Jezioro Hillier to bezodpływowe jezioro znajdujące się na australijskiej wyspie Middle należącej do Archipelagu Recherche, złożonego z około 100 wysp u południowo-zachodnich wybrzeży Australii Zachodniej, w pobliżu przylądka Arid.
Jezioro Hillier uznawane jest za jedno z najpiękniejszych na świecie. Wszystko za sprawą jego koloru, czyli intensywnego różowego, który tworzy niemal bajkowy krajobraz. Jezioro ma 600 m średnicy i jest stosunkowo płytkie. Od głębokich, błękitnych wód Oceanu Indyjskiego dzieli je jedynie wąski pas zarośli, białych wydm i piasku. Ulokowane jest pośród terenu zalesionego eukaliptusami i drzewami z gatunku Melaleuca leucadendra, a kształtem przypomina olbrzymi odcisk stopy na zielonym tle, otoczony białym piaskiem.
Na początku XIX wieku okolice Hillier zamieszkiwali wielorybnicy oraz myśliwi polujący na foki.
Pierwsze wzmianki dotyczące różowego jeziora pochodzą z 1802 roku. Wtedy, podczas podróży do Sydney, odwiedził je angielski podróżnik i hydrograf Matthew Flinders.
W 1950 roku naukowcy badali jezioro, starając się dowiedzieć, co powoduje jego niezwykle zabarwienie. Okazało się, iż woda w jeziorze nabiera takich kolorów na skutek czerwonego barwnika wytwarzanego przez glony m.in. Dunaliella salina. Przyczyną powstawania tego zjawiska jest także zasolenie zbiornika wodnego. Kiedy jego poziom staje się wyższy niż w wodzie morskiej, a warunki są sprzyjające (światło, temperatura wody), algi wydzielają beta-karoten.
W przeciwieństwie do innych jezior różowych, które regularnie zmieniają kolory w zależności od wahań temperatury, jezioro Hillier utrzymuje swój różowy odcień przez cały rok. Po wlaniu do naczynia lub butelki woda przez cały czas ma różowy odcień.
Woda w jeziorze nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi. Niestety pływanie w nim nie jest możliwe, ponieważ wyspa jest używana tylko do celów badawczych. Turyści mogą ją podziwiać tylko z góry, np. podczas lotu helikopterem.
W początkowych latach XX wieku z jeziora wydobywano sól, ale po 6 latach eksploatacji zaniechano wydobycia.
Pomimo wysokiego zasolenia w jeziorze żyje sporo organizmów, które są bardzo niebezpieczne, jak ośmiornica blue ringed, ryba kamień czy meduza nazywana osą morską, której ugryzienie może doprowadzić człowieka choćby do śmierci.
Na świecie istnieje jeszcze 7 innych różowych jezior, którymi są:
- Lac Retba w Senegalu, niedaleko Dakaru
- Salina de Torrevieja w Hiszpanii.
- Hutt Lagoon w Zachodniej Australii
- Jezioro Dusty Rose w Kanadzie
- Pink Lake w Zachodniej Australii
- Masazirgol w Azerbejdżanie
- Quairading Pink Lake niedaleko miasta Quairading w Zachodniej Australii
Źródła
- https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Hillier
- https://cudaswiata.pl/australia-i-oceania/australia/jezioro-hillier/
- https://www.pazola.com/blog/jezioro-hiller-intrygujacy-psikus-natury/
- http://zagadkowe-zjawiska-swiata.blogspot.com/2013/07/rozowe-jezioro-hillier.html?m=1
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: PruneCron. Licencja: CC0 1.0.