Kupiłeś gwiazdę betlejemską? Zrób to, a postoi choćby 2 razy dłużej

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Gwiazda betlejemska, czyli poinsecja, jest rośliną kojarzoną ze świętami Bożego Narodzenia. Najczęściej wybiera się odmianę z czerwonymi przykwiatkami, choć istnieją również takie w kolorze żółtym, pomarańczowym czy białym. Co zrobić, żeby roślina cieszyła oko jak najdłużej? Zastosuj konkretne zasady, a przetrwa choćby do Nowego Roku.

Poinsecja idealnie wpasowuje się w klimat świąt Bożego Narodzenia ze względu na kolorowe przykwiatki, tworzące rozetę, która przypomina gwiazdę. Czasem bywa tak, iż liście rośliny opadają już po kilku tygodniach. Przyczyn należy szukać w nieodpowiedniej pielęgnacji. Jeśli kupiłeś ten wyjątkowy kwiat, to koniecznie sprawdź co zrobić, żeby zdobił pomieszczenie choćby 2 razy dłużej.

Jak dbać o gwiazdę betlejemską? Najważniejsze zasady pielęgnacyjne

Gwiazda betlejemska będzie cieszyć nasze oko przez święta, a choćby dłużej, jeżeli odpowiednio o nią zadbamy. Jak zatem pielęgnować tę roślinę doniczkową?

  • Stanowisko

Poinsecja wymaga jasnego stanowiska, jednak z dala od bezpośrednio padających promieni słonecznych. Najlepiej zatem postawić ją na parapecie wschodniego lub południowego okna.

  • Temperatura

Najlepsza temperatura dla tego okazu wynosi od 16 do 22 stopni Celsjusza. Roślina nie lubi przeciągów, dlatego w trakcie wietrzenia pokoju warto przenieść ją do innego pomieszczenia.

  • Podlewanie

Gwiazdę betlejemską podlewamy z umiarem - podłoże nie powinno być ani suche, ani zbyt wilgotne. Nawadniajmy ją co 2-3 dni, sprawdzając wilgotność gleby palcem. Warto wlewać wodę do podstawki. jeżeli nie zostanie wchłonięta przez 15 minut, to wtedy wylewamy jej nadmiar.

  • Nawożenie

Poinsecja postoi dłużej, jeżeli będziemy nawozić ją co 2 tygodnie. Używamy do tego nawozu do roślin kwitnących.

Dlaczego liście gwiazdy betlejemskiej opadają? Najczęstsze błędy pielęgnacyjne

Musimy być uważni przy pielęgnacji poinsecji. W przeciwnym wypadku nie dotrwa do świąt. Jakie są najczęstsze błędy pielęgnacyjne?

Najczęstszym błędem jest nadmierne podlewanie rośliny, które prowadzi do gnicia korzeni. Żółknięcie i opadanie liści powodują przeciągi i zbyt niska temperatura w pomieszczeniu.

Liście zaczną opadać, jeżeli postawimy gwiazdę betlejemską na zacienionym stanowisku. Pamiętajmy, iż trzeba zadbać o dodatkowe oświetlenie, jeżeli okaz stoi na szafie czy komodzie.

Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska stała w domu jak najdłużej i ponownie zakwitła?

Po zakupie przesadzamy gwiazdę betlejemską do większej doniczki z żyzną ziemią z granulkami keramzytu i gruboziarnistego piasku. Warto regularnie usuwać suche liście rośliny, dzięki czemu zapewnimy jej odpowiednią cyrkulację powietrza. Poza tym polecamy usuwanie przekwitłych kwiatów. W ten sposób pobudzamy okaz do dalszego rozwoju.

Wiele osób wyrzuca poinsecję po przekwitnięciu, jednak warto zostawić ją, aby zakwitła na kolejne Boże Narodzenie. Po świętach musimy zasilać okaz nawozem bogatym w potas. W kwietniu przycinamy jego pędy na około 10 cm od ziemi i przenosimy go do pomieszczenia, gdzie temperatura wynosi 13-16 stopni Celsjusza.

W maju przesadzamy gwiazdę betlejemską do nowego podłoża. Doniczkę stawiamy na jasnym stanowisku w temperaturze 18 stopni Celsjusza. Jesienią wynosimy ją w dzień do ciemnego pomieszczenia albo nakrywamy kartonem. Ograniczamy też podlewanie i obniżamy temperaturę do 15 stopni Celsjusza.

Zobacz też:

W grudniu nie zapomnij okryć tym berberysów. Przetrwają zimę bez szwanku

Przetrzyj tym liście zamiokulkasa. Kurz nie będzie na nim osiadał

Podlewaj tym monsterę. Nie zliczysz nowych liści

Idź do oryginalnego materiału