Ocicat to rasa o pięknym, cętkowanym umaszczeniu, które na myśl przywodzi wygląd dziko-żyjących kotów. W rzeczywistości ocicat ma kilka wspólnego z tygrysem, czy ocelotem. Wyróżnia go bowiem łagodny i przyjacielski temperament. jeżeli chcesz poznać bliżej domowego mruczka o wyglądzie dzikiego kota, zapraszamy do przeczytania naszego wpisu o rasie. Postaramy się krótko poruszyć tematy związane z życiem, pielęgnacją, zdrowiem i prawidłowym żywieniem ocicata, ale nie tylko… Sprawdź, co jeszcze mamy w zanadrzu. Zapraszamy!
Organizacje felinologiczne a ocicat
Ocicat został uznany przez wiele znamienitych organizacji fenologicznych, między innymi przez:
- FiFe – Międzynarodowa Federacja Felinologiczna (Federation Internationale Féline),
- WCF – Stowarzyszenie Hodowców i Miłośników Kotów Rasowych (World Cat Federation),
- CFA – Stowarzyszenie Miłośników Kotów (The Cat Fanciers’ Association),
- TICA – Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów (The International Cat Association),
- AACE – Amerykańskie Stowarzyszenie Entuzjastów Kotów(American Association Of Cat Enthusiastis),
- ACFA – Stowarzyszenie Amerykańskich Miłośników Kotów (American Cat Fanciers Association).
Ocicat – historia rasy
Ocicat przypomina trochę ocelota. Czy ma z nim coś wspólnego? Przekonaj się, czytając poniższy wpis.
Skąd pochodzi ocicat?
Ocicat powstał w USA z połączenia kotów abisyńskich i syjamskich. Wszystko za sprawą amerykańskiej hodowczyni Virginii Daly. W planach było stworzenie kota syjamskiego o umaszczeniu kota abisyńskiego. Pierwszy osobnik przyszedł na świat w 1964 roku, jako jedyny z miotu miał umaszczenie w kolorze kości słoniowej ze złotymi plamkami. Wprawdzie nie został dopuszczony do dalszej hodowli, ale niektóre kocięta z kolejnych skojarzeń również rodziły się z charakterystycznym cętkowaniem. Virginii spodobał się ten typ umaszczenia i postanowiła rozpopularyzować koty o takim wyglądzie. Kojarzyły się jej z ocelotami, skąd nazwa ocicat.
Inni hodowcy poszli w ślady Virginii i podjęli się krzyżowania kotów abisyńskich z syjamskimi. Wraz z rozwojem hodowli, do tego połączenia dodano domieszkę krwi amerykańskiego krótkowłosego. Rasa została oficjalnie uznana w 1986 roku.
Czy mogę dostać ocicata w Polsce?
Ocicat przybył do Polski dopiero pod koniec lat 90. Mimo to, przez lata nie zdobył dużej popularności w naszym kraju. Można jednak znaleźć kilka hodowli tej rasy. Kot ten najbardziej znany jest w Stanach Zjednoczonych, a w Europie – w krajach skandynawskich.
Jak wygląda ocicat?
Jeśli pragniesz mieć kota, który może mieć oczy we wszystkich kolorach (oprócz niebieskiego) i piękne umaszczenie, które nadaje mu „dzikiego wyglądu”, jesteś w dobrym miejscu! Chcesz wiedzieć, jakie cechy wyglądu ocicat odziedziczył po kocie syjamskim i abisyńskim? Zajrzyj do wpisu poniżej.
Ocicat – podstawowe informacje na temat wyglądu
Ocicat to kot o zgrabnej – atletycznej oraz smukłej sylwetce, którą odziedziczył po syjamskich przodkach. Prostokątna żuchwa odznacza się na tle głowy o kształcie „zmodyfikowanego klina”. Oczy kotów tej rasy są duże, kształtem przypominają migdały. Mogą występować w każdym kolorze, oprócz niebieskiego. Wokół oczu możemy zaobserwować ciemną obwolutę. Uszy są dość szeroko rozstawione i wysoko osadzone – rozszerzają się u podstawy. Klatka piersiowa jest szeroka i dobrze rozwinięta. Ogon ocicata jest zaś stosunkowo długi, delikatnie zwęża się przy końcu. Dobrze umięśnione, mocne kończyny średniej długości zakończone są owalnymi łapami.
Waga i wzrost ocicata
Ocicat jest kotem średniej wielkości. Dorosłe osobniki mogą ważyć od ok. 4 do choćby 8 kg. Samice naturalnie mieszczą się w niższym przedziale wagowym. Koty te mogą ważyć ok. 20-30 cm.
Rodzaj i kolor sierści ocicata
Ocicaty mają dwuwarstwową szatę, która składa się z włosa okrywowego i niewielkiej ilości podszerstka. Zaliczane są one do kotów krótkowłosych. Ich sierść przylega do ciała – jest lśniąca i delikatna w dotyku. Maść tych kotów to ticking abisyński (każdy pojedynczy włos ma poprzeczne paski). U ocicata możemy zaobserwować ciemne cętki, które powinny być wyraźnie odgraniczone od jaśniejszego tła. Jego sierść ma sześć podstawowych odmian kolorystycznych, czyli płową, czekoladową, brązową, liliową, niebieską i cynamonową.
Warto dodać, iż każda z kolorów może być srebrzysta. Cętki muszą występować w tonacji dopasowanej do jaśniejszego tła. Na czole ocicata można zauważyć charakterystyczny wzór w kształcie litery „M”. Na ogonie musi być co najmniej pięć ciemniejszych pierścieni.
Jak przygotować ocicata do wystawy?
Ocicat to piękne zwierzę, które śmiało może brać udział w wystawach kotów rasowych. Jego przygotowanie nie jest szczególnie trudne. Koty zwykle myją się same, jednak przed pokazem warto wykąpać swojego mruczka. Do tego celu najlepiej użyć szamponu dostosowanego do aktualnego stanu sierści, by wydobyć jej naturalny blask. Poza tym należy przede wszystkim kota dokładnie rozczesać. Powinien wyróżniać się nienaganną prezencją, więc ważne jest również wyczyszczenie jego uszu i oczu (jeśli jest taka konieczność) oraz przycięcie zbyt długich pazurów.
Ocicat – jak go pielęgnować?
Ocicat to kot o „dzikiej”, majestatycznej prezencji. Warto podkreślić jego naturalne piękno. Chcesz wiedzieć, jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy, jak należy dbać o wygląd ocicata.
Czesanie ocicata
Pielęgnacja sierści krótkowłosego ocicata nie powinna przysparzać większych problemów. Warto czesać go raz na tydzień szczotką z miękkim włosiem. Kot ten nie ma zbyt obfitego podszerstka, więc gubi małe ilości sierści w okresie linienia. Martwy, wypadający włos dobrze usunie gumowa szczotka.
Pielęgnacja kota ocicat – zabiegi uzupełniające
Nie tylko sierść ocicata wymaga regularnej pielęgnacji. O stan uszu, oczu i pazurów również należy dbać na co dzień (a nie tylko przed wystawą). Kiedy w uszach kota zbierze się zbyt dużo wosku, warto usuwać go preparatami specjalnie do tego przeznaczonymi. Musimy przy tym uważać, by nie uszkodzić narządu słuchu. jeżeli zauważymy brunatną, śmierdzącą wydzielinę, trzeba udać się z kotem do lekarza weterynarii (może być to oznaką infekcji).
Nadmiernie łzawiące oczy należy przecierać wacikiem kosmetycznym nasączonym kroplami do oczu dla kota (warto postępować zgodnie z instrukcją zawartą na etykiecie opakowania lub zaleceniami lekarza weterynarii).
Zawijające się, rozdwajające pazury trzeba koniecznie przycinać. Najlepiej robić to przy pomocy cążków dostosowanych do rozmiaru kota. jeżeli nie wiemy, jak się do tego zabrać, warto poprosić o radę kogoś bardziej doświadczonego lub skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Zęby kotów mają z reguły tendencję do powstawania kamienia nazębnego, co może powodować próchnicę, dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej naszego mruczka. Zęby można czyścić szczoteczką i pastą dla kotów. Trzeba wykazać się przy tym dużą delikatnością.
Warto przyzwyczajać kota od małego do zabiegów tego typu. Im wcześniej to nastąpi, tym większa szansa, iż będzie spokojny podczas np. czyszczenia uszu lub obcinania pazurów.
Ocicat – charakter, opis rasy
Mówi się, iż ocicat to kot o średnim temperamencie, ale co to adekwatnie oznacza? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym opisie. Przedstawiliśmy tam krótką charakterystykę rasy.
Jaki ocicat ma stosunek do najbliższych i obcych?
Ocicat nadaje się na kota domowego w stu procentach, jest bardzo przyjacielski i lubi spędzać czas z ukochanym opiekunem. jeżeli będziemy szanować jego granice, sam chętnie będzie przychodził na kolana i domagał się pieszczot. Lubi bawić się z dziećmi, o ile te umieją łagodnie obchodzić się ze zwierzętami.
Niektóre osobniki są nieufne i potrzebują nieco więcej czasu, by zaakceptować nowe, obce osoby w swoim otoczeniu. Inne mogą być nieco bardziej towarzyskie i z zainteresowaniem przyglądają się nowym przybyszom. Na pewno nie należy ich do niczego zmuszać, lepiej poczekać, aż same zainicjują kontakt.
Czy ocicat może zaprzyjaźnić się z innymi zwierzętami?
Ocicat dobrze czuje się w obecności innych kotów. Nie ma również problemów z zaakceptowaniem psów. Oczywiście nie warto od razu „wrzucać mruczka na głęboką wodę” – wskazane jest zapoznanie odpowiednio wcześniej. Najlepiej już od wczesnych lat przyzwyczajać kocię do kontaktu z różnymi zwierzętami, by mogło się oswoić z ich obecnością.
Ulubione zajęcia ocicata
Ocicat na co dzień jest bardzo radosny i chętny do zabawy. Młodsze osobniki zdecydowanie wykazują się większą żywiołowością. Warto proponować kotu różnorodne aktywności – wielką frajdę sprawi mu zabawa wędką, czy nakręcaną myszką. Przy odrobinie wysiłku możemy choćby nauczyć go aportowania piłeczki.
Wychowanie ocicata
Ocicat potrafi być nieco uparty, jednak o ile wyznaczymy konkretne zasady i będziemy ich konsekwentnie przestrzegać, możemy nauczyć go choćby prostych sztuczek i chodzenia na smyczy. Jak wychować kota tej rasy? Podpowiadamy!
Ocicat – dom jednorodzinny czy mieszkanie w bloku?
Ocicat potrafi gwałtownie dostosować się do nowych warunków. Możemy przyzwyczaić go do stałego przebywania w mieszkaniu. W takim przypadku powinniśmy zapewnić mu wystarczająco dużo ruchu i przestrzeni, by mógł wyładować dzienną dawkę energii. Nic nie stoi na przeszkodzie, by mieszkał razem z nami w domu jednorodzinnym. Pamiętajmy o zabezpieczeniu okien przed ucieczką, możemy też nauczyć go wychodzenia na spacer na smyczy.
Jakich akcesoriów potrzebuje ocicat?
Kot rasy ocicat po intensywnym wysiłku musi odpocząć. Dlatego warto stworzyć mu osobisty kącik, gdzie z przyjemnością zregeneruje siły. Przyda się tu miękkie legowisko z bokami, na których mógłby wygodnie oprzeć głowę. Kolejnym niezbędnym akcesorium dla ocicata jest drapak, dzięki którego kot może sam ścierać swoje pazury. Pamiętajmy, iż zwierzęta te instynktownie zakopują swoje odchody – musimy, więc zapewnić im miejsce, gdzie będą mogły się wypróżnić – kuweta ze żwirkiem to must have w domu każdego opiekuna kota.
Wszystkie te akcesoria znajdziesz w sklepie zoologicznym ZooArt!
Współpraca w wychowaniu to podstawa!
Ocicat to kot bardzo inteligentny, o silnym charakterze. gwałtownie wyczuje, na ile może sobie pozwolić. Nie możemy dać wejść sobie na głowę. jeżeli od początku jasno ustalimy zasady, mruczek ten gwałtownie zrozumie, o co w nich chodzi. To pojętny uczeń, zatem z powodzeniem możemy nauczyć go różnych sztuczek. Do tego jednak potrzeba czasu i współpracy między człowiekiem a kotem.
Koty to urodzeni indywidualiści, mogą być posłuszni osobom, które dobrze znają i którym ufają. Ważne jest spędzanie ze swoim ocicatem dużo czasu w zabawach i pieszczotach. Dzięki temu stworzymy ze swoim pupilem wyjątkową więź, co z całą pewnością przyda się podczas podstawowej nauki posłuszeństwa i bardziej zaawansowanych komend.
Hodowla ocicata
Ocicat jest w Polsce mało popularny, ale możemy spotkać się z kilkoma hodowlami tej rasy kotów. Jak nie dać się oszukać pseudohodowcom? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat hodowli ocicata.
Rasowy kot a rodowód
Każdy kot, którego uznaje się za rasowego, powinien posiadać rodowód, ponieważ dokumentuje on pochodzenie przodków danego kota. Dzięki niemu mamy pewność, iż mruczek jest rasowy i posiada wszystkie cechy charakterystyczne dla konkretnej rasy. Hodowca, który ma zarejestrowaną działalność, jest zobowiązany do wydania oryginalnego rodowodu ze wszystkimi wypełnionymi polami. jeżeli osoba taka z jakiegoś powodu nie będzie chciała nam go wydać, znaczy to, iż trafiliśmy na oszusta.
Dobra hodowla – czym się odznacza?
Zanim zdecydujemy się na nabycie ocicata, powinniśmy pamiętać, iż to kot, który źle znosi samotność i potrzebuje dużej dawki ruchu. Na pewno nie nadaje się dla osób zapracowanych i starszych. By czuł się szczęśliwy w naszym domu, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki. Dobry hodowca troszczy się o swoje kociaki i chce, by trafiły we adekwatne ręce. Chętnie udzieli nam wskazówek na temat prawidłowego żywienia i pielęgnacji ocicata.
Koty powinny być wypielęgnowane i zsocjalizowane. jeżeli hodowca zaoferuje nam długowłosego ocicata, oznacza to, iż jest oszustem, który proponuje sprzedaż kota jedynie w typie rasy. Bowiem ocicat o takim rodzaju sierści nie istnieje.
Ocicat – zdrowie i typowe choroby
Ocicat może żyć od ok. 12 do 15 lat lub choćby dłużej, jeżeli odpowiednio zadbamy o jego zdrowie. Ze względu na znikome ilości podszerstka źle znosi zimno. Wśród genetycznych chorób u tej rasy wyróżnia się PRA, czyli zwyrodnienie siatkówki. Choroba ta powoduje stopniowe pogorszenie wzroku, a w konsekwencji ślepotę. Jej obecność można potwierdzić lub wykluczyć, wykonując specjalistyczne testy genetyczne. Osobniki chore powinny być wyeliminowane z hodowli.
Poza tym ważne jest dbanie o higienę uszu, oczu, zębów i pazurów, chodzenie na regularne szczepienie i pilnowanie diety. Dzięki takim działaniom nasz mruczek będzie mógł doczekać sędziwego wieku w zdrowiu i szczęściu.
Prawidłowe żywienie ocicata
Jeśli zapewnimy ocicatowi odpowiednią ilość ruchu i nie będziemy go przekarmiać, nie powinien mieć w przyszłości problemów z otyłością. Jak należy żywić kota? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.
BARF czy karma komercyjna?
Kot może być tak samo zdrowy i szczęśliwy, będąc żywiony zarówno gotową karmą, jak i dietą BARF. Który sposób żywienia jest lepszy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ostateczna decyzja należy do opiekuna. Podawanie karm komercyjnych to zdecydowanie lepsza opcja dla osób, które nie potrafią lub nie mają czasu w własnoręczne przygotowywanie posiłków. Karmy pełnoporcjowe z całą pewnością dostarczą kotu składników, których potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Warto wybierać produkty z jasnym, czytelnym składem. Karm bogatych w zboża i sztuczne ulepszacze smaku, definitywnie należy się wystrzegać.
Z drugiej strony BARF to w pełni naturalny sposób żywienia. W głównej mierze opiera się na podawaniu kotu surowego mięsa (czyli składnika, który jest najbardziej pożądany w jego diecie) wraz z podrobami, niewielką ilością wybranych owoców i warzyw oraz suplementów. Przygotowując posiłki samodzielnie, wiemy, co dokładnie je nasz kot. Powinniśmy jednak wcześniej zaczerpnąć wiedzy w temacie żywienia ocicata dietą BARF – umiejętność odpowiedniego dobierania proporcji poszczególnych składników jest tu bardzo ważna.
Co jest ważne w żywieniu ocicata?
Najważniejsze w diecie ocicata jest dobrej jakości mięso. Koty mają znacznie większe zapotrzebowanie na białko i cenne aminokwasy, które są dla nich dobrym źródłem energii. Bardzo ważna jest również odpowiednia podaż witamin (A, witamin z grupy B) oraz składników mineralnych m.in. takich, jak wapń i fosfor oraz potas, które odpowiadają za prawidłowy rozwój mruczków i ich dobre zdrowie. Warto wybierać karmy o obniżonej zawartości węglowodanów, ponieważ koty nie potrzebują ich praktycznie wcale. Ich dietę można urozmaicać o różnego rodzaju mięso, np. drobiowe, wieprzowe, wołowe. Wskazane jest również podawanie ryb, które są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.
Jaka karma będzie najlepsza dla ocicata?
Generalnie koty powinny być karmione kilka-kilkanaście razy w ciągu dnia – ilość podawanych posiłków to kwestia indywidualna. Podczas żywienia mruczków ważne są takie czynniki, jak wiek, stan zdrowia i poziom aktywności fizycznej. Możemy wybierać pośród karm mokrych i suchych. Karmy mokre zawierają w sobie więcej wody, dzięki czemu dobrze nawadniają organizm. Poza tym są smaczne i łatwiejsze do strawienia – nie zalegają w żołądku. W procesie produkcyjnym stosowanych jest znacznie mniej konserwantów. Suche karmy dla kotów są natomiast bardziej sycące i tańsze (starczą na dłużej), a dodatkowo granulki posiadają adekwatności czyszczące zęby. Bez względu na to, który rodzaj karmy wybierzemy, pamiętajmy o zapewnieniu kotu stałego dostępu do świeżej wody.
Ocicat – cena i koszty utrzymania
Mimo iż ocicat nie należy do najdroższych ras kotów na świecie, to cena za jego nabycie z polskiej hodowli może wynosić ok. 3000-4000 tysięcy złotych. jeżeli zdecydujemy się sprowadzić go z zagranicy, koszt może być wyższy. Trzeba liczyć się również z dodatkowymi kosztami. Krótko podsumowaliśmy je poniżej.
Koszt utrzymania w ujęciu miesięcznym
Ocicat, jak każdy kot do codziennego funkcjonowania potrzebuje pożywienia. W miesięczne wydatki trzeba wliczyć koszt związany z samodzielnym przygotowaniem posiłków (co jest droższe) lub zakup karmy. Do tego zwykle trzeba doliczyć żwirek, który również zużywa się na bieżąco, i kocie smaczki. Zapłacimy za to ok. 250-300 zł.
Koszt utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim
Dla ocicata potrzebne będą następujące artykuły higieniczne: preparat do oczu i uszu, obcinaczki do pazurów, szczotka, szampon, obroża przeciwkleszczowa. Oprócz karmy, żwirku, przysmaków oraz zabawek można wliczyć je w roczny koszt utrzymania. Wydamy na to ok. 300-400 zł.
Produkty, które będziemy musieli wymieniać stosunkowo rzadko to: legowisko, transporter, smycz i obroża, miski, drapak, kuweta. Można wliczyć je w dwuletni koszt utrzymania. Będą kosztować ok. 400-500 zł.
Dodatkowo trzeba pamiętać o wizytach w gabinecie weterynaryjnym. W tym przypadku ciężko jednoznacznie określić cenę, uzależniona jest od potrzeb danego zwierzaka.
Ocicat – podsumowanie
Ocicat to kot, który wyglądem trochę przypomina dzikiego ocelota (stąd też wzięła się jego nazwa). Wyróżnia go jednak ugodowe i przyjacielskie usposobienie. Nie sposób obojętnie przejść obok jego pięknie ubarwionej, cętkowanej sierści. Pewnie dlatego zyskuje coraz większe grono zwolenników. jeżeli Was również zauroczył ocicat i marzycie o tym, by mieć go w swoim domu, ten artykuł jest wprost stworzony dla Was. W pigułce zawarliśmy najważniejsze informacje na temat tej uroczej rasy kotów. Opisaliśmy między innymi, jak pielęgnować, żywić i wychowywać ocicata. Wszystko po to, byście wiedzieli, jak należycie się nim zająć.