Odstrzał niedźwiedzi w gminie Cisna: bezpieczeństwo publiczne kontra ochrona przyrody
Powód: bezpieczeństwo mieszkańców
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Piotr Otawski poinformował w środę, iż decyzja o wydaniu zgody na odstrzał trzech niedźwiedzi brunatnych w gminie Cisna (woj. podkarpackie) została podjęta z uwagi na „zapewnienie bezpieczeństwa powszechnego”. Jak zaznaczył, zgoda została wydana 7 lipca i była poprzedzona szczegółową analizą sytuacji.
– W ostatnim roku odnotowano aż 75 incydentów z udziałem niedźwiedzi, z czego ponad 65 miało miejsce w pobliżu terenów zamieszkałych – podkreślił Otawski, zaznaczając, iż do GDOŚ napływały liczne apele od mieszkańców zaniepokojonych rosnącym zagrożeniem.
Porażka wcześniejszych metod odstraszania
Jak poinformowano, wcześniejsze działania – takie jak płoszenie, odławianie czy przesiedlanie zwierząt – nie przyniosły oczekiwanych efektów. GDOŚ zaznacza, iż decyzja o odstrzale została podjęta w sytuacji, gdy inne środki zawiodły.
Nie jest to pierwszy przypadek. W 2023 r. w tej samej gminie wydano podobną zgodę, jednak odstrzał nie został wówczas wykonany.
Niedźwiedzie pod ochroną, ale groźne
Niedźwiedź brunatny jest objęty ochroną gatunkową w Polsce, jednak – jak zaznacza GDOŚ – należy do najniebezpieczniejszych dzikich zwierząt dla człowieka. W 2023 r. na Podkarpaciu odnotowano dwa przypadki ataku niedźwiedzi na ludzi, a w 2025 r. jeden. Zwykle dochodzi do nich w lasach, gdy człowiek przypadkiem zbliży się do gawry.