Kot europejski krótkowłosy – elitarna rasa czy pospolity dachowiec?

zooart.com.pl 1 rok temu

Kota europejskiego krótkowłosego, zwanego również kotem celtyckim, łatwo można pomylić z pospolitym kotem domowym, czyli tzw. dachowcem. W rzeczywistości jest to rasa bardzo stara. Lata jej świetności sięgają czasów Imperium Rzymskiego. De facto została uznana stosunkowo niedawno, bo dopiero w latach 80 XX w. w tej chwili dąży się do zachowania jej pierwotnych genów, dlatego krzyżowanie z innymi rasami jest niedozwolone. Czy kot europejski krótkowłosy jest popularny w Polsce? Jaki ma charakter? Chętnie odpowiemy na te pytania. Z nami dowiesz się więcej na temat kotów tej rasy.

Kot europejski krótkowłosy według różnych organizacji kynologicznych

Kot europejski krótkowłosy przez lata był uważany za zwykłego dachowca. Uznanie rasy nastąpiło dopiero w 1982 r. przez największą organizację felinologiczną – Federation Internationale Féline (FIFe) i nadano jej wzorzec. Wszystko po to, by utrwalić jej najlepsze cechy. Według FiFe został zaklasyfikowany do III kategorii kotów krótkowłosych i somalijskich.

Kot europejski krótkowłosy jest uznany także przez inną organizację felinologiczną – Australian Cat Federation (ACF).

Historia rasy krótkowłosego kota europejskiego

Kot europejski krótkowłosy należy do jednej z najstarszych ras na świecie. Często mylony jest z kotem dachowym, ponieważ ma wspólne korzenie. Chcesz wiedzieć więcej na temat ich historii? Zapraszamy do zapoznania się z opisem rasy.

Pochodzenie europejskiego kota krótkowłosego

Przodkami kotów dachowych są europejskie koty krótkowłose, które przybyły do Europy wraz z Rzymianami. Rasa ta wywodzi się, więc ze starożytnej rzymskiej linii kotów domowych. Jest naturalna – powstała bez ingerencji człowieka, zatem dopuszczenie innych ras było w zasadzie niemożliwe. Do dziś uważana jest za jedną z „najczystszych”. Koty krzyżowały się głównie między sobą, więc ciężko konkretnie ustalić ich przodków. Według niektórych źródeł europejski kot długowłosy zyskał domieszkę genów żbika, stąd też jego charakterystyczne, prążkowane umaszczenie.

Użytkowość rasy

Domowy krótkowłosy kot europejski był ceniony niegdyś ze względu na swoje umiejętności łowieckie. Pomagał tępić gryzonie na statkach i w domostwach. w tej chwili jest trzymany w domach w charakterze pupila, chociaż jego instynkt łowiecki nie osłabł. Z biegiem czasu, zdążył przystosować się do europejskiego klimatu. gwałtownie rozprzestrzenił się po całej Europie, krzyżując dalej z innymi rasami. Jego pochodzenie było coraz trudniejsze do ustalenia. Różnice między kotem europejskim a dachowcem są w zasadzie znikome. Niewykluczone, więc, iż Twój mruczek może być kotem rasowym. Pamiętajmy jednak, iż o rasowości danego osobnika może świadczyć jedynie udokumentowane pochodzenie.

Czy kota europejskiego krótkowłosego możemy spotkać w Polsce?

Obecnie w Polsce nie ma hodowli kotów europejskich ze względu na duże podobieństwo do zwykłych dachowców. Warto zaznaczyć w tym miejscu, iż problem bezdomności kotów w naszym kraju i tak już jest duży. W związku z tym utworzenie hodowli tej rasy w Polsce wywołałoby spore kontrowersje. Koty europejskie hodowane są głównie w Skandynawii – aktualnie prawdopodobnie w tym regionie można spotkać najwięcej kotów tej rasy o „czystej krwi”.

Ciekawostki o rasie

Kot europejski krótkowłosy ma wspólne korzenie z brytyjskim kotem krótkowłosym (na ostateczny wygląd “brytyjczyka” wpływają krzyżówki z persem) oraz krótkowłosym kotem amerykańskim (do złudzenia przypomina „wersję europejską”, jednak charakteryzuje go srebrzysty kolor sierści we wzorze tabby).

Jak wygląda kot europejski krótkowłosy?

Wygląd kota europejskiego krótkowłosego można określić, jako „pospolity”. A może posiada, jakieś cechy, które sprawiają, iż można nazwać go wyjątkowym? jeżeli chcesz wiedzieć, jak wygląda rasa europejska, zajrzyj do dalszej części wpisu.

Wygląd ogólny kota europejskiego krótkowłosego

Kot europejski krótkowłosy to zwierzak o silnej, dobrze zbudowanej sylwetce. Ma wydłużony tułów i szeroką klatkę piersiową, jest dobrze umięśniony. Jego głowa jest duża i lekko wydłużona, a policzki wyraźnie zaznaczone. Uszy natomiast są szeroko rozstawione na głowie, na czubku trochę zaokrąglone. Duże, lekko skośne oczy i spojrzenie pełne wyrazu zdecydowanie nadają kotu charakteru. Mogą występować w różnych kolorach. Nogi delikatnie zwężają się ku końcu, są proporcjonalne do tułowia, zakończone okrągłymi łapami. Średniej długości ogon jest szeroki u nasady i zwęża się przy końcu.

Wzrost i waga rasy

Kot europejski krótkowłosy zaliczany jest do ras dużej i średniej wielkości. Kotki są lżejsze od kocurów, mogą ważyć od ok. 3 do 4 kg. Kocury natomiast ważą od ok. 4 do 6 kg. Typowy dorosły przedstawiciel tej rasy może mierzyć od ok. 45 do 50 cm.

Rodzaje i kolory sierści u kota europejskiego krótkowłosego

W przypadku kotów europejskich krótkowłosych, wzorzec dopuszcza w zasadzie wszystkie możliwe kolory sierści. Ich maść może być jednolita lub dwubarwna, najczęściej występuje w trzech wariantach: marmurkowym (nieregularny wzór o różnych kolorach, przypomina wzór na marmurze), prążkowane (paski) i cętkowanym (przerywane, okrągłe paski). Europejczyk posiada krótką, gęstą sierść, która przy odpowiedniej pielęgnacji jest lśniąca i wygląda zdrowo.

Kot europejski krótkowłosy – pielęgnacja

Pielęgnacja kotów krótkowłosych jest znacznie mniej wymagająca, niż w przypadku długowłosych ras. Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne pomogą uwydatnić piękny, pręgowany wygląd sierści Chcesz wiedzieć, jak dbać o sierść tego kota? Przekonaj się, zaglądając do dalszej części tekstu.

Czesanie europejskiego kota krótkowłosego

Czesanie kota europejskiego nie jest trudne. Jego krótką sierść warto wyczesywać raz na tydzień, by pozbyć się martwych, wypadających włosów i nadać jej blasku. Można robić to szczotką włosianą lub specjalną gumową rękawicą z wypustkami. Okres linienia u kotów zwykle przypada na wiosnę i jesień. W tym czasie szczotkowanie powinno odbywać się codziennie. Pomoże to uniknąć osadzającej się sierści na ubraniach i meblach oraz zminimalizować ryzyko nagromadzenia się kul z włosów w żołądku kota.

O czym warto pamiętać przy pielęgnacji europejskiego kota krótkowłosego?

Większość kotów samodzielnie dba o swoje futerko. Nie trzeba go, więc dodatkowo czyścić (chyba iż mruczek bardzo się ubrudzi i zajdzie taka potrzeba). Warto za to zwrócić uwagę na czystość zębów. Niektóre osobniki mogą mieć problem z odkładaniem kamienia nazębnego, dlatego trzeba dbać o higienę jamy ustnej – warto zaopatrzyć kota w pastę i szczoteczkę.

Oprócz tego należy pilnować czystości oczu i uszu. W razie, gdy zajdzie taka potrzeba, trzeba użyć specjalnych preparatów do uszu i oczu dla kotów.

Kolejną istotną kwestią są pazury – czasem ścierają się same w kontakcie z twardym podłożem. Niekiedy jednak trzeba użyć obcinaczek. Dodatkowo w przypadku kotów niewychodzących, warto zakupić drapak, który umożliwi mruczkowi samodzielne skracanie pazurów.

Charakter kota europejskiego

Kot europejski na naszym kontynencie jest obecny już bardzo długo. Zdążył zadomowić się tu na dobre. Czy można wyodrębnić typowe dla niego cechy temperamentu? Poniżej przedstawiamy charakterystykę rasy.

Kot europejski krótkowłosy – jak zachowuje się w stosunku do domowników?

Tak naprawdę ciężko jednoznacznie określić usposobienie europejskiego kota krótkowłosego. Z reguły są to zwierzęta niezależne, które lubią chodzić własnymi ścieżkami. Nie oznacza to jednak, iż nie potrzebują towarzystwa opiekuna. Mogą trafić się osobniki mniej lub bardziej skłonne do pieszczot. zwykle same wolą decydować o częstotliwości czułości. Mogą być dobrymi towarzyszami dla dzieci – bardziej powściągliwe koty tej rasy warto stopniowo oswajać z kontaktem z maluchami i na pewno niczego nie robić na siłę.

Kot europejski krótkowłosy dla zwierząt

Kot europejski krótkowłosy będzie świetnym towarzyszem dla innych kotów, pod warunkiem, iż wychowuje się z nimi od małego. Może mieć trudności z zaakceptowaniem obcych mruczków w mieszkaniu, chyba iż wcześniej zostanie poddany socjalizacji. Nie będzie miał za to problemu z życiem pod jednym dachem z psami, ale podkreślamy jeszcze raz – socjalizacja odgrywa tu kluczową rolę. Warto zapoznać swojego kota od małego z różnymi zwierzętami, by mógł oswoić się z ich obecnością na co dzień.

Co kot europejski krótkowłosy lubi robić na co dzień?

Wśród kotów europejskich krótkowłosych mogą znaleźć się osobniki mniej i bardziej aktywne. Z reguły lubią się bawić, zwłaszcza, jako młode kociaki. Można powiedzieć, iż to ciekawski spryciarz, który potrafi zrobić zabawkę w zasadzie ze wszystkiego. jeżeli nie chcemy, by obiektem jego zainteresowania padły nowe zasłonki, musimy dać upust jego energii, bawiąc się z nim różnymi zabawkami. Możemy znaleźć je w internetowym sklepie zoologicznym ZooArt.

Wychowanie europejskiego kota krótkowłosego

Koty europejskie krótkowłose to sprytne, inteligentne istoty, które lubią chodzić własnymi ścieżkami. Czy ich wychowanie jest trudne? Przekonaj się, czytając poniższy tekst.

Jakie warunki będą najlepsze dla europejskiego kota krótkowłosego?

Kot europejski krótkowłosy z największą przyjemnością będzie mieszkał w dużym domu jednorodzinnym, z wieloma zakamarkami, w których będzie mógł się schować. Potrafi jednak gwałtownie dostosować się do określonych warunków. Zatem może żyć także w mieszkaniu w bloku. Warto zapewnić mu drapak i dużo miejsc do wspinaczki. Ze względu na jego instynkt łowcy, powinniśmy zabezpieczyć dom przed ucieczką.

Jakich akcesoriów potrzebuje kot amerykański krótkowłosy?

Kot europejski krótkowłosy nie ma problemów z samotnością. Mimo wszystko, by spokojnie wyjść do pracy, powinniśmy się z nim wcześniej pobawić i zapewnić mu dużo ruchu, by mógł się wyszaleć i być potem spokojniejszy. Na czas naszej nieobecności można zostawić mu różne zabawki, by się nie nudził.

Czy da się ujarzmić niezależną naturę krótkowłosego kota europejskiego?

Kot europejski krótkowłosy potrafi wykorzystać wrodzoną inteligencję i spryt na własną korzyść, by owinąć sobie opiekuna wokół palca. Dlatego musimy być czujni i nie dać się zwieść uroczemu spojrzeniu. Ważna jest tu konsekwencja w wychowaniu, i co najważniejsze, wspólne spędzanie dużej ilości czasu. Kot przywiązany do opiekuna będzie mu bardziej posłuszny i mniej skłonny do ucieczek.

Kot europejski krótkowłosy – hodowla rzadkiej rasy

Europejski kot krótkowłosy to rasa, której hodowli na próżno szukać w Polsce. Za tą dobrą trzeba się trochę rozejrzeć. Opowiemy, na co warto zwrócić uwagę.

Kot europejski krótkowłosy – rodowód, co warto o nim wiedzieć?

O rasowym kocie europejskim krótkowłosym możemy mówić wtedy, kiedy posiada on własny rodowód i wzorzec rasy. Dokument ten gwarantuje, iż kot jest „czystej krwi”. Znajdziemy w nim informację odnośnie przodków danego osobnika. jeżeli hodowca nie będzie chciał nam go wydać, oznacza to, iż mamy do czynienia z oszustem, który chce nam sprzedać zwykłego mieszańca.

Dobry hodowca – jak go poznać?

Jeśli marzymy o rasowym kocie europejskim z charakterystycznym dla niego pręgowaniem i niezależną osobowością, musimy rozejrzeć się za dobrą hodowlą. Oprócz niezbędnych dokumentów, powinniśmy zwrócić także uwagę na warunki, jakie panują w hodowli oraz na postawę samego hodowcy. Kociakom musi być zapewniona należyta opieka. o ile są odpowiednio zsocjalizowane, odżywiane i pielęgnowane, oznacza to, iż trafiliśmy dobrze. Również i sam hodowca udzieli porad na temat rasy oraz będzie chętny do pomocy.

Nie zasilaj kieszeni pseudohodowców – adoptuj!

Jeśli nie stać nas na zakup kota z oryginalnej hodowli, możemy sprawdzić okoliczne schroniska i fundacje. Swojego wymarzonego mruczka możemy znaleźć właśnie tam. Lepsze to, niż zasilanie kieszeni pseudohodowców, którzy rozmnażają bezmyślnie zwierzęta, narażając je na choroby. Pamiętajmy, iż tysiące bezdomnych kotów czeka na kochającą rodzinę, która zapewni im należytą opiekę.

Kot europejski krótkowłosy – czy to zdrowa rasa?

Długość życia kota europejskiego szacuje się mniej więcej na 12-16 lat, chociaż wszystko jest kwestią indywidualną. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kot europejski krótkowłosy to rasa naturalna, która powstała w wyniku spontanicznych krzyżówek. W związku z tym nie jest obciążona konkretnymi chorobami genetycznymi i może poszczycić się dobrym zdrowiem. Musimy, jednak pamiętać o regularnych szczepieniach i wizytach kontrolnych w gabinecie lekarza weterynarii. Pomoże to uniknąć wielu problemów w przyszłości, systematyczne badania mogą wykryć typowe dla kotów choroby serca (np. kardiomiopatię przerostową).

Żywienie europejskiego kota krótkowłosego

W życiu każdego kota ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Musimy pilnować jadłospisu naszego europejskiego kota krótkowłosego, by nie nabawił się otyłości. Chcesz wiedzieć, jak prawidłowo żywić europejczyka? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Dieta BARF czy karma komercyjna – czym lepiej żywić swojego kota?

Kota można żywić na wiele różnych sposób, najpopularniejszymi z nich jest podawanie gotowej karmy lub diety BARF. Oba są dobre, ale wybór najlepszej metody karmienia naszego kota jest kwestią indywidualną. Gotowa karma zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych potrzebnych organizmowi do prawidłowego rozwoju. Nie musimy, więc martwić się o dodatkową suplementację. Mimo wszystko powinniśmy zwracać uwagę na skład i wybierać produkty jakości premium.

Dieta BARF to sposób żywienia oparty o naturalne instynkty kotów. Polega na karmieniu ich surowym mięsem, podrobami oraz wybranymi owocami i warzywami. W tym przypadku nie wystarczy po prostu wrzucić pożywienia do miski. Trzeba posiadać wiedzę na temat prawidłowego odżywiania dietą BARF, by nie zaszkodzić naszemu kotu. Do tego celu przyda się fachowa literatura lub konsultacje u dietetyka zwierzęcego.

Jak wybrać karmę dla swojego mruczka?

Koty to urodzeni mięsożercy – zatem w składach karm na pierwszym miejscu musi znaleźć się dobrej jakości mięso. Zapotrzebowanie na białko i tłuszcze u kotów jest znacznie wyższe niż w przypadku psów, składniki te dostarczają im niezbędnych sił i energii. Niemniej ważne są tu witaminy i składniki mineralne odpowiadające za prawidłowy rozwój.

Odpowiednich składników odżywczych może dostarczyć zarówno pełnoporcjowa mokra i sucha karma dla kotów. Karma mokra z reguły nie zawiera konserwantów. Poza tym dobrze nawadnia organizm i jest łatwiej trawiona. Sucha zaś jest bardziej kaloryczna – może więc starczyć na dłużej.

O czym jeszcze warto pamiętać w żywieniu kotów?

W przypadku kotów posiłki warto podzielić na kilka mniejszych w ciągu dnia. Pozostawione resztki można odłożyć na później. jeżeli chodzi o karmę mokrą, warto pamiętać o tym, by jedzenie po wyjęciu z lodówki lekko podgrzać – będzie wtedy smaczniejsze. W przypadku karmy suchej sytuacja jest trochę mniej skomplikowana – wystarczy przesypać ją do szczelnego pojemnika. Pamiętajmy o tym, iż pożywienie zawsze musi być świeże, a kot zawsze powinien mieć dostęp do czystej wody.

Kot europejski krótkowłosy – cena i koszty utrzymania

Kot europejski krótkowłosy to naturalna rasa, która jest popularna głównie w krajach skandynawskich. jeżeli więc chcemy mieć rasowego kota, musimy sprowadzić go z zagranicy. Koszt zakupu nie jest mały, za europejczyka zapłacimy. ok. 3000 do 5000 tysięcy złotych. W zależności od hodowli cena może być wyższa. Warto liczyć się z dodatkowymi kosztami utrzymania. Poniżej opowiemy o nich więcej.

Koszt utrzymania w ujęciu miesięcznym

Ważną rzeczą w życiu europejskiego kota krótkowłosego jest pożywienie. Powinniśmy zatem zainwestować w dobrej jakości karmę, która gwałtownie się zużywa, musi być uzupełniana na bieżąco. W koszty miesięczne można wpisać także żwirek oraz kocie przysmaki. Zapłacimy za to wszystko ok. 200-250 zł.

Koszt utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim

Roczny koszt utrzymania kota oprócz podstawowej wyprawki, w której musi znaleźć się, np. karma, powinien obejmować takie artykuły, jak szczotka, płyn do uszu i oczu, obroża przeciwpchelna.

Raz na jakiś czas będziemy musieli wymieniać: miskę, legowisko, drapak, kuwetę, szelki i obrożę (jeśli zdecydujemy się wychodzić z kotem na spacery). Koszt tych wszystkich produktów może wynosić ok. 400-500 zł. Wszystko zależy od tego, jak często będziemy je wymieniać.

W koszty trzeba wliczyć także usługi takie, jak wizyty u lekarza weterynarii, czy też (opcjonalnie) dietetyka zwierzęcego. W tym przypadku cena to kwestia indywidualna.

Podsumowanie

Kot europejski krótkowłosy jest zwierzęciem, które łatwo można pomylić z dachowcem. To jednak szlachetna rasa, posiadająca własny rodowód. Z naszego artykułu wiesz już jak powstała oraz jaki ma wygląd i charakter. Wtajemniczyliśmy Cię również w zagadnienia związane z odpowiednią pielęgnacją i wychowaniem europejskiego kota krótkowłosego. Już teraz wiesz, jak poznać dobrą hodowlę oraz czym karmić europejczyka. Mamy nadzieję, iż w ten sposób pomogliśmy Ci podjąć decyzje odnośnie zakupu tej rasy i doskonale wiesz, jak o nią zadbać.

Idź do oryginalnego materiału