Judaszowiec południowy – uprawa i pielęgnacja

1 rok temu
Zdjęcie: Judaszowiec południowy


Judaszowiec południowy vel judaszowiec wschodni (Cercis siliquastrum)

Wysokość 6-10 m
Kwitnienie IV, V
Wilgotność gleby umiarkowanie sucha
Ozdobność kwiaty
Pokrój rozłożysty

Judaszowiec południowy vel judaszowiec wschodni (Cercis siliquastrum) to drzewo, które ma swoją legendę. Głosi ona, iż to właśnie na nim powiesił się Judasz po tym, gdy zdradził Jezusa. W Polsce dorasta najwyżej do 6 m, ale jest niezwykle rzadko uprawiany, najczęściej pojedyncze okazy spotkać można w ogrodach botanicznych.

Judaszowiec południowy jest drzewem liściastym o liściach w kształcie serca i lekko zaokrąglonym wierzchołku. Niezwykle prezentują się jesienią zmieniając kolor na złoty lub purpurowo-czerwony. Główną ozdobą drzewa są motylkowate kwiaty o fioletowej barwie, pojawiające się jeszcze przed wypuszczeniem liści. A wyrastają one bezpośrednio na pniu i grubych konarach. Judaszowiec południowy kwitnie bardzo obficie w kwietniu i maju, kwiaty mają delikatny, słodkawo-kwaskowaty smak i są jadalne.

Judaszowiec południowy (wschodni) – uprawa

Judaszowiec południowy (wschodni) nie jest mrozoodporny i silne mrozy mogą go poważnie uszkodzić, jeżeli wkoło pnia nie zostanie usypany kopczyk a młode drzewka nie będą osłonięte np. słomianymi chochołami. Na przymrozki wrażliwe są również kwiaty.

Drzewka wymagają stanowisk ciepłych, słonecznych i osłoniętych od wiatru. Są odporne na niedostatki opadów. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne.

Fot. główna: Zeynel Cebeci, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Idź do oryginalnego materiału