Ogrody i parki pełne są roślin zachwycających urodą. Niestety, wiele z nich skrywa mroczne tajemnice - toksyczne adekwatności, które stanowią zagrażanie dla zdrowia, a choćby życia. Jedną z nich jest złotokap zwyczajny. Choć jego kwiaty wyglądają niewinnie, kontakt z tym drzewkiem może mieć poważne konsekwencje.
REKLAMA
Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?
Czy złotokap jest trujący dla ludzi? Cytyzyna - toksyna, która może zabić
Złotokap zwyczajny (laburnum anagyroides) to drzewo z rodziny bobowatych, które zawiera silnie toksyczny alkaloid - cytyzynę. Trucizna występuje w kwiatach i korzeniach rośliny. Dla człowieka dawka śmiertelna to zaledwie kilka nasion. Objawy zatrucia obejmują wymioty, bóle brzucha, a w cięższych przypadkach paraliż układu nerwowego, który prowadzi do zatrzymania oddechu i w efekcie do śmierci. Cytyzyna działa równie niebezpiecznie na zwierzęta - szczególnie wrażliwe są konie. Co ciekawe, owce czy zające pozostają odporne na jej działanie.
Złotokap zwyczajny zawiera w kwiatach, korzeniach oraz nasionach toksyczną cytyzynę, która paraliżuje nerwy i może doprowadzić do śmierci. Nasiona możemy niestety pomylić ze zwykłym groszkiem. Złotokap jest uznawany za jedną z najbardziej trujących roślin w Polsce. Jest to ozdobne niewysokie drzewo liściaste należące do rodziny bobowatych, osiągające do 7 m wysokości.
- czytamy na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim.
Jakie rośliny są trujące dla człowieka? Nie tylko złotokap, w polskich ogrodach jest ich wiele
Złotokap zwyczajny to zaledwie jedna z wielu roślin, które swoją urodą mogą uśpić naszą czujność. W polskich ogrodach często spotykany jest cis pospolity - wyjątkowo dekoracyjny krzew, którego igły i nasiona zawierają silnie toksyczne taksyny. Te substancje mogą powodować porażenie układu oddechowego, zaburzenia rytmu serca, a w skrajnych przypadkach prowadzić do śmierci.
Zobacz też: Trudno oderwać od niej wzrok. Ta egzotyczna roślina to zachwycająca alternatywa dla storczykówRównie niebezpieczna jest konwalia. Jej owoce, choć wyglądają niewinnie, mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń wątroby i wywoływać objawy takie jak wymioty, biegunki czy zaburzenia pracy rytmu serca. Z kolei efektowna datura (bieluń dziędzierzawa), zwana potocznie "anielskimi trąbami," zawiera substancje o działaniu halucynogennym. Spożycie nasion czy liści, może prowadzić do poważnych uszkodzeń mózgu, a choćby zgonu. Pomimo tego bieluń często zdobi nasze ogrody i balkony. Na szczególną uwagę zasługują jaskry - rośliny powszechnie spotykane na polskich łąkach i w ogrodach. Ich sok - szczególnie jaskra jadowitego - powoduje silne podrażnienia skóry. Warto także wspomnieć o tulipanach. Ich cebulki i łodygi kryją w sobie alkaloidy oraz związki glikozydowe, które w przypadku spożycia wywołują zawroty głowy, bóle brzucha oraz nudności. Choć wszystkie te rośliny zachwycają wyglądem, warto traktować je z należytą ostrożnością i edukować najbliższych, aby unikali przypadkowego kontaktu z toksycznymi ich częściami. Ogród może być piękny i bezpieczny - pod warunkiem iż znamy jego sekrety.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.