest fakt, iż jest on odporny zarówno na choroby, jak i szkodniki. Trzeba jednak pamiętać o regularnym podlewaniu, aby ziemia cały czas była umiarkowanie wilgotna.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.