Kwiaty cebulowe w doniczkach – uprawa

1 rok temu
Zdjęcie: Kwiaty cebulowe w doniczkach – uprawa


Rośliny cebulowe to nie tylko pierwsi zwiastuni wiosny w ogrodzie. Część z nich świetnie odnajdzie się również we wnętrzach, ubarwiając i dekorując domowe i biurowe przestrzenie. Kwiaty cebulowe w doniczkach to także świetny pomysł na ozdobienie balkonu tarasu oraz… ogrodu. Jak o nie zadbać i które wybrać? Odpowiedź można znaleźć w poniższym artykule.

Zalety uprawy roślin cebulowych w donicach?

Od niedawna coraz większą popularnością cieszy się uprawa roślin cebulowych w donicach. Mowa tutaj zarówno o uprawie pojedynczych roślin na okiennych parapetach, jak i o tworzeniu wielobarwnych kompozycji kwiatowych, ozdabiających nie tylko wnętrza, ale również tarasy, balkony i ogrody.

Kwiaty cebulowe w doniczkach ma niewątpliwie wiele zalet. Jedną z podstawowych jest z pewnością okres kwitnienia tych roślin, który przypada zwykle na wczesną wiosnę, kiedy to większość pozostałych roślin dopiero powoli rusza z wegetacją. W tym czasie tulipany, narcyzy czy szafirki już ubarwiają swoimi kolorami szare, często jeszcze zimne dni.

Kwiaty cebulowe w doniczkach, autor: congerdesign/pixabay.com

Kwiaty cebulowe w doniczkach to spore ułatwienie, zwłaszcza w przypadku tych gatunków, które należy co roku wykopywać z ziemi, ponieważ nie są w stanie przezimować (np. mieczyki, kalle, dalie czy tygrysówki).

Jak wybrać donice?

Nie ma konkretnych wymagań co do donic, w których będą uprawiane cebulowe rośliny doniczkowe. Ważne, by miały one odpływ wody, ponieważ w innym wypadku cebule mogą złapać chorobę grzybową lub po prostu zgniją z nadmiar wody. W przypadku pojedynczych nasadzeń w mniejszych doniczkach warto wybierać taki ich rozmiar, by rosnąca roślina była odpowiednio stabilna. Dlatego im większa docelowa wysokość rośliny, tym wyższa i bardziej stabilna powinna być donica.

Jeśli jednak w planach mamy wielocebulową kompozycję, warto wybrać pojemniki na tyle duże, by swobodnie pomieściły wszystkie zaplanowane nasadzenia. W przypadku donicowej uprawy zewnętrznej cebul niezimujących w gruncie trzeba jednak pamiętać o tym, aby donicę z planowaną kompozycją można było przenieść na zimę w cieplejsze miejsce. choćby jeżeli planujemy nasadzenia wyłącznie zimujących cebul, to warto pamiętać o tym, iż cebule nasadzone w ograniczonej ilości podłoża, jak ma to miejsce w donicach, mogą przemarzać zima, mimo tego, iż w gruncie wspaniale zniosłyby mrozy.

Kwiaty cebulowe w doniczkach, autor: congerdesign/pixabay.com

Dlatego nawet donice zawierające cebule uznawane za zimujące w gruncie, należy przechowywać w miejscach mniej narażonych na niekorzystne warunki atmosferyczne niż ogród czy taras. Warto przenieść je do szklarni, tunelu foliowego, szopy, garażu, piwnicy lub w inne zaciszne i nieogrzewane miejsce. Dla jeszcze lepszego zabezpieczenia, cebule pozostające w donicach na zewnątrz warto okryć. Do ściółkowania podłoża można zastosować agrowłókninę, korę lub trociny.

Wybierając donice zewnętrzne, warto również zwrócić uwagę na to, aby one same również były mrozoodporne. Zdecydowana większość donic ceramicznych nieszkliwionych przy mrozach większych niż 15 stopni ma tendencje do pękania. Dlatego dobrze jest wczytać się w etykietę, aby donice były nie tylko ładne, ale również służyły dłużej niż jedną tylko zimę.

Kwiaty cebulowe w doniczkach – podłoże i sadzenie

Dla cebul idealnie nadaje się ziemia uniwersalna lub podłoże prosto z ogrodu – pod warunkiem, iż będzie wolne od korzeni i nasion chwastów. Podłoże ogrodowe niesie jednak ze sobą ryzyko przeniesienia zarodników patogennych grzybów lub jaj szkodnik, które mogą później powodować choroby w ograniczonym miniekosystemie donicy, dlatego warto jednak zainwestować w gotowe, oczyszczone z patogenów i chwastów podłoża.

To, co koniecznie musi być zapewnione cebulom, to odpowiednia głębokość sadzenia. jeżeli więc w jednej donicy planujemy sadzić więcej niż jeden gatunek, podłoża powinno być tyle, żeby największe z cebul posadzić na głębokości równej ich trzykrotnej wielkości. W przypadku dużych donic, podczas tworzenia kompozycji można sadzić cebule warstwowo – najpierw nasadzając największe z nich, a potem, po przysypaniu ich ziemią, na nich sadzi następne.

Kwiaty cebulowe w doniczkach, autor: matthiasboeckel/pixabay.com

Cebule w donicach sadzi się znacznie gęściej niż w gruncie, więc nie ma nic nieprawidłowego w układaniu cebul tuż obok siebie. W okresie kwitnienia zagwarantuje to zwartą, kolorową kompozycję.

Doświadczeni ogrodnicy wykorzystują prosty trik, żeby w przypadku naprawdę dużych donic znacząco zmniejszyć ich wagę. Po ułożeniu warstwy drenażowe na dnie donicy następną warstwę tworzą z pokruszonego styropianu, sypiąc na górę tylko tyle podłoża, ile potrzebne jest dla prawidłowego nasadzenia największych cebul. Styropian nie wpływa w żaden sposób niekorzystnie na cebule umieszczone wyżej, a pozwala skutecznie zmniejszyć wagę całej kompozycji i ograniczyć zużycie podłoża.

Fot. główna: SLeutloff/pixabay.com

Idź do oryginalnego materiału