Rącznik pospolity znany także jako krzew Jonasza, rycynus czy kleszczownica nie spodoba się każdemu. Egzotyczny gatunek nie zbyt popularny w Polsce z uwagi na fakt, iż w naszym umiarkowanym klimacie jest rośliną jednoroczną, zatem jego uprawa wiele zachodu.
W dodatku jest silnie trujący, więc decydując się na jego posadzenie, trzeba zachować ostrożność. jeżeli jednak lubisz wyzwania, możesz zaprosić go do swojego ogrodu. jeżeli to zrobisz, będzie jego najpiękniejszą ozdobą. Odstraszy niektóre uciążliwe szkodniki i już z daleka będzie wzbudzać zazdrość sąsiadek.
Krzew Jonasza, czyli rącznik pospolity - co to za roślina i skąd wzięło się jej nietypowe określenie?
Niektórzy nazywają rącznika pospolitego krzewem Jonasza odruchowo. Warto mieć świadomość, iż to nietypowe określenie jest bardzo stare. Wzmianka o nim występuje bowiem w Biblii (Jon 4:6). Podobno pod tą właśnie rośliną prorok znalazł pewnego dnia schronienie.
Rącznik pospolity pochodzi z Afryki, gdzie dorasta do 12 metrów. Taką wysokość osiąga jednak wyłącznie w klimacie tropikalnym. W chłodniejszych warunkach zwykle osiąga maksymalnie 2-3 metry wysokości. Ma imponujące, duże dłoniaste liście w odcieniach zieleni i czerwieni i charakterystyczne kolcowate kwiatostany.
Może cię zainteresować: Rododendron nie znosi błędów w podlewaniu. Sprawdź, jak robić to dobrze
Czy rącznik pospolity jest trujący? Tak, więc uważaj, jeżeli chcesz go posadzić
Rącznik pospolity wygląda świetnie i odstrasza niektóre szkodniki m.in. turkucie podjadki, krety, nornice czy karczowniki. Jest jednak silnie trującą rośliną, więc uważaj, jeżeli chcesz go posadzić. Najniebezpieczniejsze są jego nasiona, które zawierają rycynę (to silna naturalna toksyna).
Spożycie już paru takich nasion może być śmiertelne dla człowieka i zwierząt domowych, dlatego ważne jest, by trzymać ją z daleka od pupili i najmłodszych członków rodziny.
Czytaj również: Nie tylko fusy. Ten kuchenny odpad również doskonale nawozi hortensje
Jak uprawiać rącznika pospolitego krok po kroku? Nie zwlekaj, jeżeli chcesz go mieć
Kwiecień to już ostatni dzwonek, aby posadzić rącznika pospolitego. Nie zwlekaj zatem z wysiewaniem nasion do doniczek, jeżeli chcesz go mieć. Najpierw zalecana jest bowiem uprawa w skrzynkach, a na stałe miejsce roślinę przenosi się dopiero w drugiej połowie maja (po 15)
Jeśli chodzi o warunki pod uprawę rącznika pospolitego, to gatunek ten najlepiej czuje się na stanowiskach ciepłych i słonecznych, w żyznym podłożu gliniasto-piaszczystym, w miarę wilgotnym. Z tego względu trzeba tez regularnie go podlewać.
W okresie intensywnego wzrostu od maja do sierpnia możesz także nawozić roślinę co 2 tygodnie odżywką wieloskładnikową lub uniwersalną. Zalecane jest także zastosowanie podpór, aby pędy krzewu Jonasza się nie złamały. Oczywiście wszelkie prace należy wykonać w rękawiczkach ochronnych.
Zobacz też:
Przesadzasz rośliny doniczkowe? W takiej ziemi będą rosły najlepiej
Tego storczyki potrzebują wiosną. Nie zapomnij, jeżeli chcesz, by bujnie kwitły
Te rośliny odstraszają osy. Wysiej je w ogrodzie lub na balkonie