Każda babcia ma ją na parapecie. Nie ma lepszego sposobu na przeziębienie

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /Pixel


Anginka to roślina znana również jako geranium. Jest ona niezwykła, ponieważ nie tylko przyciąga spojrzenie swoim wyglądem, ale i wzbudza zainteresowanie mocnym aromatem. Co więcej, jest ona ceniona za swoje liczne adekwatności prozdrowotne. Sprawdź, jak o nią dbać oraz jak ją stosować w trakcie przeziębienia.

Geranium to roślina o ciekawym wyglądzie oraz mocnym aromacie, który różni się pomiędzy poszczególnymi odmianami. W dodatku to nie tylko nietypowa ozdoba domu, ale i roślina, której adekwatności doceniają nasze babcie. Jest ona niezastąpiona nie tylko podczas przeziębienia. Sprawdź, dlaczego warto mieć geranium na swoim parapecie.

Co warto wiedzieć o angince?

Anginka to roślina wywodząca się rodziny bodziszkowatych. Pochodzi ona z południowej oraz wschodniej Afryki. Co interesujące w naturalnych warunkach jest ona półkrzewem, dorastającym choćby do 1 m wysokości.

W Polsce anginka uprawiana jest jedynie jako roślina doniczkowa. Spotykane odmiany to kultywary i mieszanki wyhodowane z Pelargonium graveolens. Warto dodać, iż geranium to roślina wieloletnia, która jest niezwykle wdzięczna i łatwa w uprawie. Jej jasnozielone liście pokryte są gruczołkowatymi włoskami.

Liście geranium wydzielają przyjemny i intensywny zapach. Aromat ten może różnić się w zależności od uprawianej odmiany. zwykle jest on cytrusowy, różany lub miętowy.

Czytaj również: Nie musisz wydawać pieniędzy na krzaczki lawendy. W ten sposób zdobędziesz sadzonki

Jak uprawiać geranium? O tym musisz pamiętać

Tak jak wspominaliśmy anginka nie ma dużych wymagań jeżeli chodzi o uprawę, więc to dobry wybór choćby dla amatora. Pielęgnacja tej rośliny nie różni się zbytnio od tej dotyczącej innych gatunków pelargonii. Jednak musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, aby roślina ta cieszyła nas przez wiele lat.

Przede wszystkim geranium potrzebują odpowiedniego stanowiska. Najlepiej rosną na nasłonecznionym miejscu, więc warto je ustawić na południowym oknie. Uważajmy jednak w trakcie upałów, ponieważ wtedy słońce mogłoby przypalić liście anginki. Wobec tego w letnie dni warto nieco przysłonić roślinę.

Pamiętajmy również, iż geranium nie lubi nadmiernego podlewania. Ziemia w doniczce powinna być ciągle wilgotna, ale nie mokra. W trakcie okresu letniego zasilajmy roślinę regularnie wodą, ale umiarkowanie, a zimą ograniczmy jej podlewanie.

Od wiosny do wczesnej jesieni stosujmy nawozy dla pelargonii. Sprawi to, iż nasze geranium będzie zachwycało pięknymi kwiatami oraz intensywnym aromatem. Zadbajmy także o regularne przycinanie anginki, które pobudzi ją do rozwoju i sprawi, iż będzie obficiej kwitła. Usuwajmy również osłabione i chore pędy oraz przekwitłe kwiaty.

Anginka - dlaczego jest tak ceniona w medycynie ludowej?

Geranium jest nie tylko ładną ozdobą naszego domu, ale i rośliną, która może nam pomóc podczas różnych schorzeń. Olejki eteryczne tej rośliny wykazują bowiem adekwatności przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Mogą być one stosowane zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Świetnie wpływają one również na stan skóry, dlatego często dodawane są do różnego rodzaju kosmetyków do twarzy i ciała. Jednak najważniejsza jest rola, jaką anginka odgrywa w medycynie ludowej. Nie bez powodu nasze babcie uprawiają tę roślinę na swoich parapetach. Okazuje się bowiem, iż geranium ma działanie:

  • przeciwwirusowe,
  • antybakteryjne,
  • przeciwzapalne,
  • znieczulające.

Oprócz tego geranium może łagodzić objawy infekcji dróg oddechowych, zmniejszać ból gardła czy pomagać podczas kataru, zmniejszać obrzęk błon śluzowych nosa. Dodatkowo anginka często stosowana jest podczas zapalenia ucha środkowego, ponieważ uśmierza ból. Geranium pomaga także na różnego rodzaju rany oraz ukąszenia.

Roślinę tę możemy stosować na wiele sposobów. Najczęściej przygotowuje się z niej olejek, który stosowany jest do kąpieli, balsamów czy inhalacji. Warto jednak pamiętać, by zawsze rozcieńczać go przed nałożeniem bezpośrednio na skórę.

W innych przypadkach po prostu stosowane są świeże liście geranium, jako środek na choroby skóry, infekcje ucha czy okład na bolące miejsce. Wiele osób przygotowuje także napar z liści, który może być stosowany jako płukanka na gardło lub baza do innych preparatów.


Zobacz też:

Posadź je na cmentarzu zamiast ciętych kwiatów. Będą kwitły wiele tygodni

A jeżeli nie chryzantemy, to co? Te kwiaty są idealne na wiązanki

Posadź w ogrodzie te rośliny. Ochronią cię przed smogiem

Idź do oryginalnego materiału