Królowa cienia. Niestraszne jej miejskie zanieczyszczenia. Roślina do każdego ogrodu

3 dni temu
Zdjęcie: iStock


Funkia jest rośliną, która może z powodzeniem cieszyć oko na rabatach polskich ogrodów. Przekonaj się, co powinieneś wiedzieć na jej temat, by mogła zdrowo rosnąć i zachwycać wszystkich wokół.
jeżeli szukasz roślin, które nie będą przyciągać uwagi cudownie pachnącymi kwiatami o wielu kolorach, a pięknymi, rozłożystymi liśćmi, funkia jest dla Ciebie idealną opcją. Wielość jej odmian sprawi, iż na pewno znajdziesz taką, która w mgnieniu oka przypadnie Ci do gustu.


REKLAMA


Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!


Funkia – roślina: charakterystyka
Funkia, czyli roślina znana też jako Hosta, to popularna bylina, która zalicza się do rodziny szparagowatych. W naturalnych warunkach rosną we wschodniej części Azji – przede wszystkim można je spotkać w Chinach oraz Japonii. W zależności od swojej odmiany, funkia może być bardzo różna pod względem wielkości i rozpiętości. Podobnie sprawa ma się w przypadku liści – mogą mieć rozmaite kształty, barwy, a także rozmiary. Najczęściej można spotkać egzemplarze o zielonym ulistnieniu, choć zdarzają się też odmiany żółte czy nieomal białe.


Funkia: pielęgnacja
Ozdobą Twojego ogrodu ma stać się funkia? Pielęgnacja tej rośliny nie jest zbyt skomplikowana. Przede wszystkim należy pamiętać, by podlewać ją w okresach przedłużającej się suszy. Regularnie warto z kolei podlewać te egzemplarze, które mają już około trzech lat. Pamiętaj, iż funkia dobrze zareaguje na nawożenie wiosną i latem. Można zastosować zarówno preparaty naturalne, jak i mineralne.


Zdjęcie ilustracyjne iStock Aleksandr Kondratov


Funkia: uprawa
Jak powinna przebiegać uprawa funkii? Pierwszej kolejności należałoby wybrać jej stanowisko – najlepiej półcieniste, choć jeżeli w Twoim ogrodzie ma się znaleźć akurat odmiana o jaśniejszych, wyraźniej barwionych liściach, warto pomyśleć o nieco jaśniejszym miejscu. Ziemia dla funkii powinna być wilgotna, żyzna, a przy tym próchniczna i lekko kwaśna. To jedna z bardziej wytrzymałych roślin, dlatego niestraszne jej miejskie zanieczyszczenia, a także mróz. Sam proces sadzenia oraz rozmnażania Hosty jest bardzo prosty i nie powinien sprawić problemów choćby początkującym ogrodnikom.


Funkia: kiedy sadzić?
Kiedy sadzić funkię? jeżeli chcesz ją umieścić w gruncie, najlepiej zrób to jesienią – w okolicy października lub wiosną, na przełomie kwietnia i maja.


Zdjęcie ilustracyjne iStock


Rośliny mogą się wówczas dobrze ukorzenić, a także stać się bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Należałoby też funkię odpowiednio wyściółkować, jeżeli wybiera się jesienny termin sadzenia (to ochroni ją przed trudnymi warunkami pogodowymi). Rozstawa sadzonek będzie oczywiście zależała od odmiany rośliny, jaką się wybierze. Im bardziej rozłożysta funkia, tym więcej miejsca będzie potrzebowała dla siebie. Przed jej posadzeniem warto też przekopać ziemię i usunąć z niej odłamki kamieni.
Zobacz też: Kwiat, który "nie grzeszy" wielkością, ale za to zachwyca wyglądem i przepięknym zapachem
Idź do oryginalnego materiału