Wiosna ma wiele zalet, ale jej sporym minusem jest pojawienie się uciążliwych owadów. W tym przypadku chodzi konkretnie o gąsienice. Kuprówka rudnica (Euproctis chrysorrhoea) rozwija się przede wszystkim na drzewach liściastych, choć spotkać ją można również na krzewach liściastych. Ich obecność zwykle oznacza kłopoty zarówno dla ludzi, jak i roślin.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak pozbyć się mrówek? Do tajnej mikstury potrzebujesz pieprzu
Czy kuprówka rudnica może powodować alergie? Nadleśnictwo Lubliniec ostrzega alergików i nie tylko
11 maja 2025 roku Nadleśnictwo Lubliniec opublikowało post rozpoczynający się niepokojącymi słowami:
Nie traktujcie tego jako straszenie, ale musimy was o czymś powiadomić.
W dalszej części leśnicy wyjaśniają, iż coraz częściej dostają informacje o pojawieniu się gąsienic kuprówki rudnicy. Nie jest to pierwszy raz, gdy szkodnik ten sprawia problemy na tym terenie, choć tym razem dotyczy to nieco innych lokalizacji. Jak wyjaśnia nadleśnictwo, gąsienice żerują na liściach drzew i krzewów liściastych, a w szczególności na dębach i drzewach owocowych. Najchętniej wybierają przy tym miejsca nasłonecznione. Mogą to być aleje drzew, pojedyncze drzewa przy drogach lub w ogrodach. W przypadku lasów będą to najczęściej drzewa rosnące na obrzeżach. jeżeli jednak już je napotkamy, lepiej zachować dystans.
Dla człowieka niebezpieczne są włoski pokrywające ciało gąsienicy i odwłok owadów dorosłych. Mają one silne działanie alergiczne powodujące obrzęki i podrażnienia skóry wrażliwych osób
- wyjaśnia Nadleśnictwo Lubliniec. Objawy te przypominają wysypkę, a w miejscu kontaktu włosków ze skórą pojawia się swędzenie. Leśnicy odradzają nie tylko dotykanie owadów, ale także przebywanie pod drzewami, na których je zauważymy. To jednak nie koniec.
Kuprówka rudnica: uczulenie to niejedyny problem. Co warto wiedzieć o tym szkodniku?
Nadleśnictwo Lubliniec podkreśla, iż masowe wiosenne żerowanie gąsienic może prowadzić do całkowitego zniszczenia ulistnienia opanowanych drzew. Taka gradacja w niektórych miejscowościach powiatu lublinieckiego i oleskiego jest obserwowana już od trzech lat. Na początku czerwca gąsienice przepoczwarzą się w dorosłe motyle, które jesienią z wierzchołkowych liści pędu i przędzy sporządzają gniazda. W jednym oprzędzie może znajdować się od kilkudziesięciu do choćby 300 szkodników. Nadleśnictwo Krotoszyn z kolei próbowało oszacować kiedyś, ile owadów może rozwijać się na jednym drzewie. Podczas zbioru oprzędów zimowych larw w 2016 roku analiza laboratoryjna wykazała, iż w oprzędzie było ich średnio 51, co w przeliczeniu na całe drzewo dało blisko 6000 gąsienic.
Zobacz też: Chrabąszcz kasztanowy w natarciu. Lasy Państwowe zamykają las do 5 czerwca
Oprzędy kuprówki rudnicy powinny być dobrze widoczne jesienią po opadnięciu liści. jeżeli zauważymy je w naszym ogrodzie, najlepiej przyciąć gałęzie z oprzędami i poddać je utylizacji.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.