Śliwa jest jednym z najpopularniejszych drzew owocowych i nie ma w tym nic dziwnego. Nie dość, iż owoce są smaczne prosto z gałęzi, to jeszcze świetnie nadają się do przetworów, którymi po przygotowaniu możemy raczyć się przez całą zimę. Aby się tak jednak stało, musisz wiedzieć, jak dbać o drzewka.
REKLAMA
Zobacz wideo Knedle ze śliwkami z zasmażką z palonego masła i orzechów laskowych
Kiedy należy przycinać śliwę? Termin jest kluczowy. Lepiej go nie przegap
Śliwę można przycinać w dwóch terminach, wiosną i jesienią, i to już w pierwszym roku po posadzeniu. Co istotne, cięcie wiosenne jest obowiązkowe i warto wykonać je jeszcze w marcu, dlatego to już ostatni dzwonek, by podjąć działania.
Działanie ma na celu utrzymanie drzewka w dobrej kondycji. Dzięki przycinaniu będzie lepiej owocować, a uformowana korona drzewa sprawi, iż słońce będzie docierać do wszystkich owoców, dbając o ich jakość. W późniejszych latach należy wykonywać tylko cięcie formujące, bo zbyt intensywne sprawi, iż śliwa urośnie za wysoko.
śliwa (zdj. ilustracyjne) pixabay/Couleur
Jak przycinać śliwę? Zakasaj rękawy i do roboty, zanim będzie za późno
Podczas cięcia należy usunąć uszkodzone i chore gałęzie, używając ostrych narzędzi, a roślina gwałtownie odwdzięczy się najlepszymi owocami. Młode drzewka należy przycinać tak, by przewodnik miał nie więcej niż 50 cm od najwyższego rozgałęzienia. Nierozgałęzione przytnij na wysokość do 80 cm, dzięki czemu zaczną wykształcać się pędy boczne. Nie zapomnij o usuwaniu tzw. wilków, czyli młodych, pionowo wyrastających pędów śliwy, które nie owocują. To warto zrobić latem, w terminie do połowy lipca.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.