Kolejne śnięte ryby! Czy powtarza się koszmar z Odry?

1 rok temu

W ostatnich dniach nad Kanałami Gliwickim i Kędzierzyńskim zawisł cień ekologicznego zagrożenia. Służby odpowiedzialne za ochronę środowiska zostały poinformowane przez wędkarzy o poważnym zagrożeniu. Natrafili oni na zatrważającą ilość śniętych ryb, co rodzi bolesne skojarzenia z ubiegłoroczną katastrofą na Odrze. Sytuacja wzbudziła duże zaniepokojenie wśród wędkarzy i aktywistów organizacji ekologicznych, którzy obawiają się poważnych konsekwencji dla lokalnego ekosystemu. Wojewoda opolski już zareagował, zwołując sztab kryzysowy w celu podjęcia natychmiastowych działań.

Interwencja poselska, obawy wędkarzy i niepewna przyszłość rzek

Minister Klimatu i Środowiska, Anna Moskwa, zapewnia, iż wszystkie możliwe środki zostały podjęte w celu zapobieganiu powtórzeniu się katastrofy z ubiegłego roku. Przeprowadzone działania miały na celu ograniczenie negatywnych skutków dla przyrody i zapewnienie długoterminowej ochrony ekosystemu. Jednak wędkarze i aktywiści organizacji ekologicznych wyrażają swoje obawy i wątpliwości co do skuteczności tych działań.

Źródło: Getty Images / Canva Pro

Jak czytamy na stronie pzw.org.pl swoją interwencję poselską przeprowadziła również poseł Wanda Nowicka. Całą treść jej dokumentu, którego adresatem jest Premier Matusz Morawiecki, znaleźć można tutaj: https://www.pzw.org.pl/home/wiadomosci/253408/60/interwencja_poselska_dot_kanalu_gliwickiego

Prawie pół tony śniętych ryb…

Jakub Roszuk, dyrektor biura Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu, podkreśla, iż obecna sytuacja jest niepokojąco podobna do wcześniejszych incydentów, które miały miejsce w tych samych miejscach. To wywołuje pytania o przyczyny i działania, jakie należy podjąć, aby skutecznie chronić te wodne obszary. Z kanału Gliwickiego i Kędzierzyńskiego wyłowiono już niemal pół tony martwych ryb. Do gatunków dominujących zaliczamy:

  • jazie;
  • duże leszcze;
  • wzdręgi;
  • płocie;
  • szczupaki;
  • sandacze;
  • okonie.

Dostrzeżono złote algi. Czy one są problemem?

Z wód wspomnianych kanałów pobrano próbki do badań i wynik nie pozostawia złudzeń.

Oto komunikat przekazany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska: Wyniki próbek z 10 czerwca wykazują obecność złotej algi w Kanale Kędzierzyńskim oraz w dwóch lokalizacjach w Kanale Gliwickim. Glon mógł się przemieścić wraz z nurtem”.

Odra w okolicach Wrocławia (Getty Images)

Do sprawy odniósł się również prof. Andrzej Woźnica, który pełni funkcję dyrektora Śląskiego Centrum Wody. Oto jego komentarz w tej sprawie: „Złote algi lubią wody słonawe. W sytuacji, kiedy mamy wody słone, to te algi mogą się rozwijać, a o ile na to nakłada się duża ilość biogenów, to mamy do czynienia z zakwitem złotych alg”. Źródło: tvn24.pl

Plan działania

Jak wynika z różnych źródeł, Ministerstwo Klimatu i Środowiska zleciło przeprowadzanie procesów natleniania wody. Poniżej prezentujemy inne rozwiązania, jakie proponują.

2/3 Rekomendowane działania to https://t.co/bP4FNQB1HV.:

– tymczasowe odcięcie starorzeczy Odry;
– zastosowanie naturalnych barier ochronnych;
– systemowe zarządzanie zrzutami ścieków przemysłowych i bytowych;
– natlenianie wody przy spadku do wartości granicznych.

— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) June 13, 2023

Bądź na bieżąco

Jako redakcja FishingNews.pl dołożymy wszelkich starań, aby informować o rozwoju sytuacji. Zachęcamy do śledzenia wpisów na naszej stronie WWW oraz na oficjalnej stronie na Facebooku. Link do niej znajdziesz TUTAJ.

Idź do oryginalnego materiału