Koniec zielonej rewitalizacji śródmieścia Kielc. Centrum miasta ma być bardziej przyjazne mieszkańcom

8 miesięcy temu
Zdjęcie: Koniec zielonej rewitalizacji śródmieścia Kielc. Centrum miasta ma być bardziej przyjazne mieszkańcom


Zielona rewitalizacja zabytkowego śródmieścia Kielc zakończona. Kielecki magistrat potwierdził, iż w tym tygodniu wszystkie inwestycje zawiązane z modernizacją i zazielenianiem Rynku, pasem między jezdniami przy al. IX Wieków Kielc, skwerem im. Ireny Sendlerowej oraz ul. Bodzentyńską z placem św. Wojciecha zostały ukończone.

Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc informuje, iż koniec robót budowlanych zgłoszono we wtorek (23 kwietnia). Teraz kolejnym krokiem będzie analiza dokumentacji złożonej przez wykonawcę oraz odbiór inwestycji przez miejskich urzędników. Ocena jakości prac ma nastąpić w ciągu 14 dni od momentu ich ukończenia.

– Wszystkie cztery remontowane miejsca będą dostępne prawdopodobnie od połowy maja. Do tego czasu wszystkie przestrzenie objęte rewitalizacją będą jeszcze zarządzane przez wykonawcę robót i mogą być ogrodzone. Możemy jednak przyjąć, iż inwestycja została zakończona – mówi.

Rzecznik Bogdana Wenty zapewnia, iż zielona rewitalizacja śródmieścia – wbrew obawom – nie tylko nie doprowadzi do ograniczenia funkcjonalności tych miejsc, a wręcz ją poszerzy. Mowa przede wszystkim o Rynku, terenie w pobliżu synagogi czy skwerze im. Ireny Sendlerowej.


– Na skwerze pojawiło się coś w rodzaju mini amfiteatru, jest też mała scena z widownią. Wierzymy, iż to miejsce będzie wykorzystywane do organizacji wydarzeń przez miasto, inne instytucje lub fundacje. Na skwerze jest również przestrzeń relaksacyjna do zabaw dla dzieci z bezpieczną nawierzchnią. Istotnie zmienił się też plac przed synagogą. Przypomnę, iż prace w ramach zielonej rewitalizacji są tak naprawdę pierwszym etapem zmiany tego obszaru wraz z budynkiem. Liczymy, iż uda nam się uzyskać na ten cel wsparcie unijne. Zresztą ta inwestycja została wpisana do kontraktu programowego województwa świętokrzyskiego, więc z pewnością będzie zrealizowana – stwierdza.

– Zmianie uległ też Rynek. Najbardziej widać to na fragmencie ul. Warszawskiej, między Rynkiem, a ul. Orlą. Przed ratuszem pojawiły się nowe nasadzenia. Również wzdłuż północnej i wschodniej części placu można zobaczyć nowe drzewa. Z pewnością w tym miejscu będzie więcej zieleni, co kielczanie odczują najbardziej latem. Jednak na efekty trzeba będzie zaczekać, do czasu rozwinięcia i zakorzenienia się roślinności – dodaje.


Marcin Januchta przypomina, iż także ul. Bodzentyńska wraz z pl. św. Wojciecha zyskała całkowicie nowe oblicze.

– Szczególnie zauważalne jest uwidocznienie dawnego biegu Silnicy, czy fontanna. Całkowicie nowym elementem w tej przestrzeni jest także stalowa pergola ustawiona w sąsiedztwie kamienicy przy zbiegu ulicy Bodzentyńskiej i Kościuszki. Ustawione zostaną tam elementy drobnej architektury. Dodatkowo konstrukcja ma być porośnięta przez rośliny pnące, co może stworzyć naturalne schronienie przed słońcem i przestrzeń do odpoczynku i rekreacji – wskazuje.

Na realizację tzw. zielonej rewitalizacji śródmieścia Kielc władze miasta pozyskały wsparcie z rządowego programu Polski Ład. Łączna wartość wszystkich czterech zadań to prawie 22 mln zł, w tym dofinansowanie stanowi 90 proc. tej kwoty.


Idź do oryginalnego materiału