Kot jawajski, kot orientalny długowłosy lub kot mandaryński potrafi oczarować swoim wyglądem. Eleganckie i smukłe ciało kota orientalnego jest pokryte jedwabiście gładką długowłosą szatą. Przy tym rasa nie jest zbytnio rozpowszechniona. Kot bezsprzecznie zrobi wrażenie na gościach naszego domu. Przedstawiamy wszystkie informacje na temat rasy oraz opieki nad jej przedstawicielami.
Informacje o kocie jawajskim – wzorzec FIFe oraz wzorce innych organizacji
Kot jawajski w Międzynarodowej Federacji Felinologicznej (FIFe), jest określany jako kot orientalny długowłosy, posiada kod EMS służący do szybkiej identyfikacji – OLH. Jawajczyk posiada wspólny wzorzec z kotem orientalnym krótkowłosym, syjamem i balijczykiem. Inne organizacje, które uznają rasę to:
- Stowarzyszenie Miłośników Kotów (Cat Fanciers’ Association – CFA) zarejestrowało kota jawajskiego, jako odmianę kota balijskiego,
- Międzynarodowe Kocie Stowarzyszenie – (The International Cat Association – TICA), które uznaje go, jako długowłosą wersję kota orientalnego, jawajczyk swój wzorzec dzieli z kotem balijskim, krótkowłosym orientalnym i otrzymał oznaczenie OL,
- Stowarzyszenie Amerykańskich Miłośników Kotów (American Cat Fanciers Association – ACFA) – został uznany za kota orientalnego długowłosego i otrzymał oznaczenie OLH,
- Kanadyjskie Kocie Stowarzyszenie (Canadian Cat Association – CCA) – uznany jako długowłosa rasa kota orientalnego,
- Rada Zarządzająca Miłowania Kotów (Governing Council of the Cat Fancy – GCCF) – został w niej przypisany do sekcji 6 – koty syjamskie i orientalne w grupie 1, jako kot orientalny długowłosy,
- Światowa Kocia Federacja (World Cat Federation – WCF), gdzie jest uznany, jako kot orientalny długowłosy lub mandaryński, otrzymał oznaczenie – OSL.
Kot jawajski – historia rasy i ciekawostki
Kot jawajski wywodzi się od kota balijskiego. Po uznaniu balijczyka, grupa hodowców postanowiła stworzyć odmianę o jednolitej barwie sierści. W tym celu połączono go z kotem orientalnym krótkowłosym. W efekcie powstał kot, który różnił się budową ciała od balijczyka. Kształtem bardziej przypomina kota orientalnego odziedziczył jednak gen długiego włosa. Nazwę kot jawajski wymyśliła na początku lat pięćdziesiątych XX wieku Helen Smiths z hodowli MerryMews. Wywodzi się ona z tradycji używania nazw państw oraz wysp południowo-wschodniej Azji dla ras kotów orientalnych, w rzeczywistości jawajczyk pochodzi z Wielkiej Brytanii. Nazwa wyspy nie została wybrana przypadkowo, Jawa leży w sąsiedztwie Bali. Rasa została uznana po raz pierwszy w 1986 przez CFA. Dwa lata później przez FIFe, ale 1 stycznia 2004 FIFe przemianowała kota jawajskiego na kota orientalnego długowłosego.
Jaka jest popularność kotów jawajskich?
Kot jawajski nie jest zbyt popularny, znany przede wszystkim wśród miłośników rasy. Kraje największej popularności to Wielka Brytania, USA i Kanada. W Polsce rasa jest trudno dostępna. Często orientalne koty długowłose są sprowadzane z zagranicy.
Wygląd kota jawajskiego
Kot jawajski budową ciała przypomina kota orientalnego krótkowłosego, w końcu obie rasy łączy wspólny wzorzec. Ma także podobną budowę ciała do kota orientalnego krótkowłosego i balijskiego, choć różni ich kolor oczu. A jaki kolor oczu jest u kotów jawajskich? Opowiemy trochę więcej o ich wyglądzie.
Jaką budowę ciała ma kot jawajski?
Kot jawajski jest smukły i muskularny. Waga kota jawajskiego wynosi około 3-5 kg. Ma głowę średniej wielkości, w kształcie trójkąta, z wąskim pyskiem i płaskim czołem. Na niej możemy zauważyć duże, szeroko rozstawione uszy, które czynią głowę jeszcze bardziej trójkątną. Oczy mają kształt migdałów, powinny mieć intensywną, zieloną barwę. W przypadku kotów o białym umaszczeniu są dopuszczalne oczy w kolorze niebieskim lub niebiesko-zielonym. Kończyny są długie i cienkie, tylne nieco dłuższe od przednich, stopy małe i owalne. Ogon tego kota jest cienki i długi, zakończony piórami z włosów.
Kot orientalny długowłosy – sierść i umaszczenie
Kot jawajski ma delikatne i jedwabiste futro. Choć jest nazywany długowłosą odmianą kota orientalnego krótkowłosego, to długość jego szaty jest zaliczana do półdługich. Jawajczyki są dopuszczalne w każdej odmianie kolorystycznej:
- niebieskiej,
- liliowej,
- cynamonowej,
- kremowej,
- białej,
- czarnej,
- srebrnej,
- płowej,
- brązowej,
- rudej,
- pasiastej,
- dymnej,
- cętkowanej,
- szylkretowej.
Charakterystyczne dla rasy jest znaczenie w kształcie litery M na czole.
Pielęgnacja kota jawajskiego
Kot jawajski nie sprawia trudności w pielęgnacji, gdyż jego futro jest pozbawione podszerstka. Zabiegi pielęgnacyjne kota tej rasy nie są zbyt pochłaniające, czy wymagające. Nie mniej, powinniśmy wiedzieć, jak prawidłowo zadbać o swojego mruczka, choćby o ile nie jest to trudne.
Jak pielęgnować futro kota jawajskiego?
Futro kota jawajskiego powinniśmy szczotkować dwa razy w tygodniu. Do tego przyda się nam metalowa szczotka z gładko zakończonymi zębami, możemy użyć także gumowej rękawicy. Okresowa kąpiel raz na pół roku pomoże odświeżyć włosy i poprawić ich barwę. Przy tym musimy używać szamponów i innych kosmetyków dla kotów, które nie odbarwiają szaty, w szczególności jeżeli jest ona biała.
O czym jeszcze należy pamiętać pielęgnując kota jawajskiego?
Kot jawajski, tak jak każdy kot domowy, wymaga podstawowej pielęgnacji ciała. Obejmuje ona następujące części ciała:
- nos – przemywamy go wacikami nasączonymi preparatem pielęgnacyjnym,
- okolice oczu – również i je przemywamy preparatem pielęgnacyjnym,
- uszy – w nich może pojawić się ciemna wydzielina, która może świadczyć o świerzbowcu, wtedy powinniśmy kota możliwie najszybciej zabrać do lekarza weterynarii. Z tego względu należy je sprawdzać codziennie,
- zęby – czyścimy je pastą do zębów dla kotów, używając do tego szczoteczki dopasowanej do szczęk kota,
- ogon – na ogonie znajduje się gruczoł łojowy, który może wytworzyć zbyt dużą ilość łoju. Powinniśmy się pozbyć nadmiaru wydzieliny, gdyż mogą powstać zaskórniki, a także wystąpić łojotok, dlatego zwracamy uwagę na ogon, podczas szczotkowania kota,
- pazury – gdy zaczynają się zawijać, należy je obciąć obcinaczem dla kotów.
Charakter kota jawajskiego
Kot jawajski źle znosi samotność. Potrzebuje dużo uwagi ze strony swojego opiekuna. Ten mruczek nie tylko wymaga pieszczot, ale także rodziny, która lubi się bawić ze swoim pupilem. Jawajczyka rozpiera chęć do ruchu, a w dodatku jest to bardzo ciekawski i inteligentny kot. A jak zachowuje się wobec pozostałych domowników?
Jaki jest kot jawajski dla ludzi w swoim domu?
Kot jawajski bez wątpienia będzie ulubieńcem całej rodziny. Jawajczyk może być najlepszym przyjacielem dzieci. Łatwo poddaje się tresurze i może dość gwałtownie nauczyć się wielu sztuczek. Niestety, ten energiczny kot, nie będzie odpowiednim towarzyszem dla starszych osób. Spokojny rytm życia nie jest jego domeną. Wyjątek stanowi odpoczynek po dniu pełnym wrażeń. Kot nie ma większych trudności z zaakceptowaniem gości domu, ale bliższe zapoznanie z jawajczykiem powinno następować ostrożnie.
Jaki jest kot jawajski wobec innych zwierząt?
Kot jawajski może zaprzyjaźnić się z innymi kotem lub psem, pod warunkiem, iż żaden z nich nie narusza jego granic. Zwierzęta powinny mieć wystarczająco przestrzeni, zabawek i prywatnych zakamarków.
Wychowanie kota jawajskiego
Koty jawajskie nie znoszą nudy i ich wrodzona ciekawość może doprowadzić do samodzielnego poszukiwania przygód. Powinniśmy mieć to na uwadze, gdyż finał takich przygód nie zawsze może okazać się szczęśliwy. A jak możemy zapewnić mu szczęśliwy dom, w którym będzie czuł się dobrze?
Czego potrzebuje w swoim domu kot jawajski?
Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, jawajczyk potrzebuje dużo ruchu, a także przestrzeni. Świetnym rozwiązaniem mogą okazać się wysokie drapaki. zwykle są rozbudowane, kot może je nie tylko rozdrapywać, ale także wspinać się na nie oraz chować się w zintegrowanych budkach. Wysoki drapak to także świetny punkt obserwacyjny. Nie może też zabraknąć różnych zabawek, świetnie sprawdzają się wędki. Dobrym pomysłem będą także miski interaktywne. Mając tak aktywnego kota, nie możemy zapominać o zabezpieczeniach okien i balkonów. Jawajczyk może łatwo się skusić na wycieczkę na zewnątrz. Inne akcesoria, których nie może zabraknąć w naszym domu to:
- dwie miski na pokarm i wodę,
- smycz i szelki na spacer,
- obroża dla kota,
- obcinaczki do pazurków,
- szczotka i inne akcesoria do pielęgnacji,
- kuweta,
- transporter,
- legowisko.
Idealna hodowla kota jawajskiego
Kot jawajski jest rasą mało popularną w naszym kraju. Polskie hodowle zorientowane są głównie na koty orientalne krótkowłose i syjamskie. Na miot kotów jawajskich możemy czekać długo. Innym rozwiązaniem jest sprowadzenie jawajczyka z zagranicy. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać przy nabyciu kota tej rasy.
Na co uważać kupując kota jawajskiego z hodowli?
Oficjalnie możemy kupić kota wyłącznie z legalnej hodowli, która podlega pod stowarzyszenie zrzeszające hodowców. Nie polecamy korzystać z nielegalnych źródeł, choćby jeżeli cena za kota może być znacznie niższa, jest to bardzo niebezpieczne. Kot może być obciążony chorobami genetycznymi. W pseudohodowlach zwierzęta często żyją w niegodnych warunkach i nie mają zapewnionej odpowiedniej opieki. Każde pieniądze przekazane pseudohodowcom przyczyniają się do cierpienia hodowanych zwierząt. Wybierając hodowlę, powinniśmy zwrócić uwagę na opinie oraz warunki, jakie w niej panują. Zweryfikujmy również praktyki organizacji, pod którą ona podlega, to ona ustala zasady wystawiania rodowodów. Hodowca powinien nam przedstawić wszystkie dokumenty kociaka. Najważniejsze z nich to rodowód i książeczka zdrowia. Oprócz tego profesjonalne hodowle wydają wyprawki, a kociaki są nauczone korzystania z kuwety i drapaka.
Czy można adoptować kota jawajskiego?
Kocię kota jawajskiego możemy także adoptować. Często jest tak, iż dostępne do adopcji są koty rasowe, choć w przypadku tej rasy, to raczej mało prawdopodobne. Nie mniej, warto jest spróbować i sprawdzić. Adoptując kota, również powinniśmy sprawdzić książeczkę zdrowia oraz poznać przyczynę oddania. Ogłoszenia o adopcji dostępne są na portalach ogłoszeniowych oraz na stronach schronisk i fundacji zajmujących się adopcją kotów.
Zdrowie rasy kot jawajski
Długość życia kota jawajskiego wynosi około 14-16 lat. Niektóre osobniki dożywają choćby 20 lat. o ile nasz kot będzie pochodził ze sprawdzonej hodowli, od przebadanych rodziców, to taki wynik będzie możliwy do osiągnięcia. Oprócz tego powinniśmy dbać o jego zdrowie, regularnie badając u lekarza weterynarii. Pamiętajmy, iż koty tej rasy nie mają podszerstka, więc nie są odporne na wysokie i niskie temperatury. A jakie choroby są typowe dla rasy?
Jakie choroby zagrażają rasie kot jawajski?
Niektórzy przedstawiciele tej rasy mają problemy z takimi chorobami, jak:
- stopniowy zanik siatkówki – dziedziczne upośledzenie funkcji fotoreceptorów oka prowadzi do ślepoty,
- amyloidoza nerek – dolegliwość zbliżona do niewydolności nerek,
- dysplazja stawu biodrowego – choroba polegająca na nieprawidłowym rozwoju stawów biodrowych.
Żywienie kota jawajskiego
Kot jawajski ma duże zapotrzebowanie energetyczne, jeżeli zaspokaja swoje codzienne potrzeby ruchowe, to nie powinien mieć skłonności do nadwagi. Od nas zależy, jaki rodzaj pokarmu będziemy stosować dla naszego kota. Do wyboru mamy posiłki domowe lub gotowe karmy komercyjne.
Jak żywić kota jawajskiego posiłkami domowymi?
W przypadku żywienia kota posiłkami domowymi, powinniśmy dysponować czasem na ich przyrządzenie oraz odpowiednią wiedzą dotyczącą prawidłowego przyrządzania. Znajdziemy ją w specjalistycznej literaturze, możemy też porozmawiać z dietetykiem zwierząt lub lekarzem weterynarii.
Jak żywić kota jawajskiego karmą komercyjną?
Podawanie karm komercyjnych, pozwoli nam oszczędzić czasu, jednocześnie możemy mieć pewność, iż dostarczą naszemu kotu wszystkie niezbędne składniki. Mogą to zapewnić karmy zbilansowane i kompletne. Gotowe karmy komercyjne zwykle dzielą się na:
- mokre – uchodzą za podstawową karmę dla kota. Sprzyjają odpowiedniemu nawodnieniu organizmu,
- suche – są bardziej kaloryczne i pomagają utrzymać zęby w czystości.
Warto jest stosować dwa rodzaje karmy, dzięki temu kot może otrzymać korzyści płynące ze spożywania obu rodzajów pokarmu. Dodatkowo możemy podawać mruczkowi karmy uzupełniające. Wybierając karmy komercyjne, powinniśmy uwzględnić:
- etap rozwoju kota,
- ewentualne potrzeby zdrowotne.
W pewnych przypadkach możemy sięgnąć po karmy weterynaryjne, ale powinniśmy je skonsultować z lekarzem weterynarii.
O czym jeszcze należy pamiętać karmiąc kota jawajskiego?
Bardzo ważne jest zapewnienie naszemu pupilowi stałego dostępu do świeżej wody. Wszystkie rodzaje pokarmów możemy łączyć ze sobą, dodatkowo mamy możliwość podawania przysmaków. Wszystkie posiłki powinny być uwzględnione w dziennym bilansie energetycznym. Regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii, podczas których będą przeprowadzane badania krwi, wykażą ewentualne niedobory lub nadmiary pewnych składników odżywczych. Na ich podstawie powinniśmy skorygować dietę. Wszelkie zmiany w odżywianiu należy wprowadzać stopniowo.
Cena i koszty utrzymania kota jawajskiego
Cena za kota jawajskiego w hodowlach waha się od 1500 do 4000 zł. Wlicza się w to socjalizacja, nauka czystości, badania rodziców oraz szczepienia kociąt. Warto także wymieniać zużyte produkty na nowe. Sprawdźmy, jakie koszty będą nas czekały po tym, jak zwierzę już trafi do naszego domu.
Jakie są miesięczne koszty utrzymania kota jawajskiego?
Miesięczne wydatki przeważnie są związane z produktami, które się zużywają i wymagają uzupełnienia. Przede wszystkim jest to pożywienie, czyli:
- karma dla kota,
- smaczki dla kota,
- żwirek dla kota.
Miesięczny wydatek związany z ich uzupełnieniem, to koszt rzędu 100-200 zł.
Jakie są roczne koszty utrzymania kota jawajskiego?
Roczne koszty opieki to wydatki miesięczne oraz te związane z zakupem produktów, które nie zużywają się na bieżąco. Tu możemy wymienić:
- szampon dla kota,
- odżywka dla kota,
- drapaki dla kota,
- obroża owadobójcza dla kota.
Łącznie w ciągu roku zapłacimy około 1300-2600 zł.
Jakie są koszty utrzymania kota jawajskiego w ujęciu dwuletnim?
W ciągu dwóch lat do kosztów opieki dojdzie zakup niezbędnych akcesoriów, z których będzie korzystał nasz kot, a mianowicie:
- miski dla kota na wodę i pokarm,
- obroża dla kota,
- szelki dla kota na spacer,
- smycz dla kota,
- obcinacz do pazurów kota,
- kuweta dla kota,
- siatka na okno lub balkon,
- legowisko dla kota,
- zabawki dla kota.
Wbrew pozorom te akcesoria nie są trwałe i z czasem się zużywają. Powinniśmy je wymieniać maksymalnie do dwóch lat. Wtedy będziemy mieć pewność, iż pozostają bezpieczne dla kota. Podsumowując, w ciągu dwóch lat zapłacimy łącznie około 3000-6000 zł. Wszystkie wymienione produkty możemy znaleźć w internetowym sklepie zoologicznym ZooArt.
Jakie jeszcze koszty poniesiemy opiekując się kotem jawajskim?
Koszty zakupów to nie jedyne wydatki, z którymi spotkamy się podczas opieki nad kotem. Powinniśmy także uwzględnić usługi takie, jak:
- wizyty u lekarza weterynarii,
- ubezpieczenie kota,
- wizyty u groomera (fryzjera zwierząt),
- szkolenia u behawiorysty.
Podsumowanie
Kot jawajski to długowłosa wersja kota orientalnego. Ukazaliśmy jego historię, wygląd i charakter. Przedstawiliśmy porady odnośnie tego, jak zadbać o jego zdrowie i wygląd. Oprócz tego wyjaśniliśmy jak zapewnić mu odpowiednie wyżywienie oraz warunki dla życia. Pamiętaj, iż wybór odpowiedniej hodowli, którą prowadzi odpowiedzialny hodowca, może zagwarantować zdrowego kota, który będzie rozwijał się prawidłowo.